Suri (festivalový název)

Suri

Dokumentární

Slovensko, 2015, 65 min

Pavol Barabáš

Ďalšie dobrodružstvo dua Bulík a Barabáš. Kmeň Suri je fascinujúci, hoci sa nemôže vyrovnať kmeňom na Novej Guinei, alebo Africkým Pygmejom. Prvá časť dokumentu, kedy skupinka raftuje cez neprebádané územie je plná zvieratiek a nebezpečných stretou s hrochmi.. Má v sebe presne tú bádateľskú atmosféru aká je v Barabášových dokumentoch nezabudnuteľná. Druhá sa venuje spoznávaniu kmeňa a má veľmi silný antropologický nádych. Dozvedáme sa o zvykoch( palice, ozdoby v ústach, pitie krvi), a tradíciach a máme možnosť spoznať tento mierumilovný kmeň na pokraji vyhynutia čo skutočne zamrzí. Informácie o tom prečo zaniknú sú zaujímavé, ale neustále prihováranie sa k divákovi a upozorňovanie na prírodný spôsob života tak rozdielni od nášho začína v tomto prípade pôsobiť trochu rušivo. A možno je to len Rothovým hlasom, ktorý moc neobľubujem. Každopádne ďalší zárez v Barabášovej tvorbe, ktorý ma úprimne potešil a ktorému veľmi držím palce na festivaloch.(21.11.2015)

Nevím proč, ale vzpomněl jsem si na smutný osud amerických Indiánů. Místa, kde dosud žijí lidé na úrovni doby kamenné, dříve či později potká stejný osud. Domnívám se, že příčiny jsou patrně stejné, jako ty dříve. Půda, mamon, zlato a nerostné bohatství. Tento fakt nic ovšem nemění na tom, že tenhle film je nádherně udělán.(3.11.2016)

Začíná to jako sjezd řeky, která neni vodákům známá, končí to jako vstup do kultury kmeny, který si zachovává svoji tisíciletou poobu modernizaci navzdory. Můžeme tak vidět obřady, které jsou aktuálně zakazovány, můžeme poznat kmenové zvyky a přírodní styl života, který tváří tvář dnešnímu světa je podroben zkoušce, v níž je takřka nemožné obstát. To činí z dokumentu unikát a přírodní diverzita něco, za co stojí bojovat...(26.6.2018)

Najskôr sa zdá, že to je dokument o splave rieky Omo a nebezpečnom vyhýbaní sa hrochom a vyzerá to ako zostrih amatérskeho filmu. Nemuselo to tam byť, ale aj cesta na miesto niečo vypovedá o hľadanom mieste. Surmovia dokumentaristov prijali a podaril sa aj záznam obávaného rituálneho boja Donga. Vláda proti tomu bojuje zbraňami a zatýkaním, pričom si tam domorodci neublížia viac ako civilizovaní športovci pri boxe alebo hokeji. Menej pochopenia by som osobne mal pre zdobenie žien tanierikom v rozrezanej spodnej pere alebo skrášľovanie pŕs vzormi z mnohopočetných jaziev. Barabášove filmy budú mať v budúcnosti nesmiernu cenu vykopávok skamenelín dinosaurov, pretože zachytávajú svet, ktorý mizne pred očami. Kde je dnes divočina s domorodcami, už budujú čínske firmy asfaltové cesty a nakoniec budú zo všetkého plantáže alebo mesačná krajina, ak má oblasť tú smolu, že sa tam nájde ropa alebo nerasty. –––– Po celý čas strávený u Surmov som nikoho nevidel sedieť. –––– Môj otec, jeho otec aj jeho dedo sa tu narodili a sú tu aj pochovaní. Z tejto zeme nikdy neodídem. Ak nás k tomu budú nútiť, bude vojna. Ostanem v tejto osade. Buď živý na zemi alebo mŕtvy pod ňou. Ale neodídem. (neznámy muž z afrického kmeňa Suri)(31.8.2020)

"Skromnost. To je věc, která nám chybí ale jim ne. Oni nás svou skromností neovlivňují, ale my je ovlivňujeme svou hamižností"...Unikátní kmen Suri se svou unikátní kulturou a tradicemi vytvořil unikátní dokument, který si každého člověka získá po jakékoliv stránce. Ať už šlo o cestování na člunu, hrošíky, ženské zkrášlování, způsob obživy, chov dobytka a v neposlední řadě několikrát zmiňovaný rituál Donga. Bylo tam toho spoustu a mě se to líbilo jako samostatné části, i jako celek, který vytvořil jedinečný dokument o jedinečném kmeni, který za pár let bude mezi "vyhynulými" díky etiopské vládě a jejich slepé touze po penězích z těžby čistě arabské komodity. Slováci velmi mile překvapili, a nakonec právě Suri u mě vyhrál na plné čáře mezi filmy letošního festivalu. (Expediční kamera 2016, Mikulov)(31.3.2016)