Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Reputácia bratov Richieho (Ian Ogilvy) a Charlieho (Steven Berkoff) Archerovcov, ktorí so svojim krvilačným a mäsiarskym gangsterským tímom vládli východnému Londýnu v 60. rokoch, v policajných kruhoch ešte stále pretrváva, avšak mladá generácia pouličných násilníkov a zloduchov už dávno zabudla, že priezvisko Archer budilo v podsvetí rešpekt. Avšak po tom, čo miestny gang uličníkov vedený výbušným a arogantným Aaronom (Danny-Boy Hatchard) náhodou zabije okoloidúceho Charlieho Archera, ktorý sa im priplietol do cesty v neskorú hodinu v podchode tmavej uličky, Richie, zlomený bolesťou nad stratou svojho brata, zvoláva zvyšok svojho tímu a prichádza zo Španielska po svoju odplatu... (sochoking)

(více)

Recenze (19)

verbal 

všechny recenze uživatele

Rád bych nyní obohatil váš laický slovník o další odborný filmově teoretický pojem, a sice „promrdaný potenciál“. Význam slova „potenciál“ je patrně znám i těm nejzabržděnějším z vás, a tak se soustřeďme na termín „promrdaný“. Tento šarmantní přívlastek byl volně převzat z liturgické latiny, a to ze slovesa „mrdare“, jehož exaktním původním významem bylo „připravovat ministranty na nedělní mši“. Jak jistě všichni víte, tihle ministranti, to je mnohdy neotesaná banda vzpurných osmiletých spratků, kteří velmi často sveřepě odmítali plnit příkazy kanovníka, čímž se záhy začala měnit i sémantika našeho výrazu. Rozlícený kněz se totiž nezřídka rozhodl některé mimořádně neochotné jedince, nebo i ty, kteří dostatečně nezvládali foukání do šalmaje, vyloučit z řad kadetů na sluhu božího a jejich služeb tedy nadále „nevyužít“. Tím se dostáváme k modernímu pojetí významu „mrdare“, přičemž ti bystřejší z vás již zajisté tuší správný a sofistikovaný úzus inkriminovaného spojení „promrdaný potenciál“ ve filmové teorii. Ano, přesně tak, jedná se o kapacitní označení díla s velmi nadějným námětem, který mohl lehce přerůst ve vynikající film, kdyby se scénáře nechopil nějaký „hloupý kokot bez fantazie“ (vysvětlíme si příště) a neuplácal z toho jen další unylé, nenápadité a zbytečně užvaněné Přání smrti Heryho Brauna, které korunoval až nebetyčně „pičoidním“ (k Deziluzně – Bordelovské terminologii se možná propracujete, až budete po létech pečlivého studia a odříkání uznávanými znalci v oboru jako já) a za každou cenu akčním finále. ()

darkreider 

všechny recenze uživatele

Veľmi sa tu tlačilo na pílu, aby gangsta omladina vyznela ako ten najšpinavší póvl sveta, ale zase o to ľahšie a radostnejšie sa sleduje ich likvidácia. Stará parta má šmrnc na rozdávanie a nie je v tom filme nikto, kto by mohol zaujať, a tak je ten kontrast tak obrovský, až som mal pocit, že ma Bennett núti obľúbiť si ich. Prakticky všetci ostatní sú buď úplne tupý, alebo pripravený na klinec do kolena. Byť tu viac akčných sekvencí, bolo by to aj na tú štvrtú, ale je to z veľkej časti moc ukecané. ()

Reklama

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Škoda. Akokoľvek je mi sympatický ten námet a mučenie nadrapených dorastencov partiou starých gangstrov som si vychutnal, nie je to dobrý film. Dosť zle natočený dokonca aj na pomery televíznej tvorby a herci väčšinou času hrajú ako v nejakom českom alebo slovenskom filme. Teda ochotnícke divadlo. :) ()

Trustme 

všechny recenze uživatele

Velká Británie se opět vypořádává s kriminalitou mládeže prostřednictvím filmu. A opět spravedlnost berou senioři do svých kladiv, vrtaček a bejzbolek. Amerika má ve svém mstitelském portfoliu nad pětašedesát let válečné veterány Franka Vegu (Danny Trejo, Bad Ass) a Walta Kowalského (Clint Eastwood, Gran Torino), Anglie bývalého mariňáka Harryho Browna a nyní i partu bývalých gangsterů na odpočinku. Samozřejmě do této věkové skupiny a žánrového zasazení bych mohl delegovat důchodcovské partičky z organizací The Expendables a RED, ale tihle eliminují světové padouchy, zatímco naši výše zmínění dědkové ochraňují jen jejich ulice před spratky. Sachu Bennetta pravděpodobně tížila tato v Anglii častá situace s omladinou, která terorizuje obyvatele a prostřednictvím svého filmu a sloganu: "Za starých dobrých časů by se tohle nedělo" nechává nastoupit partu elegantních džentlmenů, která nastolí lepší zítřek v jejich čtvrti a dává tak inspiraci odvážným londýnským penzistům... Revenge žánr je zásadně vystaven na charismatu hlavní postavy a Ian Ogilvy s celou svojí prošedivělou partou určitě vypadá originálněji než pomstychtivý floutek s nagelovaným melírem. Zlo v podobě mladých asociálů je vykresleno velmi přesvědčivě a o to víc má chuť divák na pomstu, která se důrazně dostaví. Film splňuje žánr i s přidanou hodnotou v tomhle odvětví - Zabít v přesile dědka je snadné, ale nikdy nevíš jestli nemá zlýho bráchu. ()

VanTom 

všechny recenze uživatele

Přestože mi námět přišel sympatický (stejně jako čtveřice elegantních, zkušených, chladně uvažujících profíků staré gardy), jednoduchoučký scénář jej vystavěl tak "béčkově" účelově, až to přehnal. Vše zkrátka směřovalo jen k tomu, aby namyšlení, nekontrolovatelní, okolí terorizující mladí zmrdi dostali, co si zasloužili. A aby se na to divák těšil. Jako povedlo se, (nekrvavé) mučeníčko jsem si užil; bohužel finále následně proběhlo přiblblou přestřelkou v nemocnici, která celou tu "radost" dost zkalila. ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama