Hackeři (E14) (epizoda)

 • anglický

  Hackers

  (festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2015

Režie:

Jan Zajíček

Scénář:

Jan Zajíček
(další profese)
 • Matty
  ****

  "Tady ta věc, který říkáme nebe." Přestože se snaží proniknout do světa lidí v bermudách, sandálech a vytahaných tričkách, kteří nad notebookem žvýkají chleba s okurkou, jsou Hackeři díky zpomaleným záběrům z laboratoře nebo uměle vytvářeným bleskům před noční oblohou audiovizuálně působivější (víc cool, chcete-li) než mnohé jiné díly Kmenů. Přestože opět nemůže být řeč o reprezentativním vzorku, rozhodně jde o užitečnější příručku k pochopení nerda, než jakou nabízí třeba TBBT nebo IT Crowd. Lehce autistické uzavření se do uměle vytvořených světů a sebedestruktivní zaujetí v globálním kontextu naprosto malichernými skutečnostmi mi přijde výstižná ve vztahu k celé moderní společnosti a film se těchto přesahů k něčemu obecně platnému místy dotýká, jakkoli netvoří jeho jádro. Pozoruhodně Zajíček rozvíjí také motiv zboštění mechanického (varhanový hudební podkres, fetišistické detailní záběry různých udělátek) - smontovatelná a rozmontovatelná elektrotechnika nahrazuje hlubší duchovní hodnoty a užší citové vazby. Částečně pro to, že je to baví, částečně pro to, že je k tomu donutila jejich povaha. Vlastně dost smutný díl, ve kterém jsem se k vlastnímu překvapení "našel" víc než v hipsterech nebo cosplayerech. Třebaže si do CV k PC znalostem nemůžu napsat o moc víc než "Microsoft Office – Word, Excel, PowerPoint".(14.6.2015)

 • sskrblik
  *

  Pohled na dosti zvláštní komunitu, která žije ve svém světě. To se ušákovi podařilo zachytit. Nicméně obsahově to neustále bloudí tam a zpátky, ale na to jsem si už v Kmenech zvykl, takže mě ani přiliš nepřekvapuje, že zábavnost dokumentu je na bodu mrazu. Pokud se chcete dozvědět něco bližšího stačí zajít na WikiPende.(11.6.2015)

 • Sfinkter
  ***

  Hlavní protagonista to pojmenoval již ze začátku zcela přesně - extrémní kutilství. A tak se také měl jmenovat tento díl. Souhlasím s principem, který zde napsal pools, nicméně toto nejsou lidé, kteří posunují hranice a objevují nepoznané - pouze kopírují a snaží se chápat principy, které už před nimi dávno někdo objevil - Tesla svůj transformátor sestrojil na konci 19. století, v roce 2016 si s ním hrají (spíše s jeho zmenšeninou, protože Tesla stavěl extrémně velké cívky) "intelektuálové" ve světě ignorantů, proto to vyznívá "cool". Nicméně pravý hacker byl v tomto případě Tesla, toto jsou jen zvědavé děti, které v zásadě nic nedokázaly. A pokud dokáží, jistě se nebudou ostýchat svůj objev publikovat - k tomu však zcela jistě nikdy nedojde. Nicméně díl je relativně zábavný a svým způsobem celý čas baví.(18.8.2016)

 • Jaroslaf
  ***

  Příspěvek o lidech, co se zfetovávají chilli papričkama a koukají se dívat na trafo stanice místo výletu do lesa. Forma je pěkná, ale jak už to bývá, ze samotného hackingu neuvidíme nic, neuvidíme dokonce snad ani displej počítače a když už ano, běží na něm Worms 1 .) Ta elektrická hudební věc byla sice zajímavá, ale nemusela být prakticky v každém záběru. Naopak bych se (když už) skoro rád dozvěděl víc o tom automatu na bitcoiny nebo co to bylo....něco takového jsem viděl prvně. Rovněž mi není známo z jakého důvodu stříkali tomu týpkovi pepřový sprej do ksichtu....Byl to jejich druh zábavy? Experiment? To se samozřejmě nedozvíme. (a btw tipuju, že ten typ s beďarem mezi obočím, se dá buď velmi brzo na pervitin anebo s tou "prací" praští, když ho to tak vysává .)(11.6.2015)

 • Olík
  ***

  Tak v prvé řadě, ačkoliv se nepovažuji za odborníka, bych si troufnul tvrdit, že definice človíčka označujícího se přídomkem "hacker" se liší od té odprezentované Janem Zajíčkem. Dobře tak za prvé by bylo uváženíhodné jestli nezměnit název tohoto dílu, třeba na zažité "nerd". Ale jinak pomineme-li, že se tady bavíme o trochu jiných osobách, tak těchto 26 minut patří k těm podařenějším, co se cyklu Kmeny týče. Respondenti svým ulítlým způsobem sympatičtí (teda doma bych to mít nechtěl, ale jako objekt před kamerou fajn). Jejich konání, ač může působit zmatečně a pro prostého člověka neuchopitelně, dokumentem celkem obstojně definováno. Takže ačkoliv vůbec nevíme co se na obrazovce děje, máme nějaké vnitřní tušení jaký byl impuls tohoto jednání....a to je svým způsobem více, než pro nás měly připravené některé z předešlých dílů.(6.11.2015)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace