Suri (festivalový název)

Suri

Dokumentární

Slovensko, 2015, 65 min

Pavol Barabáš

Ďalšie dobrodružstvo dua Bulík a Barabáš. Kmeň Suri je fascinujúci, hoci sa nemôže vyrovnať kmeňom na Novej Guinei, alebo Africkým Pygmejom. Prvá časť dokumentu, kedy skupinka raftuje cez neprebádané územie je plná zvieratiek a nebezpečných stretou s hrochmi.. Má v sebe presne tú bádateľskú atmosféru aká je v Barabášových dokumentoch nezabudnuteľná. Druhá sa venuje spoznávaniu kmeňa a má veľmi silný antropologický nádych. Dozvedáme sa o zvykoch( palice, ozdoby v ústach, pitie krvi), a tradíciach a máme možnosť spoznať tento mierumilovný kmeň na pokraji vyhynutia čo skutočne zamrzí. Informácie o tom prečo zaniknú sú zaujímavé, ale neustále prihováranie sa k divákovi a upozorňovanie na prírodný spôsob života tak rozdielni od nášho začína v tomto prípade pôsobiť trochu rušivo. A možno je to len Rothovým hlasom, ktorý moc neobľubujem. Každopádne ďalší zárez v Barabášovej tvorbe, ktorý ma úprimne potešil a ktorému veľmi držím palce na festivaloch.(21.11.2015)

Dokument, ktorý vás aspoň na krátku chvíľu donúti zamyslieť sa, či naozaj všetken ten pokrok nie je z istého pohľadu na škodu a či ložiská ropy stoja za životy obyvateľov kmeňa Suri (na druhej strane by sa im mohlo povedať, nech svoje obydlia presunú do inej oblasti za určitú odmenu, to mi zas trochu pripomína Avatar.. ale vysvetlite to kmeňu, žijúcemu viac menej mimo modernú civilizáciu). Barabášovi palec hore taktiež za raftovaciu časť dokumentu, ktorá pobavila a určitých chvíľach (hrošie "nájazdy") diváka až zamrazila. Všetci členovia výpravy majú môj obdiv.(13.9.2015)

Príroda a tá troška, čo ukázali zo života kmeňa, boli fajn. Mne sa Suri zdal zatiaľ najslabší Barabášov dokument, akýsi povrchný, odfláknutý. Rothov hlas mi tam nepasoval, tí účastníci výpravy mi pripadali ako amatéri a najviac ma štvali tie prebleskujúce zábery pre nechápavých divákov skoro ako podprahovky v nejakom konšpiračnom videu. A stále len donga, donga. Mám pocit, že Barabáš nejako skomerčnel alebo mu stúpla sláva do hlavy alebo čo. A možno už ide kvantita dokumentov na úkor kvality.(19.6.2016)

Raftový úvod je možno trochu nadbytočný, ale to je jediná výčitka voči tomuto dokumentu. Aké myšlienky prinesie, to je myslím každému od začiatku jasné, pretože si následky globalizácie uvedomujeme. Mňa najmä zaujal prístup domorodcov voči filmárom. Sú maximálne priateľskí, majú zmysel pre humor, dovolia nakrúcať svoje telá vo väčších detailoch a sú dôverčiví. My sa naopak bojíme aj zazvoniť susedovi, že nás vytopil práčkou, aby nás nezbil. Ako by sme sa zachovali my, ak by sme jedného člena Suri stretli u nás na ulici? Jediné, čo nechápem, sú tie pery, ale inak som samozrejme dokonale tolerantný :)(5.7.2016)

Poselství je zřejmé. "Respektujme společenství, která jsou ochotna vést skromnější a primitivnější život, než vedeme my." Pro mě osobně se jednalo o velice příjemné nahlédnutí do primitivního soužití kmene Suri. Podobné výpravy, tedy prozatím výhradně prostřednictvím obrazovky, absolvuji velice rád. Člověk si při nich připomene, jak nepopsatelně skvěle se má. Zřejmě jedna z nejlepších Barabášovinek. Není nouze ani o komické prvky (pokus o přeraftování kamenů místo řeky) a ani o ty převelice nebezpečné (setkání s několika hrošími rodinkami). Konečně jsem se na vlastní oči přesvědčil, čím se hrochům podařilo vydobýt si pověst úžasných zabijáků. Kmen Suri už to má údajně za pár, takže výprava právě sem, je určitě o to cennější. Jejich kulturní tradice zůstanou alespoň nesmazatelně zapsány prostřednictvím tohoto dokumentu.(17.12.2015)