Reklama

Reklama

David je dvacetiletý mladík s mentálním handicapem zvyklý na jednotvárný život v dusivém ovzduší své rodiny. S přibývajícím věkem si David stále palčivěji uvědomuje své postižení i nenaplněnost života, který žije. Rozhodne se proto zavedené jistoty opustit a vydat se na cestu do Prahy. Ve velkoměstě se jeho z počátku nevinný výlet promění v psychedelickou pouť plnou podivných rozhodnutí, nečekaných situací, sexuálních zážitků i zkušeností, které se pohybují na tenké hranici života a smrti. (Sugar Division)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (12)

Pevek2 

všechny recenze uživatele

David je radikalni film nejen tim, jak drzi formu, ale predevsim tim, ze hlavniho hrdinu nijak nenalepkuje. Zatimco vsichni ti Forrestove, Rain Manove a ja nevim kdo jeste maji vicemene nalepku plus, tady vidime cloveka, ktery takovou nalepku nepotrebuje. Je to proste clovek a odlisuje ho jeho ryzi neprakticnost. Prave takovy hrdina se pak realisticky a hruzostrasne propada socialnim okolim, ktere neni schopne pomoci ani lidem s daleko mensimi problemy. Kamera je skvela a ve filmu je videt rozhodne nejlepsi tma ve filmu vubec. K absolutnu mi chybelo mit vic nuanci a v nekterych pripadech tolik netlacit na pilu. Ale jinak debut jak vino! ()

Flexaret 

všechny recenze uživatele

Tento rok už se jedná o třetí debut s velkými ambicemi. O Janu Těšiteli se dá říct, že je tvůrcem, který má již hodně zkušeností (reklamní spoty, videoklipy), takže dokáže okolo sebe vytvořit profesionální tým, díky čemuž film nevypadá jako delší studentské cvičení. To se ovšem netýká scénáře, který postrádá patřičnou dramatičnost, která by posouvala děj dopředu. Jistě lze namítnout, že epizodická forma nám má přiblížit vnitřní svět hlavního hrdiny, jenže je tak nedramatická až běda. Výchozí situace nabízela tolik dramatických možností, které zůstali trestuhodně nevyužity. Když už je tu pokus o takovouhle scénu, tak je neuvěřitelně plochá a špatně vystavěná. /// SPOILER Hlavní hrdina si objedná jídlo v malém bistru (kde se většinou mimochodem platí předem) a dostává se do situace kdy nemá na zaplacení (mimochodem je to poprvé co vidím, že by po někom obsluha chtěla zaplatit poté co mu donese jídlo na stůl). Pochopitelně přichází na scénu vedoucí podniku (Igor Bareš) a místo toho, aby udělal jakoukoliv jinou možnou logickou věc, tak sehraje s hlavním hrdinou etudu na téma bezdůvodná šikana a vyhrožování smrtí kvůli jídlu za poměrně směšnou částku. Scéna svojí absurditou posunuje celý film do naprosté frašky a znevěrohodňuje celé následující dění./// Dostáváme se tak k jednotlivým postavám, které většinou tvoří zjednodušené karikatury - přísný otec s dobrým jádrem, submisivní matka, bratrova dobromyslná přítelkyně apod. Ovšem hlavní problém tkví v charakteru hlavní postavy. Během průběhu celého filmu se nedozvíme nic o jeho diagnóze a můžeme tedy jen spekulovat jaký tedy David vlastně je. Zvláštní je absence psychiatra, ke kterému by pravděpodobně rodiče s hlavním hrdinou chodili a patrně by jim radil i v případě útěku. O hlavní postavě se kromě jeho neschopnosti sociální interakce a jeho sexualitě nedozvíme nic, jedná se jen o vrstvení zdánlivě provokativních scének, které však ve svém jádru neodkrývají nic z charakteru Davida, spíš jen potvrzují společenské předsudky a mlhavou představu toho, jak by se takovýto člověk mohl chovat. Problém je i ztvárnění Patrikem Holubářem, který není špatný, spíš to vypadá že nedostal od režiséra jasné instrukce a tak se snaží s předepsaným charakterem sžít jak jen může. Jenže jeho výkon je hodně proměnlivý - evidentně mu jdou spíše fyzické scény než části, které by nám ho měli představit jako osobnost. Jan Těšitel má velké ambice, ale zkrátka mu chybí zkušenost vybudovat silný příběh a uvěřitelné charaktery. Otázkou je, co s filmem bude dál, pokud se dostane do širší distribuce. Nemá šanci zaujmout širší diváckou obec (ani tu náročnější) a jedinou spásou je uvedení na filmových festivalech (viz jeho premiéra) a doufat, že dojde k ocenění jeho řemeslných kvalit. ()

Reklama

venca163 

všechny recenze uživatele

"Jsem postižený." Ale teď vážně, to co bylo za mentála? Aspergáč? S takovym tim typickym lpěním na rituálech a rutině? A co to lokální vyvrcholení ve scéně z fastfoodu, to nás mělo šokovat, že si pamatuje číslo na tátu? Já taky... Ta mentální porucha nebyla ani nijak dobře ukázaná, ani nijak (to už vůbec ne) vtipně podaná...ke smíšeným pocitům přispívá i toporný herectví hlavního aktéra (možná jen nedostal žádný instrukce kromě "chovej se jako postižák"). A zbytek působil spíš jako takový filmařský cvičení na záběry města a MHD. (40%) ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Je to zvláštní, ale bavila mě přímočarost toho filmu. Hlavní hrdina nemá prakticky žádné pozitivní vlastnosti, netne do srdce, prostě jde a jde, protože neví kam a protože neví pořádně proč. Pár aspektů mně přišlo zvláštních (nepochopil jsem Barešovy evil motivace), ale nic, co by pokazilo silný dojem. 70 % ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Psychologická studie problémového chlapce. Jestli má kinematografie budit údiv a úžas, tak tohle byl přesný opak. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama