Pohádka pohádek (festivalový název)

• Itálie

Rozprávka rozprávok

(festivalový název)

Fantasy / Horor / Romantický / Historický

Itálie / Francie / Velká Británie, 2015, 125 min

Tak předně...! v žádném případě tento film nepouštět dětem, jelikož na některé scény je i 18 let mladý věk. Přenádherné kostýmy, neskutečně líbivá scénická hudba, celý film barevný v úžasných lokacích, nemluvě o výběru obsazení. Biják je rozdělen na tři navzájem propletené děje ze třech královstvích. Každý příběh má svojí pohádkovou vizi, kterou by určitě Andersen, či bratři Grimmovi museli ohodnotit beze sporu na výtečnou. Krom téch pohádkových předloh s bizardními postavičkami, různými netvory a kejklíři, mají všechny také svoje temné stránky, a těmi jsou - požehnaně nahotinek, občas dost morbidní záběry a trošku více krve. Je to zvláštní, ale ani jedno se v tomto případě nebije a člověk má pocit, že film prostě šlape jak má. Jednoznačně bude mít tento snímek i nespočet odpůrců, za mě ovšem, ,, ač sám jsem překvapen tímto žánrem,, naprostá spokojenost.(21.11.2015)

Vpodstatě jakási obdoba Dekameronu, kde sledujeme několik propletených příběhů, místy vtipných, pak zase pikantních a nakonec drsných. Film ctí původ pohádek, které nevznikaly pro děti, nýbrž pro dospělé. Dětem je dalo až 20.století a to notně upravené a vykuchané, nad čímž by se zděsila B.Němcová, K.J.Erben, ale i bratři Grimmové. Je fajn, že tvůrci na děti zapomněli. Bajky, pohádky, báchorky, podobenství...od každého něco tvoří báječný guláš se skvělým vizuálem. A příšerky mne velmi potěšily! Ano, svět dospělých plný násilí, podlosti, krutosti, ale také lásky a porozumění. Někoho možná zaskočí závěr, ale je příhodný, byť ne zcela originální. V řadě příběhů se v závěru setkávají postavy, některé už z nich třeba i zemřely. Za všechny bych uvedl filmy J.Jakubiska...(7.9.2015)

Těžko hledám slova, první z nich rozhodně bude bizarní, druhé naturalistické a třetí... bizarní. Ne že bych byla proti, vidět jednou trochu (hodně) jinou pohádku není na škodu, ale cítím to stejně jako Bloody13, na konci jsem ještě něco čekala. A Godot to nebyl. Nejvíc mě asi dostal příběh té chuděry princezny, přející si romantiku, a zlobříka, který teda nevím, co jiného čekal. Možná jsou moje pocity na chlup stejné, jako ty jeho ("coto... to si snad vážně dělá... dglgeuznžiščéfjksjfirjkgkblflv___"). Ze stejných důvodů dávám za 4*. Ve výčtů tagů chybí krev, gerontofilie a chtíč.(16.5.2016)

Ohromný film. Keby Grimmovci, Andersen, Dobšinský a Erben žili v súčasnosti, zúrivo by cez Facebook zdieľali, že videli najlepší film v živote. Rozhodne to nie je pre každého, ale ak máte radi rozprávky v ich pradávnej, temnej, bizarnej, niekedy nelogickej a často hororovej podobe, toto je jasný zápis do TOP 5 roka 2015. Fascinujúca spleť príbehov s mystickou atmosférou a veľmi nepredvídateľným vývojom - a rozhodne nie pre deti, je tam veľká porcia nahoty, sexu a krvi. K tomu vycibrený vizuál, od kostýmov , exteriérov (kde to, doriti, točili?!) a dekorácií až po kameru a premakanú kompozíciu jednotlivých scén. Výborní herci a veľmi, veľmi dobrá hudba - darmo, Desplat nezlyháva.(14.9.2015)

"Pohádka pohádek" ? Spíš maličko bizarní a tím pádem i trochu sjetá "Pohádka - nepohádka", která nenásilně a za vydatného přispění nevtíravé, ale o to podmanivější hudební složky propojuje tři různé starodávné příběhy ze třech různých starodávných království. Tři příběhy, které vyobrazují ty nejlepší i ty nejhorší stránky lidské povahy ... tři příběhy, které spojuje naděje i zmar, útěcha i bolest, soucit i krutost, naivita i vychytralost, krása i ošklivost, láska i lhostejnost, obětavost i sobectví ... tři příběhy, které odhalují naše rozporuplné úmysly, výstřední úchylky i nejniternější sny ... tři příběhy, které s námi nemají slitování, přesto nás nesoudí. Spokojí se s prostým vyprávěním, ze kterého chvílemi mrazí a které vůbec nemusí skončit šťastně, protože - pamatujete ? ... je to spíš "Pohádka - NEPOHÁDKA", tudíž tak docela nevěří na nás ani na dobré konce a jejím věrným druhem je víc soumrak nežli svítání. P.S.: 4,5* ... a trochu navzdory vlastním zásadám zaokrouhluju nahoru. Za lehce rozostřenou, neurčitě zjitřenou a zároveň nepopsatelně svůdnou atmosféru, která zásadně nesděluje víc, než uzná za vhodné ... a za téměř hmatatelné emoce, které se nevnucují - vlastně ani nevíte, kde se vzaly ... jen tak tichounce sedí a nic neříkají, přesto je cítíte hluboko v srdci - a je vám jasné, že se jich hned tak nezbavíte.(9.5.2016)

• - V titulcích je jméno italského skladatele Girolamo Frescobaldi (1584-1643) chybně  napsané. V titulcích je napsán jako Frescobladi. (Terva)

• - Prvý kompletne anglicky hovorený film režiséra Mattea Garroneho. (KoRner)

• - Film je založený na zbierke rozprávok „Pentamerone“ (V taliančine známej pod názvom „Príbeh príbehov alebo zábava pre najmenších“), kolekcii rozprávok zo 17. storočia, zozbieraných talianskym básnikom, Giambattistom Basilem. (KoRner)