Ztracen 45

Dokumentární / Drama

Česko, 2014, 67 min

Josef Císařovský

Michal Němec

Střih mě občas rušil, ale jinak to bylo zajímavé nahlédnutí do vnitřních pochodů Jarmily, manželky Josefa Čapka. Vlastně mi i přišlo zajímavější sledovat její pocity v tom vztahu než pátrání po manželovi po konci války. Ze začátku mi vadilo střídání časových rovin, ale pak jsem v tom viděla náznak toho, že v tom období, kdy po něm pátrala, jí určitě probleskovaly ty vzpomínky na minulost - co spolu zažili, jak to prožívala atd. Takže nakonec mi to střídání časových rovin dokreslilo její celkové rozpoložení. No celkově to není nic veselého, je to pochmurné, smutné a bez dobrého konce. Ale i takové jsou životní příběhy. A může to být právě i užitečné varování, člověk se může zamyslet nad tím, jak řeší problémy svého vztahu a jestli by třeba v budoucnu nelitoval, že se více neotevřel a jen čekal, až přijde od druhého, to co chce.(8.7.2015)

Škoda,chtěla jsem se něco více dozvědět o záhadném konci života Josefa Čapka, ale bylo to opravdu roztrhané a nevyrovnané. Dokument těkal mezi fakty, časy a emocemi či myšlenkami paní Čapkové. Nemohla jsem se na cokoliv moc soustředit. Za poválečnou atmosféru a alespoň nějaké informace jsem ohodnotila ***(20.4.2015)

• Slarque

Co tohle mělo znamenat!? Podivný slepenec, který nemá hlavu ani patu a za celou dobu se nedostane dál, než co sdělilo pár úvodních titulků. Taťjana Medvecká hraje Jarmilu Čapkovou hledající po válce manžela. Její vyprávění je zajímavé a napínavé asi jako čtení německého jízdního řádu. Zároveň ovšem mluví i svoji předválečnou mladší verzi, kterou hraje Anna Císařovská, a ze které vyplývá, že jejich manželství bylo dávno vyhaslé a mrtvé. To je mezi sebou nazdařbůh stříháno a doplněno záběry zapalovaného a hořícího tábora či zrychlenými záběry Vltavy v Praze. Některé černobílé fotografie jsou nesmyslně rozhýbávány a jindy zase projíždíme zřejmě scénami z jakési postapokalyptické počítačové hry. Prase aby se v tom bordelu vyznalo. :((8.4.2015)

• dragon94

Školní akce, při které půlka lidí spala a půlka lidí se totálně nudila... Jednotlivé záběry byli hrozné. Natočené jenom proto, aby se dalo nějak obrazově vyplnit vyprávění hlavní hrdinky, která celý film jen vypráví nebo spíše čte urývky ze svých deníků, o tom jak putuje z bodu A do bodu B a tam odsud zase jinam, ale v podstatě se prd dozvíme jak o ní tak o Josefovi nebo Karlovi... Když už aji naši učitelé říkali, že to byl děsnej film ... tak to bude asi pravda. Jediným adekvátním hodnocením je ODPAD!!!(20.11.2014)

O trochu víc faktů, které by přiblížili Josefa Čapka z pohledu další osoby, by neškodilo. Divákovi Josefa Čapka film nepředstavuje nezávisle z hlediska uměleckého ani lidského, pouze prostřednictvím Jarmilina povídání o jejich vztahu. Život před Jarmilou a např. vztah s bratrem jakoby ani nebyl. Více než o Josefovi je to o Jarmilinu hledání a jejich vztahu. Co je na tom pravdy, se můžeme jen domnívat.(10.10.2014)