Ztracen v La Mancha

• Velká Británie Lost In La Mancha (více)
Trailer

Zkuste si představit ty nejhorší noční můry, kvůli kterým se každý filmový režisér budí v posteli se smrtelným potem na čele. A zaručujeme, že to pořád bude jen desetina toho, co každý den prožíval u nás velmi oblíbený tvůrce - jediný zaoceánský montypythonovec, ale také autor filmů jako BRAZIL, KRÁL RYBÁŘ nebo 12 OPIC - Terry Gilliam. Dvěma kanadským dokumentaristům se podařilo natočit fascinující dokument o možných i nemožných katastrofách, které provázely pouhých 6 dní natáčení Gilliamova vysněného projektu MUŽ, KTERÝ ZABIL DON QUIJOTA, v němž měli hlavní role ztvárnit Johnny Depp a Jean Rochefort. Přes počáteční hrůzu jakou vyvolává neuvěřitelná souhra náhod a nehod provázejících od počátku celý projekt, se Gilliamovy útrapy stávají postupem času směšně komické. Takovému množství neštěstí se už nedá nic víc než smát. Snímek ZTRACEN V LA MANCHA podává tragikomický pohled na odvrácenou stránku filmového průmyslu. (oficiální text distributora)

Trailer

Oskar

Když posloucháte něčí sebevědomé plány ve chvíli, kdy už znáte neslavný výsledek, svádí vás to ke škodolibosti. Ale máte-li srdce, brzy vás to přejde. Kdyby se o Donu Quijotovi jen mluvilo, bylo by mi možná lhostejné, že nebyl natočen. Jenže když jsem viděl čtenou zkoušku, kde se Jean Rochefort tak rozvášnil, že to všichni včetně režiséra sledovali s pokleslou bradou, když se ten pošetilý stařík při kamerových zkouškách otočil do kamery a jediným pohledem mě přesvědčil, že je Don Quijote a ten boj s větrnými mlýny myslí smrtelně vážně, když jsem viděl zkušební záběry obrů nebo zápas Johnnyho Deppa s rybou, začal jsem absurdně věřit, že to snad nakonec přece jen dobře dopadne a Quijot bude dokončen. A je mi upřímně líto, že k tomu nikdy nedojde. Edit 2010: Že by přece...? 80% ()

DaViD´82

Boj Terryho Gilliama s větrnými mlýny. Je až neskutečné co vše se může během jednoho týdne přihodit na place. Onemocnění představitele hlavní role je v sérii těchto pohrom pouze vrcholem ledovce. Pravděpodobně jediný nemystifikační dokument o nerealizovaném snímku. Důkaz, že Gilliam je geniální vizionář, ale špatný manažer - což dokáže například scéna kdy ani nedokáže předstoupit před štáb a říct jim nepříjemnou pravdu. Přes všechny nepřízně osudu je počátek konce Dona Quijota již v neexistují předprodukci. Pár dní před natáčením nebyly podepsány smlouvy, připravená technika a nikdo nevěděl co se vlastně bude kdy dělat. Chápu, že na to má režisér lidi, ale Gilliam se zde soustředí na svůj sen a žádné vážnější problém si ani nepřipouští. Ohromně zajímavý a smutný dokument, který sice z počátku asi byl koncipován jako obyčejný film o natáčení filmu "Muž, který zabil Dona Quijota", ale postupem času získává ohromnou výpovědní hodnotu. ()

honajz2

Forma je obyčejná a nenápaditá až běda, ale téma je natolik zajímavé a natolik je v něm vidět Gilliamova vášeň natočit vysněný projekt i přes veškeré překážky, že mi to ke spokojenosti vystačí. Je v tom krásně vidět všechno, celý průběh natáčení, veškeré problémy při něm (které jsem si teda představoval drsnější, ale to jen na základě toho, že jsem si myslel, že to natáčení vypadalo jako natáčení Aquirreho nebo Fitzcarralda, které se ale nějak výrazně podělalo), vyobrazení problému Hollywoodu, který nedává peníze na nic, co by podle nich nemělo finanční úspěch a taky nezaujatý pohled na situaci, jelikož je to natočené způsobem, jako by někdo prostě nechal zapnutou kameru u natáčení a domlouvání natáčení a pak to jen dal dohromady. Je to v podstatě jen film o filmu, ale ten nejlepší, jaký snad může být. Slabé 4* ()

Herráček

Podle čeho se dá hodnotit dokument? Herecké výkony? Režie? Použité rekvizity? Síla příběhu? Síla příběhu, který stvořila jakási „vyšší moc“? Jistě, v tomto dokumentu by to šlo i podle hereckých výkonů, vždyť Johnny Depp a ryba je příběh téměř sám o sobě. Jean Rochefort zase dokonale splňuje moje představy o Donu Quijotovi. Ale tady jde asi opravdu o ten příběh a vyšší moc. Příběh o tom, jak si jeden velký chlapec chtěl splnit sen a všechno mu dávalo jasně najevo, že to je téměř nemožné. Příběh o neuvěřitelné tvrdohlavosti a víře v lepší zítřky. Příběh o tom, že toho, kdo si chce splnit svůj sen nezastaví téměř nic. Na druhou stranu nejsem schopen říct, zdali to všechno nemělo vyznít tak, abychom začali pana Režiséra litovat a přát mu jen to nej. Vždyť, přiznejme si to, komu z nás se už někdy nesplnil sen kvůli něčemu neovlivnitelnému? A koho z nás potom litovat celý svět? Je to tu pořád, jenom někde je to prostě trochu víc vidět. ()

petero

Zlé štúdio, ktoré vlastne ani štúdio nebolo, vhodná lokalita bohužiaľ blízko vojenského priestoru, natáčalo sa za zvuku neustále preletujúcich stíhačiek, po prvom natáčacom slnečnom dni sa strhla búrka pričom malo byť tri dne stále pekne a všetko odplavilo, mokrá zem, slnko ostalo skované, hneď na to znovu ochorel hlavný herec a to bol začiatok konca filmu namiesto ktorého vznikol tento dokument... Film podáva pohľad na situáciu keď sa 10 ročná túžba natočiť film mení na prekliate natáčanie až po znechutenie už niekedy natočiť svoj vysnený projekt. ()

• Před oficiální českou premiérou proběhla premiéra na Karlovarském IFF 5. července 2002. (Varan)
  • Celosvětová premiéra proběhla 11. února 2002 na Berlínském FF. (Varan)
  • Cenné záběry z natáčení nikdy nevzniklého filmu jsou původem pořízeny kvůli připravovanému filmu o filmu. Když nakonec film nevznikl, tak tyto záběry byly použity jako základ tohoto dokumentu. (Dromedár)

Související novinky

Terry Gilliam dotočil Dona Quijota

Terry Gilliam dotočil Dona Quijota

05.06.2017

17 let! Tak dlouho se Terry Gilliam snažil natočit svůj vysněný projekt, adaptaci slavného románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. Film se kdysi dostal před kamery s Johnnym Deppem a Jeanem… (více)

Nalezen v La Mancha

Nalezen v La Mancha

25.11.2008

Terry Gilliam, jehož The Imaginarium of Dr. Parnassus bude definitivně posledním filmem, ve kterém uvidíme Heatha Ledgera, pomýšlí na vzkříšení jednoho z nejslavnějších „filmů, které nikdy nevznikly“… (více)