Suri (festivalový název)

Suri

Dokumentární

Slovensko, 2015, 65 min

Pavol Barabáš

Barabáš je pánom svojho umenia, a to že jeho výpravy a následne filmy patria medzi top sveta, už nikto nepochybuje. Milujem nepreskúmané oblasti jeho výprav a tak isto milujem, keď ma dostane do stavu, že nabiehajú zimomriavky. To sa opäť stalo, a ja odchádzal z kina vysmiaty od ucha k uchu:). Nazdar(23.5.2015)

Barabášové filmy stále majú svoje osobitné čaro - poetickosť. Pekne sa počúvajú a príjemne pozerajú, majú v sebe čosi hlbšie. Výnimkou nebol ani tento dokument, avšak ponúka v podstate to isté, čo OMO - Cesta do praveku (2002), len v inom pozlátku. A iste - neupieram, že je prínosný... Ibaže Barabáš si svojou konštantnou kvalitou vytvoril očakávania, ktoré majú rastúcu tendenciu a táto snímka, naopak, budí dojem prešľapovania na tom istom mieste, a to aj napriek relatívne dlhej dobe s ohľadom na roky natáčania porovnávaných diel. Podobne ako u Hobbita vo vzťahu k Pánovi prsteňov je preto jej najväčším nedostatkom predošlá vysoko nastavená latka.(8.1.2016)

"Skromnost. To je věc, která nám chybí ale jim ne. Oni nás svou skromností neovlivňují, ale my je ovlivňujeme svou hamižností"...Unikátní kmen Suri se svou unikátní kulturou a tradicemi vytvořil unikátní dokument, který si každého člověka získá po jakékoliv stránce. Ať už šlo o cestování na člunu, hrošíky, ženské zkrášlování, způsob obživy, chov dobytka a v neposlední řadě několikrát zmiňovaný rituál Donga. Bylo tam toho spoustu a mě se to líbilo jako samostatné části, i jako celek, který vytvořil jedinečný dokument o jedinečném kmeni, který za pár let bude mezi "vyhynulými" díky etiopské vládě a jejich slepé touze po penězích z těžby čistě arabské komodity. Slováci velmi mile překvapili, a nakonec právě Suri u mě vyhrál na plné čáře mezi filmy letošního festivalu. (Expediční kamera 2016, Mikulov)(31.3.2016)

Dokument, ktorý vás aspoň na krátku chvíľu donúti zamyslieť sa, či naozaj všetken ten pokrok nie je z istého pohľadu na škodu a či ložiská ropy stoja za životy obyvateľov kmeňa Suri (na druhej strane by sa im mohlo povedať, nech svoje obydlia presunú do inej oblasti za určitú odmenu, to mi zas trochu pripomína Avatar.. ale vysvetlite to kmeňu, žijúcemu viac menej mimo modernú civilizáciu). Barabášovi palec hore taktiež za raftovaciu časť dokumentu, ktorá pobavila a určitých chvíľach (hrošie "nájazdy") diváka až zamrazila. Všetci členovia výpravy majú môj obdiv.(13.9.2015)

Ďalšie dobrodružstvo dua Bulík a Barabáš. Kmeň Suri je fascinujúci, hoci sa nemôže vyrovnať kmeňom na Novej Guinei, alebo Africkým Pygmejom. Prvá časť dokumentu, kedy skupinka raftuje cez neprebádané územie je plná zvieratiek a nebezpečných stretou s hrochmi.. Má v sebe presne tú bádateľskú atmosféru aká je v Barabášových dokumentoch nezabudnuteľná. Druhá sa venuje spoznávaniu kmeňa a má veľmi silný antropologický nádych. Dozvedáme sa o zvykoch( palice, ozdoby v ústach, pitie krvi), a tradíciach a máme možnosť spoznať tento mierumilovný kmeň na pokraji vyhynutia čo skutočne zamrzí. Informácie o tom prečo zaniknú sú zaujímavé, ale neustále prihováranie sa k divákovi a upozorňovanie na prírodný spôsob života tak rozdielni od nášho začína v tomto prípade pôsobiť trochu rušivo. A možno je to len Rothovým hlasom, ktorý moc neobľubujem. Každopádne ďalší zárez v Barabášovej tvorbe, ktorý ma úprimne potešil a ktorému veľmi držím palce na festivaloch.(21.11.2015)