Reklama

Reklama

David

  • angličtina David (festivalový název)
Trailer

Obsahy(1)

David je dvacetiletý mladík s mentálním handicapem zvyklý na jednotvárný život v dusivém ovzduší své rodiny. S přibývajícím věkem si David stále palčivěji uvědomuje své postižení i nenaplněnost života, který žije. Rozhodne se proto zavedené jistoty opustit a vydat se na cestu do Prahy. Ve velkoměstě se jeho z počátku nevinný výlet promění v psychedelickou pouť plnou podivných rozhodnutí, nečekaných situací, sexuálních zážitků i zkušeností, které se pohybují na tenké hranici života a smrti. (Sugar Division)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (22)

venca163 

všechny recenze uživatele

"Jsem postižený." Ale teď vážně, to co bylo za mentála? Aspergáč? S takovym tim typickym lpěním na rituálech a rutině? A co to lokální vyvrcholení ve scéně z fastfoodu, to nás mělo šokovat, že si pamatuje číslo na tátu? Já taky... Ta mentální porucha nebyla ani nijak dobře ukázaná, ani nijak (to už vůbec ne) vtipně podaná...ke smíšeným pocitům přispívá i toporný herectví hlavního aktéra (možná jen nedostal žádný instrukce kromě "chovej se jako postižák"). A zbytek působil spíš jako takový filmařský cvičení na záběry města a MHD. (40%) ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Já fakt skoro 5 let toužil vidět tohle? Takovou vyprázdněnost? A já blbec čekal neotřelý psychologický film o postiženém klukovi, který udělá spontánní rozhodnutí a zkusí přežít i se svým handicapem sám ve velkém světě, ale ne ne... Místo toho jsem dostal další české nic o ničem, které se mizerný a nepromyšlený scénář snaží zakrýt perfektní kamera a dost zvláštní, skoro až thrillerovou atmosférou. Ta kamera je totiž vážně skvělá a nejeden záběr díky ní vypadá naprosto perfektně, dokonce i k nějakým promyšlenějším scénám zde dojde a při točení scény jeřábu bych nejradši byl, protože to muselo být něco. Ale ten scénář? Psychologie postav je nulová, u rodičů Davida sice je jakási slabá snaha, ale Davidovi, hlavní postavě celého filmu, to do hlavy vůbec nejde a jeho putování Prahou tak člověk moc nechápe. To okradení třeba ano a jeho nechuť vrátit se domů do jisté míry taky (i když ani v tom úvodu to moc nevypadalo, že by to měl doma až tak těžké), ale proč utratí všechny peníze za cigára (přičemž si za celý film zapálí jen jedno a ten zbytek... asi ztratí? ani ti zloději to u něj nenašli, takže o to už musel přijít), pornočasopisy a sexuální službu netuším, ani proč to nezabalí dřív nechápu, stejně tak i ten pokus o sebevraždu a úplně náhodné a do celku absolutně nezapadající potkání s jakýmsi dědkem na veřejných záchodech, ve kterém mu ten dědek nadšeně povídá o sebepoškozování. A možná je ten film jen takovým emařským vzdycháním nad tím, jak je "všechno úplně na hovno", čemuž by odpovídaly jak určité náznaky, tak i Davidův lehce emo vzhled. Aspoň by to dokázalo vysvětlit tu scénu v bistru, která je od začátku do konce totální WTF a co tím autor proboha zamýšlel vůbec nechápu, pokud to neměla být jen ta pozérská emařina. Scénář je prostě mizerný a o ničem, takže to za něco stojí jen jako kameramanské cvičení. Plus je tu ještě naprosto skvělá atmosféra, která jako by vypadla z nějakého silně mysteriózního filmu a díky ní a té kameře to má celkem podmanivou atmosféru. Ta se ale jen snaží navodit pocit něčeho víc, čehosi skrytého za tím vším, co tam ale vůbec není, takže to je jen taková past na diváky. I forma se počítá, takže jen za ni (byť zvuk opět za moc nestojí) ty dvě hvězdy dám, ale jinak mě to strašně zklamalo. 2* ()

Reklama

Hrabovo 

všechny recenze uživatele

David Holubář je tu prostě skvělý! Úsporné civilní herectví zcela vystihuje postavu, kterou ztvárnil. Je mnohem přesvědčivější než jiní zkušení herci, kteří své postavy podobného typu pojali příliš líbivě, rozverně - Bohdalová nebo příliš rozcapeně - Trojan. Jen Holubář je zcela uvěřitelný. Příběh svou všedností a vlastně bezradností zrcadlí naši sociální realitu věrně a myslím, že to je jeho naplněná ambice. ()

Korpy22 

všechny recenze uživatele

Velmi zvláštní film, s klukem s mentálním postižením v hlavní roli. Film má velmi nápaditou kameru a následné vykreslení obrazu scén. Vše je velmi autentické a naturalní. Herec hlavní postavy je úžasný. Je zde spousta originálních scén u kterých člověk neví jak dopadnou a proto tento film opravdu stojí za shlédnutí. Film zpracovává spíše netypické téma, které rozhodně není příliš vesele a proto mám film ponurou šedou atmosféru ve které se můžeme koupat. ()

Flexaret 

všechny recenze uživatele

Tento rok už se jedná o třetí debut s velkými ambicemi. O Janu Těšiteli se dá říct, že je tvůrcem, který má již hodně zkušeností (reklamní spoty, videoklipy), takže dokáže okolo sebe vytvořit profesionální tým, díky čemuž film nevypadá jako delší studentské cvičení. To se ovšem netýká scénáře, který postrádá patřičnou dramatičnost, která by posouvala děj dopředu. Jistě lze namítnout, že epizodická forma nám má přiblížit vnitřní svět hlavního hrdiny, jenže je tak nedramatická až běda. Výchozí situace nabízela tolik dramatických možností, které zůstali trestuhodně nevyužity. Když už je tu pokus o takovouhle scénu, tak je neuvěřitelně plochá a špatně vystavěná. /// SPOILER Hlavní hrdina si objedná jídlo v malém bistru (kde se většinou mimochodem platí předem) a dostává se do situace kdy nemá na zaplacení (mimochodem je to poprvé co vidím, že by po někom obsluha chtěla zaplatit poté co mu donese jídlo na stůl). Pochopitelně přichází na scénu vedoucí podniku (Igor Bareš) a místo toho, aby udělal jakoukoliv jinou možnou logickou věc, tak sehraje s hlavním hrdinou etudu na téma bezdůvodná šikana a vyhrožování smrtí kvůli jídlu za poměrně směšnou částku. Scéna svojí absurditou posunuje celý film do naprosté frašky a znevěrohodňuje celé následující dění./// Dostáváme se tak k jednotlivým postavám, které většinou tvoří zjednodušené karikatury - přísný otec s dobrým jádrem, submisivní matka, bratrova dobromyslná přítelkyně apod. Ovšem hlavní problém tkví v charakteru hlavní postavy. Během průběhu celého filmu se nedozvíme nic o jeho diagnóze a můžeme tedy jen spekulovat jaký tedy David vlastně je. Zvláštní je absence psychiatra, ke kterému by pravděpodobně rodiče s hlavním hrdinou chodili a patrně by jim radil i v případě útěku. O hlavní postavě se kromě jeho neschopnosti sociální interakce a jeho sexualitě nedozvíme nic, jedná se jen o vrstvení zdánlivě provokativních scének, které však ve svém jádru neodkrývají nic z charakteru Davida, spíš jen potvrzují společenské předsudky a mlhavou představu toho, jak by se takovýto člověk mohl chovat. Problém je i ztvárnění Patrikem Holubářem, který není špatný, spíš to vypadá že nedostal od režiséra jasné instrukce a tak se snaží s předepsaným charakterem sžít jak jen může. Jenže jeho výkon je hodně proměnlivý - evidentně mu jdou spíše fyzické scény než části, které by nám ho měli představit jako osobnost. Jan Těšitel má velké ambice, ale zkrátka mu chybí zkušenost vybudovat silný příběh a uvěřitelné charaktery. Otázkou je, co s filmem bude dál, pokud se dostane do širší distribuce. Nemá šanci zaujmout širší diváckou obec (ani tu náročnější) a jedinou spásou je uvedení na filmových festivalech (viz jeho premiéra) a doufat, že dojde k ocenění jeho řemeslných kvalit. ()

Galerie (4)

Související novinky

Nejlepší studentské filmy na Famufest: Exposed

Nejlepší studentské filmy na Famufest: Exposed

14.11.2015

Letošní festival studentů FAMU proběhne ve dnech 18. - 22. listopadu na Letné. Program obohatí i noční koncerty nebo diskuse. Hlavními záchytnými body pro návštěvníky budou Bio Oko, The Chemistry… (více)

Reklama

Reklama