Baraka - Odysea země

• Česko Baraka (více)

Umělecky laděný "dokument z cest" a současně osobitou meditaci nad životem všech obyvatel naší planety natočil kameraman, scenárista a režisér Ron Fricke, který se podílel také na vzniku slavného dokumentárního snímku Koyaanisqatsi. Stejně jako jeho tvůrce Godfrey Reggio, vybral si i Fricke pro název svého filmu slovo z jazyka přírodního národa: baraka znamená v nářečí kmene štěstí, vůni, dech, ale i "esenci života, z níž pramení evoluční vývoj". Filmové záběry zachycují tvář Země v její neobyčejné různorodosti. Po počátečních scénách opic u horských pramenů, přes náboženské obřady, lidské konání i nedotčenou přírodu v různých koutech světa. Jaksi mimochodem se vedle sebe objevují starobylé chrámy v Kambodži, jihoameričtí indiáni, zatmění Slunce, činná sopka, skalní útvary v Utahu, australští domorodci, mračna valící se přes pohoří, rituální omývání Indů na břehu Gangy i spalování mrtvých, zvyky a slavnostní tance Masajů v Africe, ptačí hejna v letu nad jezery, leguáni na Galapágách, mořský příboj. Ve velkolepém příběhu obrazů vystupují i egyptské pyramidy a nacistické koncentrační tábory v Polsku. Nakonec přichází kriticky laděný pohled na zautomatizovanou západní civilizaci: anonymní "řeka" aut a lidí na amerických ulicích a v japonském metru je srovnávána s pohybem a tříděním kuřat na dopravních pásech v drůbežárně. Výtvarně dokonalému obrazu pomáhá spoluvytvářet atmosféru hudba, na níž se podíleli Brendan Perry, Michael Stearns a Lisa Gerrardová. (oficiální text distributora)

JeyeK

Umělecké dílo o nás a naší planetě. Samozřejmě, že snad ani nejde naši civilizaci zobrazit ve vztahu s okolní přírodou tak, aby ji neničila, takže i tady člověk na pár takových okamžiků k zamyšlení narazí, celkově je to ale spíše nenucená podívaná na mnohdy skryté krásy Země. 70% ()

jakubvojt

Ron Fricke pre mňa znamená jeden z významných zdrojov na základe ktorého si rozširujem znalosti a názory. V dokumentoch ako sú Baraka či Samsara necháva divákovi voľný pohľad na svet a voľné vytvorenie myšlienok. Žiadne komentovanie, ale hudbou, ktorá je spojená s každým miestom jeho natáčania vyvoláva vo mne pocit slobody. Má zaujímavú prácu v strihoch videí, kde väčšinou nechá poukázať na paradoxy dnešnej doby. ()

vinducha

V rámci žánrového žebříčku dokumentárních filmů  tu tento skvost dosáhl na 58. místo , takže s tím mě vážení jen zbývá naprosto nesouhlasit. ()

norionn

Dechberoucí, fascinující podívaná, za hodinu a půl je Baraka schopná říct vše podstatné o této planetě - od krásy přírodních scenérií po syrovou tvář moderní civilizace. Jen málo filmů nutí člověka po jejich shlédnutí k přemýšlení, Baraka mezi ně rozhodně patří. Až mě jednou navštíví mimozemšťané, pustím jim nejdřív Baraku. ()

Lujna

Tento film je spousta krásných a působivých scén, a trocha nezapamatovatelné hudby, nic víc, nic míň. Příliš jsem nepochopila co tvůrci očekávali že si z toho vezmu. ()

Mikeo

Naprosto mezmerizující koláž obrazů naší planety Země a živočichů, co ji obývají. Neskutečná kamerová práce, která vynikne o to více v Blu-Ray kvalitě na HD podporující obrazovce. ()

JARDAHONDA

Film Baraka, který se stal jednoznačným triumfem MMF v Montrealu 92, znamená prostou oslavu vzájemnosti na tomto světě, absolutního propojení všeho existujícího. Baraka, nádherný sled podmanivých obrazů a nálad, rozvíjí svůj děj klasickým způsobem.. Je to úžasný, mistrovsky vytvořený vír, který strhává a uchvacuje celou zeměkouli. Neopakovatelná vzrušující hudba ještě znásobuje jeho působivost.. Nevšední zážitek ! ()

Ospalek

Hodnotit to, že někdo (byť velmi dobře) zabere nějaké místo nebo osoby, není pro mě... A proto musím ohodnotit (pro mnoho lidí nepochopitelné a trapné), že tam cybělo mluvené slovo. Ačkoliv záběry mluvili sami za sebe, tak mi tam ten komentář chyběl. I přesto poutavé a "zábavné". (motlitby černochů jsou sranda :-) ()