V sedmém nebi (TV pořad)

V siedmom nebi

Rodinný

Slovensko, 2014, 100 min

• Autogram

Málokedy sa mi to stane, ale pri Siedmom nebi ide o reláciu, ktorú naozaj nedokážem ohodnotiť. Akékoľvek hodnotenie by, podľa mňa, bolo urážkou niektorej strany, ktorá sa relácie zúčastňuje. Nedá mi ale podotknúť, že odpad tu môže dať len niekto, kto nikdy nepotreboval pomoc druhých alebo nikdy druhému nepomohol nezištne ani zištne. Nepochybne sa v Siedmom nebi objavujú prevažne ľudia, ktorí pomoc potrebujú, ak všetka ich snaha zlyhá. A môže to byť z dôvodu vážnej choroby, nehody, ľahostajnosti druhých alebo aj vlastných zlých rozhodnutí alebo jednoducho pre to, že človek je na svoju situáciu príliš mladý alebo starý. Medializovanie pomoci je asi práve kameňom úrazu pri hodnotení, ale čo keď Vilova medializácia nijak neznižuje osoh tejto pomoci, prípadne ho zvyšuje účasťou iných, čo by sa inak o ničom nedozvedeli?(20.11.2017)

Chápem, že mnohých štve, ale pre mňa je Vilo Rozboril jedným z moderátorov môjho detstva a puberty. Sledoval som ho v Cestovinách, Smiechotách, VILOmeninách a dokonca aj v Mojsejovcoch (sorry no). Takže pre mňa bolo zaujímavé sledovať, ako mu v roku 2008 Markíza odklepla doják Modré z neba. Vážny formát pre šaša? A prečo nie? Fungovalo to už v zahraničí, kde klauni vo filmových drámach podávali brilantné herecké výkony, zdravím Jima Carreyho. A fakt to vyšlo - Modré z neba patrilo k najúspešnejším a najvýstavnejším formátom televízie. Konkurencia sa ho snažila kopírovať, ale zbytočne. Mala neobratných moderátorov, ťažkopádne réžie, škaredý vizuál a nedisponovala poriadnym rozpočtom (napr. Splněné sny na Barrandov Family, kde keď človek dostal 10-minútový let balónom alebo jazdu na koni, vyzeralo to, že sa televízia poriadne pleskla po vačku). Už po odvysielaní nového dielu boli každých 30 minút reklamy na nadchádzajúci a i ten trhal rekordy v sledovanosti. Lenže potom sa „niečo“ stalo. Nikto nevie, čo presne. Občas presiakli náznaky, teórie a informácie, ale nič nebolo oficiálne potvrdené. Obecne sa každopádne malo za to, že výroba každej časti pripadala televízii pridrahá. Napätá atmosféra medzi Markízou a Rozborilom vyvrcholila v roku 2014, kedy moderátor prešiel do konkurenčnej Jojky. V siedmom nebi bolo v skutočnosti len jemne upravenou kópiu markizáckej verzie. Je to dojemné a scenáre sú strategicky dobre vyvážené - v každej časti je hrozne smutný až tragický príbeh, jeden povedzme veselší/optimistickejší + ešte jeden bonusový. Mne spôsob, akým to Rozboril robí, vyhovuje. Príliš neriešim, že navštevuje rodiny na hranici chudoby a pritom má hodinky v cene dvojizbového bytu. Pripadá mi ako človek, ktorý verí tomu, čo robí, hoci, ako vravím, chápem, že mnohým nesedí a neznášajú ho. Čo je vlastne dosť zvláštne, lebo pomáha ľuďom. V neposlednom rade by som možno chcel povedať blbosť, ale poviem ju. Kto z vás Rozborila kritizuje? Tí z vás, ktorí ste v jeho relácii nikdy neboli, ktorí ste na tom finančne pomerne dobre, máte OK zdravie. Neviem o JEDINOM prípade v histórii tak Siedmeho neba, ako V siedmom nebi, že by účinkujúci protestoval proti tomu, že by bol zneužitý, ponížený, že by bola pošliapaná jeho ľudská dôstojnosť. V tomto som na strane Rozborila. Dôstojnosť ľuďom, ktorí sú na tom zle, na Slovensku zašliapava do bahna štát. Nestará sa o to, o čo by sa mal starať a potom to tak vyzerá. Kvôli tomu problémy ľudí musia riešiť televízie a nie ministerstvá platené z mojich, našich, vašich daní. Štát na ľudí, ktorí potrebujú pomoc, je*e a ak od neho niečo chcú, zadrbe ich nekompromisne do zeme a prinúti ich cítiť sa ako menejcenní. Ja som u Rozborila nikdy žiadne ponižovanie, zneužívanie ani zosmiešňovanie účinkujúcich nevidel. Jasné, je to robené na efekt (srdcervúci príbeh, plače účinkujúci, moderátorovi sa lesknú oči a do toho začne hrať pesnička o smrti a nádeji), tak ale takto tie relácie fungujú už pekných pár desaťročí. Neviem, ako by ste to robili vy, ak by ste boli režisérmi. Mne to vyhovuje. Kebyže tento štát funguje normálne tak, ako by mal, relácie ako táto by nemuseli existovať.(11.7.2018)

• legenda2

Show je na hranici etiky a ľudského poníženia. Nejde tam o úprimnosť a snahu niekomu pomôcť, ale o biznis model založený na zneužití ľudského nešťastia. Cenou za pomoc je strata ľudskej dôstojnosti a anonymity dotknutej osoby a jej rodiny. Keď ľudia žiadajú o pomoc, často krát sú v nezávideniahodnej situácii, z ktorej si sami nevedia pomôcť. Po návšteve Vila a jeho štábu však často zostávajú aktérom psychické ujmy. Štáb aj niekoľko krát nahráva osobné výpovede chorých a postihnutých dovtedy, kým štáb nie je spokojný a kým výpoveď nie je dostatočne emotívna. Tú materiálnu alebo finančnú pomoc si tá rodina tvrdo odpracuje pred televíznymi kamerami. Ľuďom pri televíznych obrazovkách stačí ku šťastiu tak málo. Stačí im vedieť, že je tu niekto, kto je na tom materiálne alebo zdravotne horšie ako oni a už sú spokojnejší.(2.11.2014)

Villi v markize preliezol zadkami, prelestil klucky a po ludskom utrpeni sa premiloval k tak vyhodnej zmuve, ze jeho pani vyvolenu za to vyhodili z lukrativneho manazerskeho fleku. Kedze ale pozname jeho dobrosrdecnost, ihned po jej vyhazove uz nevidel dovod, preco ju dalej trapit svojou pritomnostou a podobne ako jeho nestastne obete ju pustil k vode. Neprestal bojovat za prava slabych a zranitelnych a novemu manazmentu brnkal zmuvou a peoplemetrami po nose tak dlho, az sa s nim slusne rozlucili, cim konecne dostali televiziu spat do zelenych cisiel. Ako uz to na hladnom medialnom trhu byva, najvacsi konkurent vyuzil situaciu a vysvetlil Vilkovi, ze toto moze byt jeho prvy a posledny comeback a za desatinu s nim podpisal kontrakt na identicku kopiu cierneho z pekla - siedmeho pekla. True story. Dnes ide Rytmus, tak menim hodnotenie na *****!(7.9.2014)

Táto relácia má zdravú potentnú myšlienku s pozitívným úmyslom a mnohým vážne pomôže byt tým čo podobné projekty už nepotrebuje,takže nehodnotil by som to skepsou naladený do zápornej polohy z objektívného pohladu,lenže ten ma nezaujíma! Pre mňa osobne je to utrpenie,už po pol hodine som na sebe začal pozorovat všetký choroby od malomocnosti,zelenošedého zákalu cez pokročilú chudobu až po zápal mozgových blán spôsobený nadmernou masturbáciou a psychicky bol na tom tak zle,že už som videl pred domom Rozborila...Viem som sebec,ale radšej prispejem na charitu,teda ked si zrovna zas nekúpím hot dog...(11.11.2014)