Navždy pannou

Laura Bispuri

Předloha:

Elvira Dones (kniha)

Vladan Radovič

Niečo medzi tromi a štyrmi hviezdičkami, no prikláňam sa k tej horšej variante. Forma bola dobrá, aj keď možno na niekoho tu je príliš veľa tichých miest a v ktorých sa navyše dej vlečie ako slimák na suchej asfaltke. Mne to nevadilo, proste nezávislý snímok ako sa patrí a najmä hlavnou predstaviteľkou vynikajúco zahraný. V mojom prípade je to skôr o námete - nič, čo by ma nejak extra zaujímalo, trans gender záležitosti idú mimo mňa. Na druhú stranu treba uznať, že niektoré reálie zo života domorodých obyvateľov "tam niekde vysoko v horách" boli mimoriadne zaujímavé. Tiež nebola zlá koncepcia príbehu - dve časové roviny, ktoré spolu postupne dotvárali celý príbeh. Aj napriek výhradám spokojnosť. 69/100(7.12.2018)

Zajímavé drama o tom jak těžké je být v dané Albánské vesnici ženou, které zde má opravdu hodně podřadnou úroveň a žádná práva.Proto je zde pravidlo že se můžou stát mužem za podmínky dodržení sexuální abstinence. A jak těžké je se proměnit zpátky v ženu., když už nemusí i nechce býti mužem. Občas mě vadilo trošku nereálné chování některých postav, které hned nepoznali, že hlavní postava je žena. Z filmů co jsem na 50.kviff by toto spadalo do té lepší poloviny.(6.7.2015)

Kus jiné kultury, která je pro řadu z nás jen těžko pochopitelná.(22.1.2020)

Velice silný a sugestivní příběh a v dnešní době, co se týče genderové rovnoprávnosti, svým způsobem i šokující. Příběh z Albánských hor, kde je žena muži podřízena tak vehementně, že se jeden až diví, že je něco takového ještě v 21. století možné. Asi nejšokující scéna je o rozhovoru otce s dospívající dcerou, kdy jí řekne že je čas ji provdat a že jako věno dostane kulku. A to proto, že když s ní manžel nebude spokojený, prožene jí její hlavou. Samozřejmě tu nechybí ani pokus o znásilnění partou chlapů. Scénář byl napsán dle knihy Elviry Dones popisující společnost s velmi přísnými pravidly pro ženy. A ty pravidla se tu divák dozví. Převážně nemají právo přijímat žádná rozhodnutí a musí žít podle omezujících pravidel patriarchální společnosti. Existuje však ustanovení, dle kterého, aby žena nemusela žít pod mužským opatrovnictvím, se může zapřísahat, že zůstane navždy pannou a že bude žít jako muž. A to právě udělala hrdinka příběhu Hana. A tak jako muž chodí oblečená a stejně se tak i chová. Jednoho dne ale odjede do Milána za svou sestrou, která kdysi také utekla, a snaží se vrátit ke svému ženskému životu. A že to nebude nic jednoduchého je víc než jasné. Žít svobodně a mít plnou nezávislost je hlavní myšlenkou tohoto snímku. Natočen je artovou kamerou a tak z toho ční plný realismus a přesvědčení. Film je tedy spíše pro náročné diváky, ale už kvůli svému obsahu se prostě musí vidět.(5.12.2018)

Není mi jasné, jak může fungovat formální dohoda společenství a jedince samotného, že se jedna bytost změní samovolně v bytost druhého pohlaví, aniž by a) prodělala operaci či b) byla transsexuální, ale: "Jiný kraj, jiný mrav." Skvělá Alba Rohrwacher, zvláštní téma na hranici queer filmu (ať to zní, jak to zní).(22.7.2015)