Na hradě Leoch (S01E02) (epizoda)

Castle Leoch

Drama / Romantický / Sci-Fi

USA, 2014, 1 h 2 min

John Dahl

Ronald D. Moore

David Higgs

Bear McCreary

Děj se zde trochu rozbíhá, divák se seznamuje s hlavními figurami a prostředím, v němž se Claire ocitla a kde nějakou dobu bude nucena proti své vůli setrvat. Říkám si, jak prozíravé bylo od autorky vybavit hrdinku znalostmi bylin, nechat ji projít válkou, aby uměla při ošetřování improvizovat, a navrch jí dopřát dobrodružné dětství, které ji naučilo kočovat. Přes tohle všechno si nemohu pomoct, ale literární Claire je mi sympatičtější než ta seriálová - v podání Caitriony Balfe mi přijde nehorázně oráchlá. Líbilo se mi první setkání s Geillis Duncanovou - až díky zpětné znalosti děje mi došlo, odkud má informaci, že by Claire mohla být anglickým špehem. A moc hezky to zapadá do scény, kdy Dougal plačící Claire nabízí, že ji odveze do města - Geillis tak pro něj může začít nenápadně vyzvídat... V této epizodě mnohem víc vystupuje Graham McTavish, a to se cení!(24.4.2019)

Posun ještě k lepšímu! Bližší seznámení s postavami a taky se samotnou Claire. Osobně jsem nečetl knižní předlohu, pro porovnání, ale Claire mi je místy (obzvlášť když nemluví) poněkud nesympatická. Zasazení epizody na hradě Leoch je příjemné a naštěstí neutahané. Mrzí mě jen, že byla v 18. století zasazena celá epizoda a nedošlo k prolnutí s rokem 1945. A konečná zápletka, odhalená v posledních minutách, byla dost předvídatelná. Nicméně i tak velmi povedená záležitost.(10.10.2019)

• - Gary Lewis, Graham McTavis, Sam Heughan a další skotští herci z klanu MacKenziů se před natáčením zúčastnili horalského výcvikového tábora, který muže sblížil a vytvořil jednotný tón prvních epizod. [Zdroj: Diana Gabaldon, Tara Bennett – kniha Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2] (PenelopaW)

• - Na konci epizody, když se Claire (Caitriona Balfe) dozvídá, že na hradě zůstane proti své vůli, Colum (Gary Lewis) ji nechává na místě a odchází po schodech pryč. Dougal (Graham McTavish) čeká na vrcholu schodů, oba stojí ve dveřích, a pak Dougal za Columem velmi důsledně zavře dveře. Tato posloupnost byla zvolena jako pocta konci Kmotra (1972), kde Michael Corleone (Al Pacino) zavře dveře před Kay Adams (Diane Keaton). [Zdroj: Diana Gabaldon, Tara Bennett – kniha Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2] (PenelopaW)

• - Scéna oblékání Claire (Caitriona Balfe) paní Fitzovou (Annette Badland) byla sestříhána na co nejkratší klip a v reálu trvala mnohem déle, takže si tvůrčí tým mohl dobře představit, jak dlouho trvalo v 18. století se obléct. [Zdroj: Diana Gabaldon, Tara Bennett – kniha Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2] (PenelopaW)