Navždy pannou

• Itálie Vergine giurata (více)
Trailer 2
Itálie / Švýcarsko / Německo / Albánie / Kosovo, 2015, 90 min

Vzdát se navždy fyzické lásky. To je cena za to, aby se ve společenství izolované albánské horské vesnice, kde vládne striktní patriarchát, mohla vzdorná Hana stát mužem podle stále praktikovaného zvykového práva kahun. Opuštění mystického prostředí hor a snaha začít nový život v moderním italském městě se však o čtrnáct let později stává podnětem k uvědomění si své potlačené ženskosti i dosud netušených tužeb. Jako muž Mark přijíždí Hana za svou ztracenou sestrou, která z hor utekla, a s pomocí její rodiny zjišťuje, zda a jak může získat zpět svou sexualitu. Paralelní vyprávění příběhu Hany/Marka v reálných kulisách horalské komunity i současné Itálie otevírá hranice genderové identity v tradiční a moderní kultuře, jejichž rituály a přesvědčení se střetávají v Hanině pouti za skutečným já. (Mezipatra)

Trailer 2

MickeyStuma

Velice silný a sugestivní příběh a v dnešní době, co se týče genderové rovnoprávnosti, svým způsobem i šokující. Příběh z Albánských hor, kde je žena muži podřízena tak vehementně, že se jeden až diví, že je něco takového ještě v 21. století možné. Asi nejšokující scéna je o rozhovoru otce s dospívající dcerou, kdy jí řekne že je čas ji provdat a že jako věno dostane kulku. A to proto, že když s ní manžel nebude spokojený, prožene jí její hlavou. Samozřejmě tu nechybí ani pokus o znásilnění partou chlapů. Scénář byl napsán dle knihy Elviry Dones popisující společnost s velmi přísnými pravidly pro ženy. A ty pravidla se tu divák dozví. Převážně nemají právo přijímat žádná rozhodnutí a musí žít podle omezujících pravidel patriarchální společnosti. Existuje však ustanovení, dle kterého, aby žena nemusela žít pod mužským opatrovnictvím, se může zapřísahat, že zůstane navždy pannou a že bude žít jako muž. A to právě udělala hrdinka příběhu Hana. A tak jako muž chodí oblečená a stejně se tak i chová. Jednoho dne ale odjede do Milána za svou sestrou, která kdysi také utekla, a snaží se vrátit ke svému ženskému životu. A že to nebude nic jednoduchého je víc než jasné. Žít svobodně a mít plnou nezávislost je hlavní myšlenkou tohoto snímku. Natočen je artovou kamerou a tak z toho ční plný realismus a přesvědčení. Film je tedy spíše pro náročné diváky, ale už kvůli svému obsahu se prostě musí vidět. ()

rakosabasta

Není mi jasné, jak může fungovat formální dohoda společenství a jedince samotného, že se jedna bytost změní samovolně v bytost druhého pohlaví, aniž by a) prodělala operaci či b) byla transsexuální, ale: "Jiný kraj, jiný mrav." Skvělá Alba Rohrwacher, zvláštní téma na hranici queer filmu (ať to zní, jak to zní). ()

misterz

Niečo medzi tromi a štyrmi hviezdičkami, no prikláňam sa k tej horšej variante. Forma bola dobrá, aj keď možno na niekoho tu je príliš veľa tichých miest a v ktorých sa navyše dej vlečie ako slimák na suchej asfaltke. Mne to nevadilo, proste nezávislý snímok ako sa patrí a najmä hlavnou predstaviteľkou vynikajúco zahraný. V mojom prípade je to skôr o námete - nič, čo by ma nejak extra zaujímalo, trans gender záležitosti idú mimo mňa. Na druhú stranu treba uznať, že niektoré reálie zo života domorodých obyvateľov "tam niekde vysoko v horách" boli mimoriadne zaujímavé. Tiež nebola zlá koncepcia príbehu - dve časové roviny, ktoré spolu postupne dotvárali celý príbeh. Aj napriek výhradám spokojnosť. 69/100 ()

Gendarme

Zajímavé drama o tom jak těžké je být v dané Albánské vesnici ženou, které zde má opravdu hodně podřadnou úroveň a žádná práva.Proto je zde pravidlo že se můžou stát mužem za podmínky dodržení sexuální abstinence. A jak těžké je se proměnit zpátky v ženu., když už nemusí i nechce býti mužem. Občas mě vadilo trošku nereálné chování některých postav, které hned nepoznali, že hlavní postava je žena. Z filmů co jsem na 50.kviff by toto spadalo do té lepší poloviny. ()