Ztracen v La Mancha

Lost In La Mancha

Stratený v La Mancha

Dokumentární

Velká Británie / USA, 2002, 93 min

Zajímavý film o filmu, který ani nevznikl. Na všech zúčastněných je vidět naprostá oddanost filmu, která po sériích nešťastných příhod v jednom týdnu se začne bortit jako domeček z karet. A sám velký Terry Gilliam se v jednom okamžiku stává vlastním Donem Quijotem, který bojuje s větrnými mlýny a nemůže vyhrát. Opravdu smutný pohled.(23.8.2014)

Škoda, že sa zatiaľ Terrymu Gilliamovi nepodarilo dokončiť Muža, ktorý zabil Don Quijota, lebo tých pár záberov, ktoré som mohol vidieť v tomto zaujímavom dokumente o natáčaní filmu, sľubovalo skvelý filmový zážitok. Aspoň, že tento film mohol vzniknúť a stať sa najzaujímavejším "filmom o filme" všetkých čias... :o)(19.12.2007)

Jako zase jednou opravdu hustej dokument. Sice mi to moc vtipny neprislo, spise megasmutny, ale i to se ve filmu stava. Kazdopadne je to vynikajici pohled na to, jak muze dopadnout nataceni velkofilmu....Jinak ten nataceci pribeh je hodne podobnej Apokalypse Now, ta se ale nakonec i po obrovskych potizich stejne dotocila...(13.4.2007)

V memoárech Gilliameska píše Terry Gilliam třeba toto: "Co kamera nezachytila, byla káňata. Kroužila nám nad hlavami a čekala, až umřeme." Když jsem Ztracen v La Mancha viděl kdysi poprvé, ještě jsem toho o Gilliamovi tolik nevěděl a netušil jsem, jak (těžce) vznikaly i jeho další snímky, ale přesto na mě výsledek zapůsobil. Dnes, když jsem obeznámenější a navíc den předtím než uvidím film, který nakonec doopravdy vznikl, je tenhle katastrofický dokument ještě působivější. Je škoda, že se to tenkrát všechno tak strašně pokazilo, hlavně kvůli Jeanu Rochefortovi, ale s tím se už nedá dělat. Větrné mlýny prostě projednou vyhrály.(22.7.2018)

Boj Terryho Gilliama s větrnými mlýny. Je až neskutečné co vše se může během jednoho týdne přihodit na place. Onemocnění představitele hlavní role je v sérii těchto pohrom pouze vrcholem ledovce. Pravděpodobně jediný nemystifikační dokument o nerealizovaném snímku. Důkaz, že Gilliam je geniální vizionář, ale špatný manažer - což dokáže například scéna kdy ani nedokáže předstoupit před štáb a říct jim nepříjemnou pravdu. Přes všechny nepřízně osudu je počátek konce Dona Quijota již v neexistují předprodukci. Pár dní před natáčením nebyly podepsány smlouvy, připravená technika a nikdo nevěděl co se vlastně bude kdy dělat. Chápu, že na to má režisér lidi, ale Gilliam se zde soustředí na svůj sen a žádné vážnější problém si ani nepřipouští. Ohromně zajímavý a smutný dokument, který sice z počátku asi byl koncipován jako obyčejný film o natáčení filmu "Muž, který zabil Dona Quijota", ale postupem času získává ohromnou výpovědní hodnotu.(30.1.2007)

• - Cenné záběry z natáčení nikdy nevzniklého filmu jsou původem pořízeny kvůli připravovanému filmu o filmu. Když nakonec film nevznikl, tak tyto záběry byly použity jako základ tohoto dokumentu. (Dromedár)

• - Před oficiální českou premiérou proběhla premiéra na Karlovarském IFF 5. července 2002. (Varan)

• - Celosvětová premiéra proběhla 11. února 2002 na Berlínském FF. (Varan)