poster

Pauline na pláži

 • francouzský

  Pauline à la plage

 • slovenský

  Pauline na pláži

  (festivalový název)
 • anglický

  Pauline at the Beach

Komedie / Drama / Romantický

Francie, 1983, 94 min

Režie:

Eric Rohmer

Scénář:

Eric Rohmer
(další profese)
 • radektejkal
  *****

  Úvodní dialog, prostředí: pár odstínů bílé, dvě zelené a modrá barva hortenzií. - Pláž má něco do sebe; tvrdí to Agnes Varda, já jsem také na plaži posbíral něco zkušeností, a nejspíš mnoho mnoho z nás. Když mi bylo 14 (jako Paulině) chodil jsem v Mangalii na coca colu s Cocou Albinou (věkem jako Paulina), a tancovat, při tom jsem se s ní nejspíš seznámil, o čem jsme spolu mluvili nevím, anglicky neuměla a já tehdy francouzsky jakbysmet. A tak mě přirozeně udivilo, co všechno se dá na pláži napovídat (mnohdy i semlet), samozřejmě o lásce, jaké jemné intriky se tam dají provádět (mnohdy i podvádět), na pláží, kam se Paulina a Marion už nejspíš nikdy nevrátí. Eric Rohmer nás neustále nutí myslet dopředu, až do okamžiku, když si pomyslíme: "Co z toho zůstane? Jak se to projeví později, v životě oněch pěti? Pozn. 1: Pláž, to jsou samozřejmě plavky. Plavky hrají rozhodující roli. Zkuste to popřít! Pozn. 2: Henri byl sice strarej zákulisák, ale mně se taky líbila Pavlína víc.(22.8.2018)

 • nascendi
  **

  Vďaka Cinemaxu je toto už tretie stretnutie s dielom Erica Rohmera, podľa napísaných charakteristík druhosledového predstaviteľa francúzskej novej vlny. No neviem? Mňa nechávajú jeho filmy inertným a dve hviezdičky najspravodlivejším ocenením. Iba tak niekedy rozmýšľam, prečo je filmárom, keď jeho filmy by mohli byť knihami a bolo by to lacnejšie.(26.7.2009)

 • Cushing
  ****

  Možná i za pět hvězd. Citlivá, civilní, přesná, místy dojemná konfontace útlého mládí s dospělými středního věku. Viděl jsem to poprvé jen o málo starší, než byla hrdinka, a nikdy na ten film nezapomněl. Žádná zářivě slunná riviéra, ale větrné atlanstské pobřeží -- to je Rohmerova pláž. A Pauline pochopí, že bude hůř. Taky mi to tenkrát došlo.(18.7.2007)

 • kagemush
  *****

  Tři ženy,tři muži,dva domy,dvě zahrady a jedna pláž.Jednoduchý příběh a vybroušený dialogy,které rozehrají nádhernou partii o citech,dospívání a dospělosti.Ještě geniální režisér a pak už jen velmi spokojený konzument cizích(našich,svých,jejich)příběhů,ich.--Mám těsně za sebou dva Rohmerovi příběhy(před týdnem to byla Pilotova žena) a nyní mi nezbývá,než si postupně zkompletovat Rohmerovu filmografii,nebo jednou umřu neúplný.(1.7.2009)

 • Bernhardiner
  ***

  Pauline je neskutečně sexy, ať má na sobě cokoliv. Film mně jinak připadal takový nějaký bez obsahu. Dialogy jsou napsány skutečně skvěle, nicméně takovéhle dlouhosáhlé povídání o lásce tak úplně nekorespondovalo se zbytkem filmu. Přišlo mi, že tam více postavám šlo vlastně pouze o sex, nejen Henrimu. Na druhou stranu, něco ten film do sebe měl, určitě to není dílko na jedno zhlédnutí. Herecké výkony všech hlavních představitelů však byly naprosto přesvědčivé. 70%(17.3.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace