Ztracen 45

Česko, 2014, 67 min

Josef Císařovský

Michal Němec
  • dragon94

Školní akce, při které půlka lidí spala a půlka lidí se totálně nudila... Jednotlivé záběry byli hrozné. Natočené jenom proto, aby se dalo nějak obrazově vyplnit vyprávění hlavní hrdinky, která celý film jen vypráví nebo spíše čte urývky ze svých deníků, o tom jak putuje z bodu A do bodu B a tam odsud zase jinam, ale v podstatě se prd dozvíme jak o ní tak o Josefovi nebo Karlovi... Když už aji naši učitelé říkali, že to byl děsnej film ... tak to bude asi pravda. Jediným adekvátním hodnocením je ODPAD!!!(20.11.2014)

• evapetra

Ztratila jsem se taky. V tomto divně uspořádaném, nic moc neříkajícím a násilně sem a tam skákajícím slepenci vzpomínek, deníkových úryvků a hraných pasáží, ve kterých máme možnost sledovat Taťjanu Medveckou coby paní Čapkovou, jak sedí na nádraží nebo ve vlaku. Pravda, že díky natočení tohoto filmu jsem získala nějakou informaci o tom, že se smrtí Josefa Čapka to možná bylo trochu jinak, než jak jsme se učili ve škole. Ale asi to nebylo téma na celý film.(21.11.2014)

Škoda,chtěla jsem se něco více dozvědět o záhadném konci života Josefa Čapka, ale bylo to opravdu roztrhané a nevyrovnané. Dokument těkal mezi fakty, časy a emocemi či myšlenkami paní Čapkové. Nemohla jsem se na cokoliv moc soustředit. Za poválečnou atmosféru a alespoň nějaké informace jsem ohodnotila ***(20.4.2015)

Dokument pojednává o hledání Josefa Čapka, o němž neměla jeho žena od konce války žádné zprávy. Bylo by tedy pošetilé očekávat v dokumentu rozbor jeho díla nebo vztahy s jeho sourozenci. Jsem naopak ráda, že jde o nový pohled ze strany jeho ženy. Josefa Čapka jako malíře nebo spisovatele už znám, ale zde ho poznávám jako manžela a partnera. Potěšily záběry důvěrně známých obrazů. Jako pragmatička bych uvítala klasický dokument, kde by dostali slovo i historici a já mohla načerpat víc informací, ale přiznám se, že mě právě tako výpověď ženy dostala. Tvůrcům se podařilo navodit atmosfému válkou zničené země. Není podstatné, že jde o všeobecně známou osobnost, mnohem důležitější je pro mne fakt, že dostávám velice intimní a zajímavou zpověď jeho ženy. Zpověď, která je pro mě facinující a přínosná.(8.4.2015)

• Slarque

Co tohle mělo znamenat!? Podivný slepenec, který nemá hlavu ani patu a za celou dobu se nedostane dál, než co sdělilo pár úvodních titulků. Taťjana Medvecká hraje Jarmilu Čapkovou hledající po válce manžela. Její vyprávění je zajímavé a napínavé asi jako čtení německého jízdního řádu. Zároveň ovšem mluví i svoji předválečnou mladší verzi, kterou hraje Anna Císařovská, a ze které vyplývá, že jejich manželství bylo dávno vyhaslé a mrtvé. To je mezi sebou nazdařbůh stříháno a doplněno záběry zapalovaného a hořícího tábora či zrychlenými záběry Vltavy v Praze. Některé černobílé fotografie jsou nesmyslně rozhýbávány a jindy zase projíždíme zřejmě scénami z jakési postapokalyptické počítačové hry. Prase aby se v tom bordelu vyznalo. :((8.4.2015)