Vzpoura údolí

(festivalový název)

Valley Uprising

Dokumentární

USA, 2014, 99 min

Několik generací lezců a jedna skála. Dokument má nakažlivou atmosféru, po shlédnutí jsme měl hroznou chuť jít lézt. Krásně ukazuje vývoj lezení během posledních 50 let. Každé období mělo svojí nedotknutelnou metu, která nakonec byla slavnostně dobyta, aby pak byla překonána ještě neuvěřitelnějším výkonem. Cením, že se autoři zaměřili kromě sportovní stránky taky na společnost lezců a jejich životní filozofii. A ten plakát je luxusní!(1.10.2015)

Nemůžu si pomoct, ale každá fotka nebo video s Lynn Hill vypadá jako kdyby někdo fotil hippies v 60. letech i když je to novou supr HD kamerou :D I ten plakát na Smích-Offě s jejím podpisem tak vypadá... zpátky k filmu, jeslti se vám nebudou potit dlaně s nutkáním jít si zalízt, koukali jste na to špatně :)(10.4.2015)

Parádní průřez lezením ve stěnách. A to hlavně těch big wallových. Netušil jsem, kolik se toho v Yosemitech za poslední půlstoletí událo a o to víc chápu jejich sílu. Každá generace i osobnost do toho vložila svůj originální životní styl... Jakoby lezení samo o sobě nebylo dost crazy. Přitahuje povětšinou taková individua, díky nimž se tento sport posouvá ještě o příčku výš co se vyjímečnosti týče. Volnomyšlenkářský postoj a drogová kultura s tím spojená je s otazníkem pokud člověk visí ve stěně, ovšem krásně zapadá do škatulek život na hraně a osvobození se. Hodně zajímavou náhodou, která do toho zapadla bylo letadlo co se tam zřítilo. To jim tam seslal snad sám Šiva. Filmová komediální rovina s tím spojená tam sedla jak prdel na hrnec. Pojetí snímku celkově pecka, aneb jak prodat kotel materiálu ve fotkách. Každopádně svobodný pocit, který s sebou tento počin přináší je k nezaplacení. Bohužel jsem dostatečně ukotvený v dnešním světě a svůj jistotkářský životní styl za les a nonstop party nevyměním, ale další dovolenou spojím s lezením a nějakou vícedélkovou drsnocestou minimálně za 6+ na tuty :) 90%(15.6.2016)

Nádherné Yosemity a fundovaně vyprávěný příběh jejich posledních 50ti let. Dokument s lidskou, kulturní, geografickou i historickou hodnotou. Spousta velmi zajímavých informací, rozhovorů a také archivních záběrů. Dech beroucí záběry lezců na stěnách - jako byste tam byli s nima. Autoři se tématu chopili s nadhledem a objektivně. Jste pozváni na důvěrnou cestu za unikátní historií StoneMasters - snímek vás vtáhne do děje. Stojí za vidění ;-)(10.4.2017)

V době kdy spousta lidí tráví hodiny, dny a týdny před obrazovkou monitoru, se dokument jako tento zdá jako z jiné planety. Krása vidět několik generací leyců, kteří si umí užít život. Třeba to někoho od toho monitoru zvedne a donutí ho užít si krásy přírody. Nemusí to ani být prostřednictvím horolezení. Já si díky tomuhle filmu definitivně řadím Yosemite na vršek seznamu míst, které si nenechám ujít při příští návštěvě Kalifornie. Chronologicky seřezené mi to závěrem bralo dech. Jako lezecký analfabet jsem neměl ani tušení čeho je člověk schopný. S naprosto klidnou hlavou a prakticky beze strachu (ale s respektem) slézat bez jištění kilometrové úseky skal. WOW!!!(19.3.2017)