Pauline na pláži

Komedie / Drama / Romantický

Francie, 1983, 94 min

Eric Rohmer

Eric Rohmer

* dialógy o láske a vzťahoch * Francúzska komediálno-romantická dráma z roku 1983, ktorú natočil Eric Rohmer, je príbehom mladých ľudí na pláži. Marion (Arielle Dombasle), mladá rozvedená žena, a Pauline (Amanda Langlet), jej mladšia sesternica, prichádzajú na koniec prázdnin k moru. Stretajú tu dvoch mužov, staršieho bonvivána Henriho (Féodor Atkine) a Marioninho priateľa Pierrea (Pascal Greggory). Marion dá prednosť Henrimu, a Pauline sa zamiluje do miestneho mladého chlapca, svojho rovesníka. Film je o rôznych povahách ľudí, ich prístupu k vzťahom, o letných láskach, spomienkach i odmietnutiach. Myšlienky o medziľudských vzťahoch sú obsiahnuté v zaujímavých dialógoch.(13.11.2010)

• nascendi

Vďaka Cinemaxu je toto už tretie stretnutie s dielom Erica Rohmera, podľa napísaných charakteristík druhosledového predstaviteľa francúzskej novej vlny. No neviem? Mňa nechávajú jeho filmy inertným a dve hviezdičky najspravodlivejším ocenením. Iba tak niekedy rozmýšľam, prečo je filmárom, keď jeho filmy by mohli byť knihami a bolo by to lacnejšie.(26.7.2009)

Možná i za pět hvězd. Citlivá, civilní, přesná, místy dojemná konfontace útlého mládí s dospělými středního věku. Viděl jsem to poprvé jen o málo starší, než byla hrdinka, a nikdy na ten film nezapomněl. Žádná zářivě slunná riviéra, ale větrné atlanstské pobřeží -- to je Rohmerova pláž. A Pauline pochopí, že bude hůř. Taky mi to tenkrát došlo.(18.7.2007)

Tři ženy,tři muži,dva domy,dvě zahrady a jedna pláž.Jednoduchý příběh a vybroušený dialogy,které rozehrají nádhernou partii o citech,dospívání a dospělosti.Ještě geniální režisér a pak už jen velmi spokojený konzument cizích(našich,svých,jejich)příběhů,ich.--Mám těsně za sebou dva Rohmerovi příběhy(před týdnem to byla Pilotova žena) a nyní mi nezbývá,než si postupně zkompletovat Rohmerovu filmografii,nebo jednou umřu neúplný.(1.7.2009)

Paulína s ideálmi, jej staršia a vzťahovo oťukanejšia sesternička Marion s kujebákom* (túžba po vášnivej dlhotrvajúcej-ba čo večnej! láske sa jej zatiaľ spĺňa len na polovicu. Tú vášnivú.). Potom nevera a klebety. A podrazy. Všetko v zdanlivo zľahčujúcej atmosfére Leta, Mladosti, Krásy čokoládovo opálených lýtok, uvoľnených Úsmevov, náhlych Iskrení a všetci len tak naľahko, v plavôčkach, zahaľujúcich najnutnejšie. Rohmer na plné gule! ............................... *kujebák - človek, zdatný v milovaní (Dostal ich všetky do postele, k. jeden.); Anton Zelený a kol. - Najkratší slovník slovenského jazyka (Archa, 1991)(30.6.2009)