poster

Free to Play

Dokumentární

USA, 2014, 75 min

Hudba:

Mark Adler

Účinkují:

Jeremy Lin

Střih:

Scott Balcerek
(další profese)
 • kwoky
  ****

  Je vidět velká snaha udělat to zajímavé jak pro hráče, kteří Dotu znají, tak i pro úplné laiky. Najdete zde odborný komentář ze hry (něco jako "bla bla bla bla") i citové scény, které mají ukázat, že hráči jsou i lidi. V tomhle je Free to play dobrý film. Nelíbilo se mi, že šlo jen o jeden turnaj, "všechno nebo nic". Je tolik věcí, které mohly zaznít (komunikace, logistika, denní režim, skutečné výdělky třeba za rok, vztahy mezi hráči, problémy atd atd), ale tvůrci se rozhodli jít raději cestou "méně je více". Byl jsem hladový po větším množství informací, které jsem ale nedostal. GG(19.3.2014)

 • esopesokeso
  ***

  Vraj je Dota kombinácia šachu a futbalu. Kombinácia rychlých reakcií, rozmýšľania a stratégie.. a za 20 rokov môže byť obľúbenejšia ako futbal. Toto z tohto dokumentu vyplýva. Dvadsať hráčov z milionov hráčov si dokážu zarobiť peknú sumu. To je už normálne zamienka hrať hry ako profesiu a podporovať to? Koľko ľudí zhnije pri tom nezmysle, a strávi roky pri tom, nič nedokáže, len sa pozrie raz do zrkadla, zhodnotí, že je chudý ako patik, v bruchu má o 30 cm po obdvode naviac, a zistí, že sa práve dostal do jesene-zimy svojho života. Podporovať ten vlastný svet odstrihnutý od reality.. krucinál.. Ked máš dobrú hlavu, talent a rýchlosť, tak treba skúsiť aj niečo iné, pohoda jazz.(9.4.2014)

 • Wysch
  *****

  Pamatuju si, že jsem na stream z turnaje občas kouknul. Nejsem DotA hráč, takže jsem se o ten turnaj ani moc nezajímal, ale jasně, že milion dolarů bylo pěkný číslo na to, abych něco nezkouknul. Proto pro mě bylo až překvapivý, když Valve vydalo tenhleten dokumentární film. Jasně, je to reklama jak bejk, aby lidi začali hrát Dotu, ale zároveň je to reklama na e-sporty celkově. Je až celkem ironický, že právě Valve víceméně stojí za tím, že e-sports se tak rozšířily, začalo to CSkem, teď nám Valve připomíná, že je tu taky DotA a celkově vzato je to film jak z marcipánu o tom, kterak je Valve skvělá firma, že vlastně ještě takhle virálně podporuje hráče a nepřímo se zasazuje o to, aby vznikla opravdu kasta profesionálních hráčů. Jenže ve Valve pracujou chytrý lidi, a tak do dokumentu o největším turnaji v dějinách Doty musejí přece narvat příběh. A o to kouzelnější je, že ten příběh to ustojí. Valve dává nahlídnout pod pokličku hraní, že i za těmi počítači a klávesnicemi a monitory sedí lidé, kteří si něčím prošli, a umně tak manipuluje s emocemi nezaujatýho diváka, kterej o Dotě třeba ani neslyšel. Ten najednou vidí, že hru hrají lidi, který opustila holka, který ve výsledku vyhnala matka z baráku, kterým umřel táta, a Valve dokáže najít pojítko mezi osudy těchto tří hráčů s osudy milionů lidí na celým světě. No jen se přiznejte, koho se nedotklo, když Dendi po tátově smrti nešel ani jednou na ryby a nakonec je v závěru vidět, jak sedí u vody s prutem? Jasně, je to kalkul a je to reklama, ale má to smysl a hlavně to má velice dobrý řemeslo. Střih je moderní, přesto přehledný, svižný a akční, hudební doprovod je padnoucí a ke všemu život napsal Valve do tohoto filmu tak dobrej scénář, že by byla škoda jej nezfilmovat a ještě na tom třeba nevydělat pár babek. Je pravda, že s postupem hraní jako fenoménu, který dokáže vydělávat peníze, je jen otázkou času, než se vyprofiluje komunita profesionálních hráčů, kteří se živí čuměním do monitoru. Ono to stejně tak bylo se sporty, dříve se prostě sportům věnovali lidé, kteří se živili ve výsledku obyčejnou prací, teprve s nástupem médií jako televize se do sportu začalo via reklamy apod. sypat tolik peněz, že se dalo začít sportem živit. Stejnej osud podle mě čeká i e-sporty, a proto je jen logický, že Valve - společnost, která už několikrát ukázala, jak vidí do budoucnosti: Steamem, zaštítěním CSka, přelomovým game designem v produktu Half-Life série, možná i Steamboxem - vidí v e-sportech budoucnost a jako správná herní společnost, která se už zdaleka neorientuje jen na hry, se pokouší e-sporty povýšit na profesionální... ehm, profesi. A když k tomu má materiál a dojímavý životní osudy tří hrdinů z různých koutů světa, proč toho nevyužít. S gustem a grácií a pokud možno bez patosu. Což se v případě dokumentu Free to Play, který je ke všemu zadarmo k zhlédnutí, povedlo podle mýho na jedničku.(23.3.2014)

 • juta
  ****

  Nechápu tu šílenou odměnu! 1 milion dolarů dát týmu, který vyhraje nějaký turnaj v jedné hře? Šílenost! :-) Když chce někdo utrácet své peníze, může... :D Dokument je natočen velmi dobře, jen ukazuje čínské týmy, jako by to byly stroje bez duše a né lidi. Dotu jsem nikdy nehrál a ani nebudu, nikdy jsem na tento žánr nebyl. Výhru jsem nejvíc přál tomu korejci, ale byl bych spokojen s kterýmkoli vítězem z trojlístku.(4.5.2014)

 • CiPR
  ****

  Jako hráč Doty 2 jsem byl naprosto omámem, jak vypadá pro gaming například v Číně. Fascinujcí a ohromujcí. Osudy hráčů, kteří na sobě tvrdě makali, aby to dotáhli na vrcholovou úroveň a mohli si hraním vydělávat velké peníze. Dendi, Ukrajina, opět na konferenci nezklamal svým obvyklím humorem. // 80%.(2.4.2014)

 • - Free to Play bylo vytvořeno přímo společností Valve software, která vytvořila hru "Dota 2" a organizuje The International, o kterém film pojednává. Toto je první film této společnosti. (Jantar2)