Daleko od lidí

Far from Men

Ďaleko od ľudí

Drama / Válečný / Western

Francie, 2014, 101 min

Klasický klubový film, u něhož označení "western" poněkud pokulhává. Spíš jde opravdu o komorní příběh z vleklé osvobozenecké války alžírského lidu proti francouzským kolonizátorům. Učitel Daru se po skončení světové války rozhodně uchýlit nedaleko od svého rodiště na alžírském venkově uprostřed pouště, aby vzdělával děti. Úkol, který dostává, je pro něj těžký, má dovést domorodého vraha do města před soud. Postupně se zahryzáváme do psychiky obou hrdinů a Mohamed si získává stále větší naše sympatie; neskončí to jinak - Daru a Mohamed se stanou přáteli, což je utvrzeno v několika kritických okamžicích, kdy jde oběma v tlaku dvou znepřátelených stran o krk. Filmje trochu rozvleklý a možná mnohé začne nudit neustále se dívat na ten vyprahlý kout Sahary, ale jinak to je film velmi dobrý.(14.3.2017)

Ne příliš zajímavý příběh, kde se do Alžírské války podíváme opravdu jen na chviličku. Film si spíš hraje se surovou atmosférou kamenité pouště a se svízelnou životní situací alžírského vesničana, kterému pomáhá osamělý učitel. Viggo Mortensen opravdu předvedl své jazykové znalosti. Ještě jsem neviděl, že by herec v jednom filmu plynně mluvil 3 různými jazyky. Zarážející je, že prý ovládá ještě minimálně další 2.(9.3.2017)

Název filmu napovídá, že by se mohlo jednat o nějaké duchovně zaměřené putování pustou alžírskou krajinou, kde dva hrdinové dojdou k sebepoznání. Bohužel, není tomu úplně tak, protože i když se toto děje, naši dva hrdinové potkávají cestou tolik různých lidí, že jsem si chvíli říkal, jestli název filmu není jen blbě přeloženej - není. Ale to neznamená, že to je špatný film - ale je to spíš dobrodružství s určitým nadčasovým a duchovním poselstvím a když jsem si tohle uvědomil, tak už jsem měl klid a mohl jsem si naplno vychutnat tu pustou krajinu a putování těch dvou hrdinů.(7.2.2016)

Na první pohled jen film plný prachu, ale i pod ním se dá zahrát velké divadlo. Tichý film, plný malých gest, ale když je všechny nasčítáte, dostane se vám něco pěkného, i když na to budete muset vzít prachovku. Viggo Mortensen v roli staršího, snad lze říci zlomeného, muže, který má za sebou hodně hodně věcí, ale divák se nikdy nedozví jakých, jen je mu to něžně servírováno v náznacích. Malý film, ale dá se v něm schovat. Nedoporučuji, pokud chcete nějakou oddychovku, ačkoliv věřím, že se u toho dá dobře usínat.(16.4.2016)

Minimalisticky pojatí příběh krátkého přátelství dvou mužů, kteří se společně postaví proti předem stanovenému osudu jednoho z nich. Z většiny záběrů přímo sálá uklidňující atmosféra nehostinné, leč krásné pouštní scenérie. Právě tento poklid poté dovoluje plně vyniknout těm několika dramatickým momentům, které rozhodně nepostrádají napětí a režisérskou preciznost. Stručné dialogy pak citlivě a nenuceně zvládnou vyjádřit nejdůležitější myšlenky (národní identita, lidská moralita, spravedlnost apod.) Zásluhu na zajímavosti tohoto v zásadě intimního snímku má samozřejmě i jako vždy skvělý Viggo, který si roli dobráckého alžírského učitele bez pochyb vychutnával. I díky němu jsem si tak stejně i já užil tenhle originální filmový zážitek, i když můj dojem nepatrně sráží některé nezáživnější pasáže.(25.11.2015)

• - Favoritom režiséra Davida Oelhoffena pre obsadenie hlavnej úlohy bol od začiatku Viggo Mortensen. Desať dní po prečítaní scenára sa americký herec vyjadril kladne, prijal svoju rolu a stal tiež spoluproducentom filmu. Podobné to bolo aj s tvorcom soundtracku Nickom Caveom, ktorý režisérovi prikývol až po tom, čo mu sám bližšie predstavil ideu filmu. (MikaelSVK)

• - Navzdory tomu, že se snímek odehrává v Alžírsku, byl natočen v Maroku. (eMeMko)

• - Inspirací a předlohou filmu se stala krátká povídka od Alberta Camuse. (Stoka)