Suri (festivalový název)

Suri

Dokumentární

Slovensko, 2015, 65 min

Pavol Barabáš

Smutný dokument, který bohužel ukazuje postupný zánik respektu a dobra na úkor konzumu a chamtivosti. Bohužel to vše navíc bez sebemenšího světýlka naděje na konci tunelu. Co se týče zpracování, opět je dost kostrbaté a neukotvené, uvítal bych víc zeměpisných, přírodopisných a politických faktů a hlavně - když už měl potřebu Barabáš srovnávat náš hnusný konzum s jejich fungující symbiózou s krajinou - asi měl zvolit jnou variantu než rychlý sestřih obrázků velkochovů krav v USA a podobně. Působilo to rušivě... Osobně jsem zase o kus víc vydeptán z toho, jak se lidstvo chová a nevím, jestli je možné ty kumulující se průsery vůbec ještě odvrátit.(17.3.2016)

Nevím proč, ale vzpomněl jsem si na smutný osud amerických Indiánů. Místa, kde dosud žijí lidé na úrovni doby kamenné, dříve či později potká stejný osud. Domnívám se, že příčiny jsou patrně stejné, jako ty dříve. Půda, mamon, zlato a nerostné bohatství. Tento fakt nic ovšem nemění na tom, že tenhle film je nádherně udělán.(3.11.2016)

"Skromnost. To je věc, která nám chybí ale jim ne. Oni nás svou skromností neovlivňují, ale my je ovlivňujeme svou hamižností"...Unikátní kmen Suri se svou unikátní kulturou a tradicemi vytvořil unikátní dokument, který si každého člověka získá po jakékoliv stránce. Ať už šlo o cestování na člunu, hrošíky, ženské zkrášlování, způsob obživy, chov dobytka a v neposlední řadě několikrát zmiňovaný rituál Donga. Bylo tam toho spoustu a mě se to líbilo jako samostatné části, i jako celek, který vytvořil jedinečný dokument o jedinečném kmeni, který za pár let bude mezi "vyhynulými" díky etiopské vládě a jejich slepé touze po penězích z těžby čistě arabské komodity. Slováci velmi mile překvapili, a nakonec právě Suri u mě vyhrál na plné čáře mezi filmy letošního festivalu. (Expediční kamera 2016, Mikulov)(31.3.2016)

Barabáš je pánom svojho umenia, a to že jeho výpravy a následne filmy patria medzi top sveta, už nikto nepochybuje. Milujem nepreskúmané oblasti jeho výprav a tak isto milujem, keď ma dostane do stavu, že nabiehajú zimomriavky. To sa opäť stalo, a ja odchádzal z kina vysmiaty od ucha k uchu:). Nazdar(23.5.2015)

Poselství je zřejmé. "Respektujme společenství, která jsou ochotna vést skromnější a primitivnější život, než vedeme my." Pro mě osobně se jednalo o velice příjemné nahlédnutí do primitivního soužití kmene Suri. Podobné výpravy, tedy prozatím výhradně prostřednictvím obrazovky, absolvuji velice rád. Člověk si při nich připomene, jak nepopsatelně skvěle se má. Zřejmě jedna z nejlepších Barabášovinek. Není nouze ani o komické prvky (pokus o přeraftování kamenů místo řeky) a ani o ty převelice nebezpečné (setkání s několika hrošími rodinkami). Konečně jsem se na vlastní oči přesvědčil, čím se hrochům podařilo vydobýt si pověst úžasných zabijáků. Kmen Suri už to má údajně za pár, takže výprava právě sem, je určitě o to cennější. Jejich kulturní tradice zůstanou alespoň nesmazatelně zapsány prostřednictvím tohoto dokumentu.(17.12.2015)