Ztracen v La Mancha

Lost In La Mancha

Stratený v La Mancha

Dokumentární

Velká Británie / USA, 2002, 93 min

Souhlasím s recenzenty, že tento umělecký dokument K.Fultona a L.Pepeho je strhující a fascinující. Ale co na něm shledali zábavného?! Už dlouho se mi nechtělo po skončení projekce tak plakat, protože zpráva o zmarnění jednoho životního snu mého oblíbence T.Gilliama nutí zoufale vykřiknout: „Dejte mu proboha někdo ty zatracený prachy!“(12.2.2007)

,,VŠETKY VERZIE DONA QUIJOTA BOLI ZASIAHNUTÉ RANAMI OSUDU..." __ Nevybavujem si slávnejší dokument o nakrúcaní nedokončeného filmu. Každý, kto sa hlbšie zaoberá kinematografiou musí aspoň v obrysoch poznať jeho osud a fanúšikovia Gilliama o to viac. Musím povedať, že s jeho dosiaľ nevidenými filmami sa vždy rád zoznámim, aj keď ich nikdy cielene nevyhľadávam a viem tiež, že výsledok ma nie vždy dostatočne uspokojí. Najzaujímavejšou informáciou pre mňa bolo, že Gilliam Cervantesovu predlohu zamýšľal obohatiť o sci-fi prvok Johnnyho Deppa cestujúceho v čase. Najviac si ma však získala Gilliamova spoveď človeka bojujúceho s veternými mlynmi - vtedy 60 ročného režiséra, ktorý dosiaľ ani zďaleka zo seba nevydal všetko, čo nosí v hlave a nakrúcaním Dona Quijota si tak túžil splniť jeden zo svojich najväčších snov. Myslím, že napriek všetkým pohromám sa pod nedokončenie filmu najväčšmi podpísal Rochefortov zlý zdravotný stav (v podstate on je Mužom, ktorý zabil Dona Quijota), pre ktorého by bola rola poblázneného starého šľachtica ako stvorená a istotne by sa jej po dôkladnej príprave zhostil zo všetkou gráciou. Myslím, že novo nasadený John Hurt je adekvátnym náhradným adeptom a dúfam, že sa Gilliamovi tento nástrahami obostretý projekt podarí konečne úspešne realizovať. (1568. hodnotenie, 146. komentár k filmu)(8.8.2015)

Skvělý nápad natočit film o tom, jak se nedá prakticky natočit film o Donu Q. De La Manchovi, snímek je celekm zábavný, jdou z něho krásně vidět pocity aktérů a tvůrců filmy, někdy i drásající nervy. Z filmu jde poznat charakter Terryho Gilliama, který se snaží natočit velkolepý film i z malými finančními prostředky, i když ví, že budou problémy s natočením tak snaha je převelká. Ale i přes všechny Gilliamovy úspěchy ho rád nemám, neuznávám ho, a proto dávám jen 3 hvězdy. Přijde mi, že je to hollywoodský režisér druhé kategorie, ať si o mě myslím každý co chce, ale prostě mi to tak přijde. Je jen škoda, že se film nepovedlo natočit, neboť s Johnnym Deppem by to mohlo mít úspěch.(3.1.2006)

Možná nejsmutnější dokument, který jsem viděl. Terry Gilliam zde Dona Quijota netočí, ale sám se jím stává. Opravdu mi bylo těžko v momentech, kdy ostatní ze štábu už nevěřili, že film bude dotočen a Gilliam stále doufal a ještě hůře mi bylo, když jsem viděl svého oblíbeného tvůrce úplně smířeného a odevzdaného. Realita tentokrát zvítězila na plné čáře ať už v podobě stíhaček NATO, špatné akustiky v ateliéru, velké bouřky, nemoci hlavní herce, nedůvěry producentů a tak dál. Tento film by se dal považovat za pomník všem nesplněným snům. Určitě je dobré ho vidět, už jen aby člověk viděl jaká je filmařina vlastně řehole. Mým největším snem je stát se režisérem, ale kdybych si měl tohle prožít se svým vysněným projektem ,,Cesta" tak raději budu metat ulice. Není nic horší, než pozorovat, jak se vám váš sen bortí pod rukama. Rozhodně je velká škoda, že tento film nikdy nevznikl.(14.4.2007)

Všetko podstatné okolo problémov pri natáčaní tohto filmu výborne opísal Lhurgoyf. Ja už len dodám, že okrem obrovskej smoly s nepredvídateľnými situáciami pri filme s týmto rozpočtom (myslím že to bolo okolo 31 mil. USD), bolo dosť naivné si myslieť že všetko pôjde viac-menej bezproblémovo a za veľkú časť problémov si môžu samotní aktéri dokumentu. Škoda :-((3.7.2008)

• - Celosvětová premiéra proběhla 11. února 2002 na Berlínském FF. (Varan)

• - Před oficiální českou premiérou proběhla premiéra na Karlovarském IFF 5. července 2002. (Varan)

• - Cenné záběry z natáčení nikdy nevzniklého filmu jsou původem pořízeny kvůli připravovanému filmu o filmu. Když nakonec film nevznikl, tak tyto záběry byly použity jako základ tohoto dokumentu. (Dromedár)