Peklo v Ardenách

Bob Peterson

Kostýmy:

Janet Longton
  • Volodimir2

Čo môžem napísať na margo tohto filmu. Bitka o Ardény, Ardenská bitka, bitka v Ardenách alebo bitka o výbežok je názov ofenzívy na západnom fronte, kedy Nemci chceli zvrátiť priebeh 2. svetovej vojny, respektíve si vytvoriť lepšie vyjednávacie podmienky so západnými spojencami. Film začína, keď partia amerických vojakov niekde uprostred lesa, údajne vo Francúzsku, sa rozhodnú pomôcť mníške zachrániť deti zo sirotinca. Každý z nich chce byť hrdinom. Celkovo tento film je plný historických nepresností. Bitka o Ardény začala od 16.12.1944 teda v zime a vo filme sa neobjavila ani vločka snehu. Nemci vo filme bojujú so sovietskymi tankami T-34-85 , tieto vynovené sovietske tanky z konca roku 1943 nikdy neboli nasadené na západnom fronte. V 2. svetovej vojne černosi a belosi neslúžili spoločne v bojových jednotkách. Segregácia v amerických ozbrojených silách bola oficiálne zrušená 26. júna 1948 nariadením č.9981 prezidenta Trumana. Zjednodušene povedané vo filme bolo spústu problémov s uniformami (uniformy SS boli pomiešané s uniformami Luftwaffe a Wehrmachtu), vybavením, zbraňami, tankami ale aj s vozidlami. Škoda lebo pomoc odborníka s vojenskými skúsenosťami v oblasti vojenskej techniky, výstroje ale aj vojenskej taktiky, by tomuto filmu určite pomohla. Z historických udalosti v tomto filme som mal nočnú moru a zaručene robí hanbu vojenským filmom s tak závažnou témou, ako je bitka v Ardenách.(23.5.2016)

• beso74

Neskutočný film, hneď po 10 minutách som tu videl viac hlúposti a nelogickosti, ako v ktorýchkoľvek 5 filmoch, ktoré som videl za posledný rok. Bitka v Ardenach sa konala v zime, ale to by bolo hercom zima, tak šup čarovný prútik a hneď tu je leto. Na povel pracujú aj iné veci, hnusný digitálny leják sa končí práve vo chvíli, keď sa rozhodnú Američania zaútočiť. Podľa toho, ako hlúpo sa správajú nemeckí vojaci, normálne sa čudujem, že ich spojenci už roku 1941 neubili čapicami. Zásadne, podotýkam zásadne, bojujú v stoji, po vzoru armád z 18. storočia, vystreliť a potom počkať, či ťa náhodou nejaký skrytý nepriateľ netrafí, ak nie pokračovať, dokým sa niekomu zásah nepodarí. A samozrejme, prečo by sa pechota mala kryť za tankom, ak pred tankom ju lepšie trafiť? Nemeckí velitelia tankov majú v boji stále hlavu vonku z tanku, predsa len, mať toľko ocele okolo seba, ešte by ste si tú hlavičku mohli o niečo pridrbať a tak sa radšej dajú takmer bezbolestne zastreliť. Nemci aj keď strieľajú figu trafia, dokonca aj keď sú v úkryte 5 metrov od Američanov, neškrabnú ani jedného a tí ich kosia za pochodu. Dokonca, ak sa už Nemci dostanú nepriateľovi do chrbta, tak namiesto toho aby zamierili a strieľali, oni za nimi bežia a strieľajú len tak dinom dánom. Navyše, dôležité informácie o chystanom útoku sa nemecký dôstojník snaží vytiahnúť od radového vojaka, ktorý poriadne nevie ani ako sa volá krajina, ktoru prišiel hrdinsky oslobodiť. Dokonca aj nemeckí snajper stojí za figu, akurát tak škrabne prilbu. Aúplným vrcholom filmu sú tankové súboje, digitálne výbuchy, tigre natlačené vedľa seba bez schopnosti manévrovať a t-34-85 ako nemecký tank... Čo viac si môže človek priať. Škoda že je to len blbé, že to nie je tak blbé, aby to bolo zábavne...(29.1.2015)

• corpsy

V rámci šrotovej produkcie Made in America, konkrétne s producentskej stajne The Asylum, na počudovanie až veľmi kvalitný snímok. Mockbuster, ktorý nemá nijaké ambície iba baviť ľudkov, ktorý podobne nemajú od filmov žiadne očakávania. Teda asi ako dnešný diváci slovenských TV kanálov.(17.5.2016)

• kaylin

Tak je to Asylum, co by se dalo čekat, než historicky nezvládnutý válečný film, který má sem tam nějaký ten dobrý moment, který ale celkově nezapadá do trapnosti a hloupé patetičnosti celého díla. Ta matka představená by raději neměla mluvit, pak by se to ještě trochu dalo. Jinak prostě trochu akce, trochu zbytečných scén a nijak velké představení.(23.11.2014)

• Wacoslav1

Jako parodie by to možná prošlo, ale to by se to nesmělo brát tak děsně vážně. No comment! 0%(12.5.2015)