Ztracen v La Mancha

• Velká Británie Lost In La Mancha (více)

Zkuste si představit ty nejhorší noční můry, kvůli kterým se každý filmový režisér budí v posteli se smrtelným potem na čele. A zaručujeme, že to pořád bude jen desetina toho, co každý den prožíval u nás velmi oblíbený tvůrce - jediný zaoceánský montypythonovec, ale také autor filmů jako BRAZIL, KRÁL RYBÁŘ nebo 12 OPIC - Terry Gilliam. Dvěma kanadským dokumentaristům se podařilo natočit fascinující dokument o možných i nemožných katastrofách, které provázely pouhých 6 dní natáčení Gilliamova vysněného projektu MUŽ, KTERÝ ZABIL DON QUIJOTA, v němž měli hlavní role ztvárnit Johnny Depp a Jean Rochefort. Přes počáteční hrůzu jakou vyvolává neuvěřitelná souhra náhod a nehod provázejících od počátku celý projekt, se Gilliamovy útrapy stávají postupem času směšně komické. Takovému množství neštěstí se už nedá nic víc než smát. Snímek ZTRACEN V LA MANCHA podává tragikomický pohled na odvrácenou stránku filmového průmyslu. (oficiální text distributora)

senor

Dokument samotný po řemeslné stránce není až tak dobrý, je trochu natahovaný, v podstatě na úrovni běžného filmu o filmu. Co mu ale dodává na síle je sisifovské počínání Terryho Gilliama a jeho štábu. Pokud máte jeho filmy tak jako já rádi, budete smutní, protože mohl vzniknout skvělý film. Pokud jsou vám ale jeho filmy volné, není o co stát. Těsně po tom filmu jsem si skoro říkal, že by bylo lépe kdyby vůbec nevznikl, protože je to jako kdybyste viděli ze svého oblíbeného filmu jen pár minut, kvůli např. střevním potížím. ()

filmmovier

Dokument zajímavější, než film. Je až neuvěřitelné, že film schytal tolik ran osudu a jak neuvěřitelně smolný byl. O to je krásnější, že ho Terry Gilliam opravdu dotáhnul do konce. Přišlo mi, že Jean Rochefort se pro tu roli narodil, škoda, že mu nebylo přáno. Neuvěřitelně zajímavý pohled do zákulisí jednoho natáčení, které stíhá jedna pohroma za druhou. Fakt mi jich bylo líto, hlavně Terryho, o kterém to bylo především. ()

danoo

Smutný dokument o jednom z posledných rytierov smutnej postavy Terrym Gilliamovi, ktorý bojuje boj s veternými mlynmi svojho filmu Muž, ktorý zabil Dona Quijota. ()

dANo

Škoda, že sa zatiaľ Terrymu Gilliamovi nepodarilo dokončiť Muža, ktorý zabil Don Quijota, lebo tých pár záberov, ktoré som mohol vidieť v tomto zaujímavom dokumente o natáčaní filmu, sľubovalo skvelý filmový zážitok. Aspoň, že tento film mohol vzniknúť a stať sa najzaujímavejším "filmom o filme" všetkých čias... :o) ()

hroubek

Zajímavý film o filmu, který ani nevznikl. Na všech zúčastněných je vidět naprostá oddanost filmu, která po sériích nešťastných příhod v jednom týdnu se začne bortit jako domeček z karet. A sám velký Terry Gilliam se v jednom okamžiku stává vlastním Donem Quijotem, který bojuje s větrnými mlýny a nemůže vyhrát. Opravdu smutný pohled. ()

Steve_Zissou

Vtipny, dojemny a pritom fakticky zaznam toho co se stane, kdyz se clovek a Buh spoji a film pohrbi v polovine jeho vzniku. Opravdu skvely film u ktereho se dobre pobavite. ()

Molir

Terry Gilliam je reziser, ktereho si opravdu vazim a nesmirne obdivuji jeho bohatou (a mezi (nejen) dnesnimi filmari jedinecnou) fantazii. A sledovat, jak se mu rozpada pod rukami jeho zivotni sen, je opravdu hodne smutne. Jak postupne prechazi od nadseni (film si "predpripravoval" zhruba 10 let) pres nastvani az k naproste rezignaci. A pritom i z tech par natocenych minut je jasne, ze "Muz, ktery zabil Dona Quijota" mohl byt jeho nejlepsi film. ()

Ompus

Od Pepeho a Fultona by se měli učit tvůrci Hollywodských katastrofických filmů, přestože oni točili "pouhý" film o filmu. ()

navorski

Zažil jsem něco podobného, naštěstí asi ve stokrát menší produkci. Depresivní vzpomínka, hodně depresivní film. Obdivuju Terry Gilliama, že se přes to tak důstojně přenesl. ()

Anticque

Skvělý nápad natočit film o tom, jak se nedá prakticky natočit film o Donu Q. De La Manchovi, snímek je celekm zábavný, jdou z něho krásně vidět pocity aktérů a tvůrců filmy, někdy i drásající nervy. Z filmu jde poznat charakter Terryho Gilliama, který se snaží natočit velkolepý film i z malými finančními prostředky, i když ví, že budou problémy s natočením tak snaha je převelká. Ale i přes všechny Gilliamovy úspěchy ho rád nemám, neuznávám ho, a proto dávám jen 3 hvězdy. Přijde mi, že je to hollywoodský režisér druhé kategorie, ať si o mě myslím každý co chce, ale prostě mi to tak přijde. Je jen škoda, že se film nepovedlo natočit, neboť s Johnnym Deppem by to mohlo mít úspěch. ()

Opsha

Tímto vyzývám všechny české politiky a zbohatlíky aby se složili a pomohli Terrymu zafinancovat dotočení!!!!!! ()

ethos

Neuveritelne co vsetko sa moze prihodit pri nakrucani. Myslim, ze je evidentne, ze niekto tam hore je strasne proti tomu aby bol don quijot sfilmovany. ()

Firebug

Podobné dokumenty o (ne)vzniku filmu prostě žeru. Terry Gilliam si zkrátka přes nepřízeň osudu (investorů/producentů) chce natočit svůj vysněný (a zřejmě prokletý) projekt. Hned zkraje se musí popasovat s napjatým rozpočtem a časovým harmonogramem, jen aby se to mohlo později zvrhnout do boje o přežití. Lost In La Mancha vítězí obsahem nad formou (ta vzbuzuje dojem DVD bonusu) a je trefnou metaforou příběhu Dona Quijota. Terryho větrné mlýny nakonec udolaly, ale zdá se, že se nevzdává. Držím tomu snílkovi palce! ()

Melios

Všetka česť všetkým zúčastneným, ktorí si museli pretrpieť niekoľkomesačné peklo, len, aby následne zistili, že sa žiadna oslava konať nebude. ()

Lavi

Velká škoda. Terry Gilliam je Pan umělec a všechny jeho snímky, co jsem měl možnost zhlédnout, jsou nějakým způsobem zajímavé a originální. Proto mě mrzí, že "The Man Who Killed Don Quijote" zůstal nedokončen. A že by to další velký filmový zážitek byl, dokazuje dokument zachycující pár scén s vhodným hereckým obsazením nebo jedinečné exteriéry kastilské krajiny. Při natáčení filmů teda asi problémy bývají, no v tomto případě byly větší i než Gilliamovo jedinečné odhodlání hraničící na konci s utopií v podobě splnění nesplnitelného snu. Zajímavá je analogie podstaty Quijotovy literární postavy s realitou natočení filmu o něm. Asi na tom boji s větrnými mlýny něco bude. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...nemám rád filmy o filmování, ale tohle je opravdu vyjmečný dokument. Většinou se točí tyhle dokumenty o tom, jak se "natočilo". Tohle je ovšem - bohužel -dokument o tom, jak se "nenatočilo". Dle tohoto dokumentu, je to zřejmě velká škoda, tak doufám, že se Terrymu a spol. ještě v budoucnu toto dílko podaří někdy vzkřísit... ()

Frankie

Strašně moc silný zážitek. Zoufalství v klinči s nadějí, odhodlaní zrazováno nepřejícím osudem a to vše korunované závěrečným zmarem. Stejně tak jak se snící Don Quijote neměl nikdy probudit, měla jeho filmová adaptace zřejmě navždy zůstat pouhým předmětem lidské fantazie. Kruh se uzavřel... ()

hudryhudry

Mohl to být zajímavý film, kdyby se nad milým Terry Gilliamem slitoval Bůh a dopřál mu alespoň trošku štěstí. Terry se ale v dětství asi moc rouhal a proto místo do kin zamířil jeho monstr projek v čele s Donem Quichotem do pekel (neboli do správy pojišťovny). Možná, že kdyby Terry natáčel ještě déle, postihly by ho všechny boží tresty, takhle ho stihla "jen" potopa, nemoc (Jeana Rocheforta), o stíhačkách, nepřízních počasí a jiných nezdarech ani nemluvě. Kdyby takový neúspěch zažil jiný režisér než veleúspěšný Terry, asi by ho to položilo, naštěstí to Terry přestál a tak doufám, že nám jednou opět naservíruje na talíř obdobně výtečný film, jako například 12 opic. ()

Terry Gilliam dotočil Dona Quijota

Terry Gilliam dotočil Dona Quijota

05.06.2017

17 let! Tak dlouho se Terry Gilliam snažil natočit svůj vysněný projekt, adaptaci slavného románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. Film se kdysi dostal před kamery s Johnnym Deppem a Jeanem… (více)

Nalezen v La Mancha

Nalezen v La Mancha

25.11.2008

Terry Gilliam, jehož The Imaginarium of Dr. Parnassus bude definitivně posledním filmem, ve kterém uvidíme Heatha Ledgera, pomýšlí na vzkříšení jednoho z nejslavnějších „filmů, které nikdy nevznikly“… (více)