Životní šance

Trailer

Problémový a naštvaný jedenáctiletý sirotek Stet, který pochází z texaského městečka, skončí po smrti své svobodné matky v elitní hudební škole National Boychoir Academy na východě Spojených států. Stet sem vůbec nezapadne a s ostatními kluky si nerozumí. Záhy se ocitne v bitvě dvou vůlí s náročným sbormistrem, který rozpozná chlapcův mimořádný talent, zatímco se v něm snaží probudit tvůrčího ducha i lásku k hudbě. Herecká esa - včetně Dustina Hoffmana, Kathy Batesové, Eddieho Izzarda, Debry Wingerové, Joshe Lucase a Kevina McHalea - a zajímavá skupinka začínajících hvězd se v rolích učitelů a mladých zpěváků snaží probojovat ostrými celonárodními soutěžemi, aby povznesli chlapecký sbor na zcela novou úroveň a zazářili mezi konkurencí. (HBO Europe)

Trailer

feeme

Když se člověk podívá omylem na Životní šanci (2014) namísto Životní šanci (2013), zjistí, že Les Choristes je svou poetikou nepřekonatelné a už by se nikdo neměl dál snažit opakovat. Je mi líto, že ani Hoffman nestačí. Moc mi to nesedělo z hlediska psychologie mezi jednotlivými postavami. Ten učitel na mě působil jako záporná postava, ostatně jako další prospěchářští kolegové. Což je v pořádku, ať si, ale člověk se i kvůli tomuhle potom během filmu (a opravdu je celou dobu cítit, že je to jen film) spíš potýká s velkou lítostí nad jinak velmi soběstačným, prozřetelným klukem, než že by mu nějak fandil. Ale jasně, je hezké, jak zpívá, přestože už tak nikdy nezazpívá. ()

ostravak30

Životní šance je trochu nenápadný film, který se sice primárně točí kolem sboru, ale není hlavně o sboru a dokonce není ani o talentu jako takovém. Je to především o tom, že někdy má někdo talent, nebo chce něco dělat, ale okolnosti mohou být proti němu. Stet byl brán za hrázlíka, ale také je nutné říct si, že alespoň ty zobrazené průšvihy byly vždy vyprovokovány někým jiným nebo založeny na faktu, že jej někdo různými způsoby šikanoval. A hrozně těžko se tomu pak člověk nepoddává a nebrání se. A když navíc není opora v rodině, všude se cítí nechtěný... Jenže S. Tate má štěstí. Je majitelem úžasného hlasu a to se tisíců dětí v podobných situacích netýká. Ačkoli, jak to vidíme zde, talent není vše. To další je píle a chuť něčeho dosáhnout a nevzdávat se, i když vám někdo hází klacky pod nohy. Film je dobře zahrán všemi herci a u těch mladých to potěší, D. Hoffman je pak jeden z mých oblíbených a chybět nesmí ani kvalitní sborová hudba. Má to atmosféru a i když následuje klasický americký happy end, kdo by je neměl rád alespoň ve filmu, když v životě to tak nechodí... ()

1mArc0

Bol by hriech napísať, že je to zlý film. Príbeh je vynikajúci, niečo z normálneho života, o tom že ak niečo dokázať musíš preto niečo urobiť. Samo ti to do pusy nespadne ! François Girard je výborný režisér, miestami mi chýbajú tie inovátorské postupy ... viete nechcem ho urážať, keď zoberiem Mike Hanekeho alebo Davida Lyncha. Od Hanekeho Pianistka, tak viete si predstaviť, že spomínaný film o triedu vyššie. Dustin Hoffman zahral výborne svoju úlohu a je vidieť, že Hoffman si len tak nevyberie úlohu a aby dával zo seba množstvo energie, aby to nemalo nejaký konkrétny význam. Silnou stránkou je samotná hudba (jeden z najsilnejších prvkov a tak to má byť pri hudobných), Herci, príbeh, kamera, réžia. Tak šup do toho. Má to svoje muchy, v tomto prípadne by som neváhal ani minútu. /85 %/ ()

angel74

Tento příběh chlapce, který se z pozice rebela dostane s notnou dávkou sebezapření až k metám nejvyšším, není ničím výjimečný. A je v podstatě jedno, jestli jde o hudbu, sport nebo cokoliv jiného. Životní šance se striktně drží předem jasně daného mustru, čímž film padá do nezáživného průměru, z něhož jej nevytáhnou ani herecké hvězdy, které v něm účinkují. Hudební čísla bych si představovala přeci jen trochu stravitelnější pro běžného posluchače, i když sama jsem se několikrát nechala unést libozvučnými tóny vycházejícími z hrdel talentovaných mladíků. (60%) ()

DaViD´82

Nesporně milé a v žádném ohledu ne špatné, ale není v tom nic, čím by se to odlišilo od bezpočtu filmů shodného ražení. Tedy krom zasazení děje mezi chlapecký pěvecký sbor. I když... Ani tím se to neodlišuje, když již Francouzi nemlich totéž natočili před deseti lety stylověji a o třídu lépe; po filmové i hudební stránce. A jakkoli se také uchýlili k stokrát ohranému, tak dokázali aspoň zahrát na emoce. To zdejší chorály sice pěkně zní, ale je to neosobní a chladné jak artická rána. A to je u podobného typu filmu stejný hřebíček do rakve jako kdyby byl akční film prost jakékoli akce. ()

• Natáčelo se na Manhattanu (New York), na Yale University v New Haven a na Fairfield University. (SONY_)

Související novinky

Scenárista Zdrojového kódu píše novou sci-fi

Scenárista Zdrojového kódu píše novou sci-fi

28.02.2021

Scenárista Ben Ripley (Zdrojový kód) před necelými deseti lety zaujal širší publikum svým originálním sci-fi s Jakem Gyllenhaalem a časovou smyčkou, od té doby se občas někde objeví spekulace o… (více)