Kmeny

Punk (E01)

(epizoda)
TV spot 2

Dokumentární cyklus Kmeny, který mapuje současné městské subkultury, představuje první odvysílaný díl Punk. Punk, jehož kořeny sahají do Anglie sedmdesátých let a obepínají tehdy nově vzniklé hudební hnutí, jež bylo u nás do revoluce v roce 1989 prakticky zakázané. S pádem komunismu odešla i policejní perzekuce kmene a démonizace „punkáčů". Na povrch se opět dostává původní myšlenka hnutí - že člověk je sám sebou, společně s filozofií DIY (Do It Yourself). Projekt Kmeny vznikl v koprodukci studia Yinachi a České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister. Díl Punk odvysílá Česká televize, ke zhlédnutí bude také na kmeny.tv. (Česká televize)

Luk Skywalker

Dávám střízlivé 3 hvězdy, punker nejsem, ale poslouchám ho v omezené míře. Je to z extrému do extrému, ale veganství je třeba i v extrémním metalu atd. Takže bych to tam jako postoj života punkera nedával. Hošek to je jiná liga, to je fakt punk jako postoj k životu. Dneska je to dost o té hudbě, chodím na punkové koncerty, tak vím co říkám. A ty vinyly, to tam patří, ale taky to neplatí jen pro punk, hifisté jsou i jinde. ()

Olík

První kmenová rada a hned zděšení.....zděšení je asi silné slovo, hodilo by se spíše zklamání a nebo nenaplněné očekávání. Jestli se chcete přijít na kloub letité záhadě pracovně nazvané "punk je když", tak si snad radši opatřete slepovanou pásku se stejnojmenným válem pražských V.T.Marvin. Mám li zmínit nějaký klad zde hodnocených 26 minut, tak snad jakási konfrontace mezi v čase zamrzlým old-shool punkýšem "Sidem" Hoškem a novou pokrokovou vlnou presentovanou "punkovým Jindrou Hojerem" Vincou Pipesem.........ale holky říkaly, že punk je jinde. ()

Drom

No mě se to moc nelíbilo, o punku sem se skoro nic nedozvěděl a mám podezření, že ty záběry s Hoškem (kterýho moc nemusím, co jsem ho potkal osobně) byly recyklovaný z jinýho pořadu. Ale možná se mi to zdálo. Nicméně je to dost slabý a klasika pro odpolední televizi, kde se autoři dokumentů neobtěžují se o zpracovávané téma zajímat nad rámec termínu odevzdání, aby se to už už mohlo vyblejt obrazovkou na diváka a zabila se půlhodina mezi reklamama. Takže vemem někoho profláklýho, o kom se snad i říká, že viděl někde punk, a jedem. No ten Hošek ok, ten vegan vypadající jako rapper je kdo? Nějaká neopoppunková stár? Jen toho kamaráda Všeználka, pouštějícího punk z desek, znám, naučil Sida Viciouse hrát na kytaru a Kissáky se malovat... ()

Ozzy2

Jó, Petr Hošek, to je punker:))Howno, je to jen nafoukanej, namistrovanej pózér, který kvůli tomu, aby měl na vínko v žižkovských vinotékách makal v potu krve jako kulisák v Říši loutek. Petra jsem žral, když nám bylo 15.oranžový vlasy, futrál s kytarou postříkanej sprejema, fakt vypadal hnusně krásně. Ale dnes už je to trapná póza a český punk je fakt k smíchu. On byl vždycky. k smíchu.Chlapečci z dobrých rodin, fakani právníků, lékařů a estébáků se naoko bouřili proti svým fotrům, ale bez jejich prachů, za který si kupovali kožený bundy, kožený kalhoty, pyramidy a barvy na svá číra, která si před příchodem do škol pečlivě učesali zpět na účes typu šprt....PUNK IS DEAD-a tady v Československu vždycky byl. Jen Vincent Venera byl punkáč, i když vizáží skinhead, ale Vincenta jsem měl rád a nedám na něj dopustit. ()

umbjaz

mno... dalo se určitě vytěžit mnohem víc, na druhou stranu jsem byl celkem překvapen, že se tam dostali záběry i z mého velice blízkého okolí. každopádně jsem ji v loni nikde nepotkal při natáčení :D co se týče dokumentární hodnoty, bylo by to mnohem lepší, kdyby to netrvalo 25 minut. ()

spacylemon

...úvodní titulky: "film o životě současných městských subkultur"... Umíte, volové, číst nebo si myslíte, že umět číst není známka punku? Nikdo neslibovat hloubkovej ponor ani podrobnou historii, spíš něco ve stylu dokumentů "Jak se žije..." (a to tady eště kdosi píše: "V celým díle ukážou jen 2 punk kapely" - takže nejen číst, ani počítat!) ..... Tvrdit, že jedinej "vobadobej" punk, je sebedestruktivní sockopunk (chlast, startky, pogo, plexáci, nou fjůťr), je samozřejmě blbost. Pamatuju tak 15 let starý rozhovor (zrovna) s Hoškem, kde tvrdil, že hlavní je "být punkerem sám k sobě" a do toho zrovna třeba straight edge přístup zapadá přesně. Regulérních tváří má punk samozřejmě mnohem víc, na ty prostor bohužel nezbyl. Hlavní chyba tedy není ani tak typ, ale spíš konkrétní výběr protagonistů. Hošek je definitivně odepsanej a ani dlouhodobě kontroverzní "Travis Barker českýho punku" Vincour nic převratnýho neříká. Mnohem zajímavější mi za tu chvilku, co se mihli, přišel Amrit Sen a jeho (asi úspěšný) přerod z feťáka do spořádaného otce od rodiny a Banán, který mi teda přijde časově názorově dost nekonzistentní, ale jeho (občas možná naivní) radikalita a entuziasmus jsou mi vlastně sympatické. ()

GTS_PUNK

Pohľad na českú punkovú scénu a na jej dve diametrálne odlišné generácie. Petr Hošek a členovia Pipes and Pints sú síce výrazne vekovo odlišní, ale ideu punku uznávajú obidve strany rovnako. Vyblázniť sa na pódiu, poslať jasné "FUCK YOU!" spoločnosti a stretnúť jedinečných ľudí. Ale ako možno vidieť, aj samotná punková scéna sa rozdeľuje na dve strany - v jednej tečie alkohol potokom, droguje sa jedna radosť a prísun potravín nahradilo pivo, zatiaľ čo strana druhá zastáva princípy straight edge a zdravého životného štýlu s veganskými pokrmami. A hoci to s budúcnosťou punku v Česku nevyzerá ružovo, ako aj v dokumente odznelo, treba pamätať na to, že punk´s not dead... and never will be! Kmeny: Punk ako prvý diel o súčasných subkultúrach v mestách by vás mal navnadiť na sledovanie ďalších dielov tejto dokumentaristickej série. ()

Hawaj

Na to jak to bylo krátký tak to bylo málo našlapaný. V celým díle ukážou jen 2 punk kapely! Lol, punk to může být rozhodně větší smršť stylů než todleto. Dobrej nástin, ale jenom na úrovni šplouchnutí do vody. ... A ten chlapec jak je celej štasnej za nějakýho anděla, lol :) ()

Anteia

26 minut a tolik málo hudby? Vždyť ta k punku patří a to bych ocenila, i když punk ve své podstatě neposlouchám. No, některé věci řečené dobré, oukej, ale jinak celkově nuda. ()

teba

Celej projekt mi přijde hrozně zajímavej, ale první díl mě zklamal tím, že se za tak krátkou dobu nestačil ani pořádně rozběhnout - a už byl konec. Tak uvidíme, jestli ten dojem přetrvá i u těch dalších... ()

bakulator

Moc jsem nepochopil postoj, jakým směrem by se měl dokument ubírat. Připadalo mi to, jako by pes a kočička vařili dort. Dokumenty o české punkové scéně, které se natáčely před 15-20 lety, byly tedy mnohem kvalitnější, vyjadřovali nějaký názor a měly tah na bránu. Navštívit 4 fesťáky nebo koncerty s kamerkou a zeptat se několika trosek by dokázal leckterý amatér. ()