poster

Sladkých šestnáct let (festivalový název)

 • Česko

  Sladkých šestnáct

  (festivalový název)
 • Velká Británie

  Sweet Sixteen

 • Německo

  Sweet Sixteen

 • Španělsko

  Felices dieciséis

 • Kanada

  Sweet Sixteen

 • USA

  Sweet Sixteen

 • Nový Zéland

  Sweet Sixteen

 • Austrálie

  Sweet Sixteen

Drama

Velká Británie / Německo / Španělsko, 2002, 106 min

Režie:

Ken Loach

Scénář:

Paul Laverty

Kamera:

Barry Ackroyd

Hudba:

George Fenton
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • BlueZero
  ***

  Príbeh o mladom chalanovi, ktorého matka sa dostala do väzenia kvoli drogám a jej priateľovi. Nechce aby sa dostala znovu do problémov s jej priateľom a tak kúpi príves v ktorom s ňou chce bývať. Lenže mu chýbajú peniaze a tak sa dostane do kšetfu s drogami. Teda je to príbeh o zničení si života kvoli drogám.(6.10.2004)

 • Radko
  ***

  Trpký protiklad názvu s dejom filmu. Bezstarostné dospievanie v kruhu rodiny a sladké dobrodružstvá mladosti evokujúce názvom sú ostro konfrontované dejom o chlapcovi s mamou vo väzení. Snaha postarať sa o ňu po prepustení vedie synátora k zapojeniu sa kriminálnej činnosti. Skratkovito rýchle vyriešenie problému s bývaním však prináša nežiadúce sprievodné javy. Komplikovaná povaha mladíka Liama, narušené vzťahy v rodine, drsný život ulice s násilnými stretmi, túžba postarať sa o mamu, komplikovaná jej povahou - všetko vykreslené presvedčivo a realisticky. Režisér, na rozdiel od obdobne ťaživo sociálnych námetov v iných jeho dielach, však tentoraz takmer úplne vynechal humor a ponúka tak len desivú štúdiu neradostného dospievania sociálne nižších vrstiev na perifériách škótskych miest začiatkom milénia.(14.11.2020)

 • radektejkal
  ****

  Kdo si chce připomenout svých "sweet (little) sixteen", měl by se nejprve podívat, kdo film režíruje. To už není mladý a rozesmátý Chuck Berry, ale starý a rozmrzelý Ken Loach, a tak "Oh mommy mommy" zní u něho docela jinak. Přestože moje "sweet sixteen" probíhaly docela jinak, a zdálo se, že u naší generace se to týká téměř, ukazuje Loachův film jiné alternativy, které byly tehdy možná skryty pod povrchem a projevily se až mnohem pozdějí. Liam to vzal příliš hopem - ale právě takové je pravé "sweet sixteen." Liam měl příliš vysoké cíle - ale právě takové je pravé "sweet sixteen." Výška, ušlechtilost a rychlost dosažení cíle však nebývá často v souladu se zaběhnutou rutinou, v níž se již pohybují lidé předchozí generace(20.9.2020)

 • Cushing
  *****

  Oidipus rex. Možná jen za tři hvězdy, z ryze filmařskýho hlediska, většinou bylo napětí v háji. Ale herci "amatéři" neuvěřitelně dobří, naturalismus obrovskej, Zola se tyčí v hrobě a tancuje kozáčka. Jsme to, co z nás udělala rodina, prostředí a genetický dispozice... PROČ se tohle nedá natočit u nás?(9.2.2009)

 • Aluska88
  ****

  Martina Compstona jsem poprvé viděla ve filmu Zmizení Alice Creedové a připadal mi zajímavý. I kvůli němu jsem tento snímek chtěla vidět. Sladkých šestnáct let zpracovává nelehké dospívání tak realisticky a bez příkras, jak to Britové umí. Zároveň v tomto filmu není nikdo, kdo by mluvil tak, aby mu šlo alespoň trochu rozumět:) Snad kromě Trainspottingu jsem dosud neviděla čistě Skotský film. S tím rozdílem, že v Trainspottingu jsem docela i rozuměla, co říkají. Ale zde, občas jsem pochytila možná slovo, nebo větu, ale jinak...:) Jak úžasný skotský jazyk je. Martin Compston si ve své roli vede skvěle, stejně jako ostatní herci. Snímek není možná tak drsný a tvrdý, jako některé jiné, ale rozhodně se s nikým nemazlí. Přála jsem hlavnímu hrdinovi, aby se z toho všeho nakonec nějak dostal a hlavně, aby neudělal nějakou blbost. Snímek končí, Liamovi je čerstvých šestnáct let a tomuto okamžiku předcházely situace, které možná z části určí jeho budoucí život...(27.12.2015)

 • - Ceny (výběr): Evropská filmová cena 2002: Cena FIPRESCI (Ken Loach), Ceny BAFTA 2002 (Skotsko): nejlepší herec (Martin Compston); MFF Cannes 2002: nejlepší scénář (Paul Laverty). [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)