Suri (festivalový název)

Suri

Dokumentární

Slovensko, 2015, 65 min

Pavol Barabáš

"Skromnost. To je věc, která nám chybí ale jim ne. Oni nás svou skromností neovlivňují, ale my je ovlivňujeme svou hamižností"...Unikátní kmen Suri se svou unikátní kulturou a tradicemi vytvořil unikátní dokument, který si každého člověka získá po jakékoliv stránce. Ať už šlo o cestování na člunu, hrošíky, ženské zkrášlování, způsob obživy, chov dobytka a v neposlední řadě několikrát zmiňovaný rituál Donga. Bylo tam toho spoustu a mě se to líbilo jako samostatné části, i jako celek, který vytvořil jedinečný dokument o jedinečném kmeni, který za pár let bude mezi "vyhynulými" díky etiopské vládě a jejich slepé touze po penězích z těžby čistě arabské komodity. Slováci velmi mile překvapili, a nakonec právě Suri u mě vyhrál na plné čáře mezi filmy letošního festivalu. (Expediční kamera 2016, Mikulov)(31.3.2016)

Skôr narýchlo zbúchaný recyklát filmu OMO - cesta do praveku ako plnohodnotný dokument. Menej konzistentný ako predchodca z roku 2002. Cieľ je tiež taký zvláštny - zachytiť, ako sa nahí domorodci mlátia pastierskymi palicami. Ekologicko varovné sprievodné posolstvo sa vzhľadom k aktuálnej situácii priam núka. Vláda Etiópie totiž rozpredáva, či prenajíma územie domorodých kmeňov (aj kmeňa Suri) nadnárodným korporáciám. Tie túžia danú lokalitu bezo zvyšku vyťažiť. Afrika je predsa rozvojový kontinent, kde si s nejakými environmentálnymi obmedzeniami ťažby, či ochranou prírody nik veľké starosti nerobí, tak čo. Pôvodné domorodé kmene, žijúce na územiach s ložiskami nerastných surovín, predstavujú prekážku, ktorú treba vyzmizíkovať. Pre hladký priebeh exploatácie sa preto nasadí armáda.Lenže eko komentár k filmu je tiež vajatavý. Dôvod je jednoduchý - nie každý sa odváži jednoznačne pomenovať príčinu stavu.Je ňou dravý globálny kapitalizmus, ako systém potierajúci v mene zisku čokoľvek - prírodu, historické hodnoty, pôvodné zvyky a obyčaje. Lenže toto vo filme neodznie. Len neurčité volanie po zachovaní rôznorodosti. Áno, veď určite, s tým sa dá súhlasiť. Pomenovanie príčiny chýba, pretože... Do rozborov sa nebudem púšťať. Zhruba asi tak: kto sa stotožňuje v iných ohľadoch so systémom, ho len ťažko bude napádať. Chápem, no vyznenie potom niečo trochu postráda.(2.9.2020)

Barabáš je pánom svojho umenia, a to že jeho výpravy a následne filmy patria medzi top sveta, už nikto nepochybuje. Milujem nepreskúmané oblasti jeho výprav a tak isto milujem, keď ma dostane do stavu, že nabiehajú zimomriavky. To sa opäť stalo, a ja odchádzal z kina vysmiaty od ucha k uchu:). Nazdar(23.5.2015)

Poselství je zřejmé. "Respektujme společenství, která jsou ochotna vést skromnější a primitivnější život, než vedeme my." Pro mě osobně se jednalo o velice příjemné nahlédnutí do primitivního soužití kmene Suri. Podobné výpravy, tedy prozatím výhradně prostřednictvím obrazovky, absolvuji velice rád. Člověk si při nich připomene, jak nepopsatelně skvěle se má. Zřejmě jedna z nejlepších Barabášovinek. Není nouze ani o komické prvky (pokus o přeraftování kamenů místo řeky) a ani o ty převelice nebezpečné (setkání s několika hrošími rodinkami). Konečně jsem se na vlastní oči přesvědčil, čím se hrochům podařilo vydobýt si pověst úžasných zabijáků. Kmen Suri už to má údajně za pár, takže výprava právě sem, je určitě o to cennější. Jejich kulturní tradice zůstanou alespoň nesmazatelně zapsány prostřednictvím tohoto dokumentu.(17.12.2015)

Nevím proč, ale vzpomněl jsem si na smutný osud amerických Indiánů. Místa, kde dosud žijí lidé na úrovni doby kamenné, dříve či později potká stejný osud. Domnívám se, že příčiny jsou patrně stejné, jako ty dříve. Půda, mamon, zlato a nerostné bohatství. Tento fakt nic ovšem nemění na tom, že tenhle film je nádherně udělán.(3.11.2016)