Vášeň lásky

Passion of Love

Itálie / Francie, 1981, 113 min

Ettore Scola

Claudio Ragona

Je soucit přednost, nebo záhubná slabost? Není to poprvé, co si klademe tuto otázku. V kontextu české tvorby bych ráda zmínila film Neviditelný (Československo 1965), další podobný námět zpracoval i Stefan Zweig v románu Netrpělivost srdce. Mladý muž, ne zcela bez ambicí, nemá bohužel ani sílu, ani zkušenosti či dobrou výchovou obdržené instrukce jak odolávat tlaku společensky výše postavené rodiny, v jejímž středu se nachází charismatická, svým způsobemi velmi pohledná, leč psychicky narušená dívka, která je pro své společenské vrstevníky tak trochu "na ocet". A mladý muž s nižším společenským postavením se tak ocitá v roli mušky lapené do osidel společenského vzestupu a iluze doživotně zajištěné existence. Pod tímto tlakem se muž dokonce domnívá, že je zamilován, aniž by chápal, že je pouze fascinován snadnou možností "lepšího". Otázka je, kdo koho zneužívá, zda rodina, která řeší Nerudovské téma "kam s ní(m)", nebo mladý muž, který si chce přilepšit (i když je v zásadě čestným člověkem, který hodlá svým závazkům dostát), případně dívka, která ovšem je, jak se nakonec ukáže, spíše obětí. Velmi aktuální téma.(26.4.2019)

Snad mých celých pět ovlivnila nostalgie, protože je to film s malým příběhem, viz můj profil. Určitě také skvělý román Fosca od I. U. Tarchettiho, který nějak citlivě zasáhl moji dušičku pubertální holčiny. No, snad povědomá příčina byla, ale nebyla jsem tak nehezká jako hlavní hrdinka, bohužel ale ani tak vášnivá a silná. Ráda bych se něj s odstupem hodně let podívala, ale asi je ztraceným klenotem a těžko vyhledatelným pro téměř nulové procento zájmu. A tak zřejmě pro mne bude uchován s prvotním zážitkem a okouzlením.(7.9.2014)

Z vlastní zkušenosti vím, že i nijak zvlášť pohledná vizáž dokáže přitáhnout pozornost. Potom už to jde samo. Skvělá podívaná. Neříkám, že vždycky, ale tohle mě úplně vyždímalo. Neboť co může být ve všednodenní zimě lepší než film, který bere dech. Pak je ale fajn, dát skleničku červeného vína, takže asi tak.(3.2.2020)

"Nebeské mocnosti, mám duši stvořenou pro bolest, dejte mi duši pro radost. Nejmučivější vášně skýtají neklidnou rozkoš, která nahrazuje štěstí". Malá ukrytá perla mezi tolika filmy. Nádherné milostné drama Giorgia a Foscy, které mě doslova drželo přilepenou po celou dobu na obrazovce. A i kdyby mně rozum stokrát říkal, že se tam nějaká ta chybka vloudila, třeba v podobě mírného patosu, tak srdce jasně říká, že když emoce jsou tím nejdůležitějším kritériem, musím dát nejvyšší hodnocení. Vůbec nechápu, proč není mezi herečkami nahoře napsaná Valeria D'Obici, která hrála Foscu. Její výběr do této role byl geniální, protože její hlas byl velmi příjemný, takže pokud by se zavřely oči, tak nikoho vůbec nenapadne, že zjev tomuto hlasu vůbec neodpovídá. Za sebe říkám, že to byl jeden z nejintenzivnějších filmových zážitků.(13.1.2015)

Vynucená přízeň. Pronásledování vojáka, vysněného "sexualního objektu", jednou fanatickou, přecitlivělou, nemocnou ženou, které překvapivě nevedlo ze strany vojáka pouze ke zhnusení z dámy, ale zároveň ambivalentně i ke zdeformované, soucitné lásce. Muž se nad nebožačkou slitoval, ale "nakazila ho svým pokřiveným vnímáním světa", zkazila mu svojí zvrácenou vášní život. Pozoruhodné, kniha je ještě lepší.(11.9.2017)