Meru

Dokument o třech špičkových horolezcích, kteří se na indické hoře Meru pokouší zdolat takzvanou Žraločí ploutev, jeden z nejnáročnějších vrcholů na světě. (Netflix)

klukluka

Všechno, co se odehrává v tomhle filmu, je extrém. Jen o filmu coby celku to bohužel neplatí. Líbil se mi, ale není to to nervydrásající kino, kdy si člověk na konci úlevně oddechne. Což ale na druhou stranu zaslouží i pochvalu, protože tohoto efektu lze docílit poměrně spolehlivě, pokud by chtěl Jimmy Chin z nás diváků za každou cenu ždímat emoce. Tohle ale asi nebude mít v povaze. Je to poctivej, drsnej chlap, táta by z něj měl určitě radost. ()

Cedr

Což o to, osudy všech zúčastněných jsou bez diskuze fascinující ale divácky atraktivnější jsou přeci jen záběry z hor samotných a těch v tomto dokumentu mohlo být o trochu víc. Chápu, že při lezení na Meru člověk asi příliš energie na ohánění se kamerou nemá a tak bychom měli být vděční za každý materiál, ale chtělo to prostě lepší režii/post-produkci která by lépe představila onu horu samotnou. Obecně informace v tomto dokumentu jsou dle mého názoru často z nepochopitelných důvodů příliš povrchní a neučesané. Naštěstí svědectví o tomto fascinujícím výkonu, které je často podloženo vyloženě dechberoucími záběry toho samozřejmě dost vynahradí. ()

jilda

Za záběry ze samotného lezení bych dal plný počet, je to frajeřina, a ještě při tom něco natáčet. Za ty příběhy a american story kolem musím hodnocení ubrat. Už jenom fakt, že se někdo rozseká na lyžích a má poškození mozku, možná bude postižený do konce života, ale druhý se při tom všem natáčí a vše dokumentuje, hned po nehodě, v nemocnici. Sice to dobře dopadne, ale je mi z toho zle. Jsou chvíle, kdy se kamera vypíná. Možná je to současnou online dobou a všemi těmi go-pro nesmysly, dokumentace vlastní smrti. ()

petikacka

Pro mě to byl naprosto úžasný zážitek z lezeckého prostředí. Nejvíc mě dostalo, že tam mluvil Jon Krakauer, kterého jsem poprvé poznala skrze jeho filmovou postavu ve filmu Everest, který byl pro mě velmi silný zážitek. A jak mi secvaklo to spojení toho dokumentu s tím filmem podle true story, kde se mimochodem stala i ta událost laviny v základním táboře na Everestu s úmrtím nejlepšího přítele hrdiny tohoto dokumentu, tak jsem z toho zůstala per plex. Když se najednou spojí ty souvislosti, které se k vám dostávaly tak nějak zprostředkovaně skrze filmy, tak z toho najednou vznikne cosi výjimečného co rozhodně stojí za zhlédnutí. Za mě 90% ()

venca163

Tenhle druh lezení je unikátní sám o sobě, protože tu nejde o takový to klasický drápání se do kopce s kyslíkovou maskou, ale o regulérní technický lezení, kdy strávili několik týdnů na skoro kolmý stěně a museli si tam vytahat nevimkolik tun náčiní. To všechno absolvováno až do 6660 metrů. K tomu všemu jsou tady zvraty jak v nejhoršim béčku, jenže ono se to fakt stalo =). A jo, vylez to i ten týpek co si při freeridu udělal díru do lebky, a kterej byl ještě pár měsíců před vítěznym pokusem poloochrnutej a semtam omdlíval. Ten když tě jistí, to je vlastně takový free solo. #jimmychin #závěsnýstany (80%) ()

• Conrad Anker v roce 2016 prodělal ve svých 54 letech při pokusu o prvovýstup na horu Lunag Ri (6 907 m. n. m.) srdeční infarkt. Jednalo se o dosud nepokořený vrchol ležící v Himalájích. Po této události přehodnotil své životní priority a výškové lezení pověsil na hřebík. Náročný výstup se v dalších letech pokoušel dokončit jeho horolezecký partner z rakouska David Lama, kterému se to nakonec v říjnu roku 2018 podařilo. V dubnu roku 2019 bohužel tragicky zahynul společně s dalšími horolezci pod mohutnou lavinou v pohoří Rocky Mountains. Bylo mu pouhých 28 let. (Platom)
  • Horolezec Renan Ozturk je mimo jiné také úspěšným kameramanem, fotografem a malířem. (Platom)
  • Výstup na Meru Peak cestou Shark's Fin je zapsán v Guinnessově knize rekordů. (Platom)

Časové pásmo bylo změněno