Landauer - Der Präsident (TV film)

Život pre futbal

Životopisný / Drama / Sportovní

Německo, 2014, 90 min

Rád som získal nové poznatky z histórie nemeckého futbalu a to najmä o ich najväčšom klube Bayernu Mníchov. Vcelku zaujímavý a pozerateľný životopisný film o vtedajšom prezidentovi klubu Landaueovi, ktorý s ním získal prvý titul a po druhej svetovej vojne ho dokázal opäť postaviť na nohy a to aj napriek ťažkej povojnovej dobe, kedy Mníchov obsadili Američania a každému klubu zrušili licenciu. Tým pádom hrozilo zrušenie ligy, minimálne na najbližších desať rokov.(23.8.2016)

Futbal milujem a filmy o ňom vyhľadávam, tento snímok určite nepatrí medzi tie najlepšie , aké som videl, ale určite stojí za vzhliadnutie.(13.6.2016)

Film začína víťazstvom Bayernu Mníchov na nemeckom futbalovom šampionáte v roku 1932, keď tento klub viedol Kurt Landauer. Po uchopení moci nacistov v Nemecku, ako Žid, prišiel o postavenie, robotu a nakoniec v roku 1938 bol internovaný v koncentračnom tábore Dachau. Podarilo sa mu utiecť do Švajčiarska. V roku 1947 sa vrátil do Mníchova a začína padnutý klub znova stavať na nohy. Polena pod nohy mu hádžu aj predstavitelia americkej okupačnej zóny. O desať rokov neskôr zomiera v Mníchove.(3.12.2015)

Sice se tam nachází pár nepřesností, ale stejně je to povinnost pro každého fanouška Bayernu (a další fotbalové nadšence).(4.11.2015)