Pauline na pláži

Komedie / Drama / Romantický

Francie, 1983, 94 min

Eric Rohmer

Eric Rohmer

Úvodní dialog, prostředí: pár odstínů bílé, dvě zelené a modrá barva hortenzií. - Pláž má něco do sebe; tvrdí to Agnes Varda, já jsem také na plaži posbíral něco zkušeností, a nejspíš mnoho mnoho z nás. Když mi bylo 14 (jako Paulině) chodil jsem v Mangalii na coca colu s Cocou Albinou (věkem jako Paulina), a tancovat, při tom jsem se s ní nejspíš seznámil, o čem jsme spolu mluvili nevím, anglicky neuměla a já tehdy francouzsky jakbysmet. A tak mě přirozeně udivilo, co všechno se dá na pláži napovídat (mnohdy i semlet), samozřejmě o lásce, jaké jemné intriky se tam dají provádět (mnohdy i podvádět), na pláží, kam se Paulina a Marion už nejspíš nikdy nevrátí. Eric Rohmer nás neustále nutí myslet dopředu, až do okamžiku, když si pomyslíme: "Co z toho zůstane? Jak se to projeví později, v životě oněch pěti? Pozn. 1: Pláž, to jsou samozřejmě plavky. Plavky hrají rozhodující roli. Zkuste to popřít! Pozn. 2: Henri byl sice strarej zákulisák, ale mně se taky líbila Pavlína víc.(22.8.2018)

• nascendi

Vďaka Cinemaxu je toto už tretie stretnutie s dielom Erica Rohmera, podľa napísaných charakteristík druhosledového predstaviteľa francúzskej novej vlny. No neviem? Mňa nechávajú jeho filmy inertným a dve hviezdičky najspravodlivejším ocenením. Iba tak niekedy rozmýšľam, prečo je filmárom, keď jeho filmy by mohli byť knihami a bolo by to lacnejšie.(26.7.2009)

Možná i za pět hvězd. Citlivá, civilní, přesná, místy dojemná konfontace útlého mládí s dospělými středního věku. Viděl jsem to poprvé jen o málo starší, než byla hrdinka, a nikdy na ten film nezapomněl. Žádná zářivě slunná riviéra, ale větrné atlanstské pobřeží -- to je Rohmerova pláž. A Pauline pochopí, že bude hůř. Taky mi to tenkrát došlo.(18.7.2007)

Tři ženy,tři muži,dva domy,dvě zahrady a jedna pláž.Jednoduchý příběh a vybroušený dialogy,které rozehrají nádhernou partii o citech,dospívání a dospělosti.Ještě geniální režisér a pak už jen velmi spokojený konzument cizích(našich,svých,jejich)příběhů,ich.--Mám těsně za sebou dva Rohmerovi příběhy(před týdnem to byla Pilotova žena) a nyní mi nezbývá,než si postupně zkompletovat Rohmerovu filmografii,nebo jednou umřu neúplný.(1.7.2009)

Pauline je neskutečně sexy, ať má na sobě cokoliv. Film mně jinak připadal takový nějaký bez obsahu. Dialogy jsou napsány skutečně skvěle, nicméně takovéhle dlouhosáhlé povídání o lásce tak úplně nekorespondovalo se zbytkem filmu. Přišlo mi, že tam více postavám šlo vlastně pouze o sex, nejen Henrimu. Na druhou stranu, něco ten film do sebe měl, určitě to není dílko na jedno zhlédnutí. Herecké výkony všech hlavních představitelů však byly naprosto přesvědčivé. 70%(17.3.2014)