Takovej barevnej vocas letící komety

Václav Kučera

Diviš Marek

Romek Hanzlík

Vilém Šrail

Dokument v těžce televizním low cost formátu. Jasně, že se s tím asi počítalo a ani jsem nečekal, že bych se dozvěděl moc nového. Co je důležitější, že vůbec něco takového vzniklo. Žádná sentimentální pocta, ale realistický i když nijak objevný obraz legendy. Časem se zapomene a už nyní se dost zapomnělo, takže jen dobře.(7.10.2015)

Nic převratného. Jednak se tvůrci nepokusili o nějaký nový pohled na osobnost Filipa Topola a jednak ani klasický medailon shrnující život bezesporu výjimečného člověka film úplně nefunguje, jelikož je příliš patrná úzkostná snaha vyvarovat se syndromu mluvících hlav a tak některé scény mohou být poměrně matoucí. Otázkou tak zůstává komu je film vlastně určen, pokud se zarytí fanoušci Psích Vojáků nic nového vlastně nedozví a méně znalému divákovi zůstane spousta otázek. Na druhou stranu je třeba uznat že tvůrcům se podařilo vyzpovídat většinu lidí s životem Filipa Topola úzce spjatých a mnohdy jde o velmi zajímavé vyprávění. Plusem jsou samozřejmě taky záběry z legendárních koncertů Psích Vojáků.(9.10.2015)

Subjektivně za čtyři, ale objektivně musím přiznat, že dokument pluje spíš ve vlnách přátelsko-pietního vzpomínání. Jenže jde o Filipa Topola, toho, který "prostě a jednoduše mlátil do toho klavíru, celej svůj život tomu přizpůsobil a nic jinýho ho vlastně nezajímalo", takže objektivní moc být nejde...(25.11.2017)

• Psice

Vždy, když hodnotím dokument, kladu si otázku, proč vzniknul a co je jeho cílem. Co bylo impulzem pro tvorbu tohoto dokumentu, zdá se mi být zjevné. A pak se ptám, proč až teď? Nebyl snad Filip Topol zajímavou osobností už za svého života? A tak skládáme tu mozaiku domněnek, protože není co říct, i když je toho zároveň tolik k vyslovení. A právě takový mám z tohoto dokumentu dojem. Jako, kdyby někdo slepil pár archivních záběrů s výpověďmi přátel a blízkých, proložil to muzikou a bylo hotovo. V dokumentu pro mě nezaznělo příliš nového, naopak jsem v něm spoustu věcí postrádala – především hloubku, do které by se dalo ponořit – vždyť tady Filip zanechal tolik osobních zpovědí! A to už se ani nebavím o míře invence celého dokumentu, která ustrnula těžce v mínusu. Asi proto mě nejvíc oslovily některé dosud nezveřejněné archivní záběry a taky to, že jsem konečně viděla tu Filipovu „dívku odjezdu“.(25.9.2015)

Čekal jsem víc potom, co Kučera s Hanzlíkem tvrdily před zahájením projekce, že ten Filipův starej pražáckej odér přejde na diváka jako kdyby 90. znovu bouchly dveřma. Samozřejmě, že první polovina i díky Jáchymovy jede, ale dál už je to jenom ČT záznamy koncertů a básníkovy fotky z dovolený. Hlavně, že následná diskuze byla výživná. A nejen kvůli tomu člověku, co se s Filipem potkal na jeho z posledních koncertů ve Zlíně. „Jen tam tak seděl a popíjel čaj, lidi k němu chodily a cloumaly mu s ramenem.“(1.10.2015)

• - Základní podporu filmu tvořily prostředky od Státního fondu kinematografie, zbytek pak tzv. crowdfunding přes server hithit.cz. Po přispění na projekt má být jméno donátora uvedeno na webu www.psivojaci.cz a na www.facebook.com/filiptopolfilm. (VášaVF)