Apokalypsa: 1. světová válka

Běsnění (E04)

(epizoda)
Dokumentární / Válečný / Historický
Francie, 2014, 52 min

Roku 1917 je Evropa již tři roky ve válce. I zprvu bojovné Německo je na pokraji zkázy, následkem britské námořní blokády zde mnozí lidé hladoví... V roce 1917 se Němci na západě dostali do defenzívy. Byli však odhodláni dobytá území v severní Francii a Belgii udržet a přitom na východě Německo okupovalo osm set tisíc kilometrů čtverečních ruské říše. V jejím čele stál počátkem roku 1917 stále car Mikuláš II., pobývající však převážně na frontě. V hlavním městě za jeho nepřítomnosti vládla carevna. Rusové byli přesvědčeni, že jde o německou špionku, a nenáviděli ji. V atmosféře šílenství a zvýšeného náboženského zápalu čelil car nesmírné tragédii. Milion a půl Rusů zahynulo, téměř pět milionů utrpělo zranění. Válka připravila Rusko o zdroj životní síly – o bohatství a vitalitu. Ruská armáda se začala bouřit, mnozí vojáci opustili pozice a připojili se ke svým ženám, které 23. února 1917 demonstrovaly v Petrohradě proti válce, hladomoru a ztrátě manželů. Přidali se k nim studenti a pracující. V Rusku začala revoluce. (Česká televize)

Frajer42

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Název "běsnění" mi tentokrát nepřipadá k událostem až tolik příhodný. Epizoda pojednává převážně o tom, jak byly všechny národy válkou zasažené a zdevastované. Líbí se mi, že byl zmíněn pravý důvod, proč se USA vložilo do války. Francie jim dlužila značnou částku financí, kterou by jim v případě porážky samozřejmě nemohla vrátit. Do války tedy vstoupili negři a jazz. Německo bylo více než spokojené se současným "vyválčením" území, takže chtělo "velkoryse" ukončit válku. Běsnění by byl příhodný název spíše pro předchozí epizodu. Tato se skutečně týkala spíše dozvuků (ve srovnání s předešlými díly) a většina stopáže byla skutečně pouze o USA a jejich důležité roli v této válce. Lepší tři kousky. ()

Brtniik

Báječný dokument! Zvláště mne bere, že je obarvený – je nezvyklé koukat na „známé“ reálie v barvě. Zcela náhodou jsem se poslední dobou věnoval obdobné problematice - navštívili jsme Legio vlak a několik přednášek na toto tema. Nemohu se zbavit neodbytného pocitu, že válka je vůl. Zaráží mne hlášky: „do švestek budeme doma“ či „bude to blesková válka“ a naivita, že „nepřátelům dáme do držky a hurá k maminám“. Prd leda! VŽDY se to nějak zadrhne a vojáčci strádají v naprosto šílených podmínkách a jde fakt o život. Nechtěl bych to zažít, ba dokonce tento zážitek nikomu nepřeji. Čili střežme se magorů, kteří by měli chuť rozdmýchávat jakýkoli konflikt. Nikdy to nemusí být jenom "jejich válka“. ()