Jak vyrobit vraha

• USA Making a Murderer

Série(2) / Epizody(20)

Tenhle thriller o skutečných událostech, natáčený po dobu 13 let, sleduje nevídaný příběh dvou mužů obviněných z děsivého zločinu, který možná ani nespáchali. (Netflix)

SkupaCorba

Toto bolo srdcervúce... Nebudem predstierať že viem čo sa naozaj stalo ale naozaj milujem týchto právnikov a sudcov v komentároch na csfd a iných stránkach kde môžu ľudia vyjadriť ich názor ako fakt a hádať sa s tými ktorý nesúhlasia :D #freepalestine ()

joelly01

A to je tedy opravdu velmi zajimave, tak tady se odsoudi polodementni vidlak s naplnodementim synovcem za vrazdu, kterou jim policajti bez ruznych oslich mustku. lzi a manipulovanim s dukazy nedovedou dokazat tak aby to nevyvolavalo MASIVNI pochybnosti a dostanou dozivoti. A ten dement co jsem se s nim kamaradila pred sto lety dostal za znasileni manzelky a pokus o vrazdu (manzelky) jen 4 roky vezeni, protoze vzal "plea deal". A odsedel si jen dva, sedel ve veznici ve Washigtonu kde mel jakysi prej mirny rezim a vyucil se tam tesarem ci co a po 2 a pul letech ho propustili a zase me stalkuje! Americka justice je divna, hodne divna. Pri "making a murderer" se mi otvirala kudla v kapse... Momentalne probiha ohromne teseni na druhou radu, neb tu jsem jeste nevidela a tak trosku si ji setrim "az onemocnim", abych mela na sledovani trochu klid. Btw. cetla jsem ted na tmz.com (ano, ctu US bulvar) ze obhajcum Averyho se podarilo najit nejaky ohromny dukaz, ktery dokazuje jeho nevinu.Tak to jsem tedy zadostiva! ()

Equilita

Je neuveriteľné, že sa niečo takéto môže stať nevinnému človeku. Pri Making a Murderer som si uvedomila, ako veľmi mám rada filmy z prostredia súdov a sveta právnikov. Tu scenár napísal sám život a práve preto je to tak úžasný seriál. Keďže sa jedná o autentické zábery z vyšetrovania, výsluchov a súdnych pojednávaní, má to neskutočnú atmosféru a absolútne ma to vtiahlo do deja. Naivne som si myslela, že v USA je spravodlivosť na úplne inej úrovni, ale Stevenov a Brendanov prípad ma presvedčili o opaku a nakoniec je to tak isto biedne, ako u nás a zrejme aj všade inde. Kathleen Zellner je frajerka a držím jej palce, aby všetky dôkazy o Stevenovej nevine boli dostatočné. ()

stephano

Tak to mě dostalo, po pěti dílech jedu dál. Neskutečně náviková záležitost, člověk se nestačí divit co se tam děje. True detective hadr. :-) a je to dokument...!!! ()

vittorrio

Tie najlepšie a najneuveriteľnejšie príbehy píše často život sám a tento dokument je toho jednoznačným dôkazom. Výborne spracovaný, napínavý, rozčuľujúci, absurdný príbeh, pri ktorom si stále musíte pripomínať, že to nie je výmysel výborného spisovateľa ale dokument. Realita. Pravé záznamy z výpovedí svedkov, obžalovaných a právnikov. Ďalším faktorom je to, že časovo sa príbeh tiahne do súčasnosti z čoho musí mraziť na chrbte aj toho najtvrdšieho diváka. Nie je to žiadny zo 150 dokumentov o pololegendárnych masových vrahoch bez priamych svedkov a s mnohými dohadmi. Chladné fakty zoradené a poskladané do tej najnapínavejšej a najstrhujúcejšej "podívanej". Aj napriek hodinovej dĺžke epizódy som ich všetky zlhtol v priebehu dvoch dní. Dokument tejto kvality sa mi zatial ešte nepodarilo vidieť a musím povedať, že ani nič približujúceho sa tomuto kúsku som v živote nevidel. Väčšina dnešných krimi seriálov sa nechytá na Making a Murderer ani z ďaleka a to za nimi stoja týmy profesionálov. Tu "stačilo" vziať kameru do ruky a desať rokov sledovať dva súdne procesy a životy ľudí, ktorých sa týkali a je z toho strašidelnejší príbeh ako Horáciove najťažšie prípady. Pri akejkoľvek zmienke a diskusii o treste smrti by si každý jej účastník mal spomenúť, alebo najlepšie pozrieť tento dokument. Ešte stále som úplne nevydýchol ale tlieskam obom dámam za tento výtvor a som zas o stupeň pyšnejší na to, že som sa rozhodol pre Netflix. Zároveň sa vo mne s týmto potleskom a radosťou bije zhnusenie, rozhorčenie a sklamanie z toho, že takýto dokument niekde mohol vzniknúť. Či už je Steve úplne nevinný, čistý ako ľalia a nepoškvrnený alebo nie, zaslúži si spravodlivý proces, nie takúto špinavú frašku a dúfam, že jeho zviditeľnením sa niečo pohne k lepšiemu. ()

oasismanik

Už roky som nevidel niečo, čo by ma takto chytilo a nepustilo. Take obrovské množstvo autentických záberov a telefonátov...s tým muselo byt tolko práce. Majstrovský kúsok, boh žehnaj Netflixu. PS /odtialto možné spoilery!!/: po vytriezvení som si o danom prípade vyhĺadal viac informácií a musím konštatovať, že je dokument viac jednostranný ako som si myslel. Asi tých 5 nechám, ale o Averyho nevine nie som ani zdaleka predsvedčený tak pevne ako počas pozerania. Brendan je v tom takmer určite absolútne nevinne, je to len jednoduchší chlapec, ktorý si myslel, že keď sa prizná k vražde a znásilneniu, pustia ho spať do školy na test ako keby sa nič nestalo. Niekde som čítal, že sa dostal von...PSS: viem, že pre humor tu moc miesta nie je, ale mna úplne zničilo, keď 16 ročný chlapec, ktorý sa očividne nevie ani podpísať, povie, že pravdepodobne celú scénu s priviazanou ženou, čítal v knihe "Zberatel bozkov". Brilantný nápad od brilantného právnika :) ()

riza-do

Druhá série mě donutila přehodnotit tu první, o které jsem si zprvu myslel, že lepší to být nemůže. Může. Alespoň pro mne jako diváka, který sleduje tento příšerný počin bezmoci a neschopnosti (nebo spíš všehoschopnosti?) úřadu šerifa a vedení okresu Manitowoc/státu Wisconsin. ()

shaacul

Vynikající dokumentární seriál. Příběh tak neuvěřitelný že být to fikce tak se scénáři vysměji jak je překombinovaný. Pohled se může zdát poněkud jednostranný ale není to jen vina dokumentaristek, lidé z druhé strany s nimi nechtěli vůbec mluvit . Rodina Avery je něco co by se u nás označilo jako sociálně slabí, rozhodně to nejsou fajn lidi a za sousedy byste je nechtěli. Hodně z nich už mělo větší nebo menší problémy se zákonem. Steven stihl být 18 let zavřený za znásilnění dokud se nedokázalo že ho spáchal někdo jiný. Po 3 letech na svobodě kdy žaluje okrsek za 18 ztracených let a žádá tučné odškodné je zatčen za podezření z vraždy a tady se to teprve rozjíždí. Hodně zajímavý pohled na práci justice a policie na americkém maloměstě. Američan nechápe vtip o policajtech a zde je vidět proč, policista je totiž vážený člen komunity i když evidentně lže. Stejně tak je vidět vliv médií toužících po instantních senzacích na názory masové většiny. Nedělám si iluze že je to u nás s justicí lepší ale zároveň si nedělám iluze že by to u nás dokázal někdo tak dobře natočit. Nejzajímavější části jsou právě "nudné" jednání v soudní síni, nebo nekonečně dlouhé záběry z výslechů. Nutí to člověka pečlivě sledovat, dívat se nejenom na to jak lidi vypadají ale jak mluví, jaké mají nonverbální reakce a hádat kdo říká pravdu a kdo lže. Názory na vinu a nevinu nechme do diskuze. Film mě připomněl podobně výborné dokudrama Paradise Lost 3:Purgatory. Za mě **** ()

AnthropOcean

Už dávno som nepocítil také vzrušenie pri sledovaní seriálu hneď po prvej epizóde. Tým nechcem dehonestovať seriály ako Fargo, Hannibal či Houes of Cards. Sila tohto príbehu, tohto seriálu tkvie v jeho skutočnosti. Okrem bezcharakterného klamania a korupcie ozbrojených zložiek, ktoré sú nám všetkým blízke vďaka krajine v ktorej žijeme, ktoré sú tak hlboké, že všetci zúčastnení im skutočne veria a stret s realitou by ich mohol psychicky poznačiť, vás ako pozorovateľa natoľko zaskočia, že váš mozog nedokáže absorbovať toľkú nespravodlivosť. Toto je však len jedna vrstva seriálu z mnohých ďalších, ktoré sa postupne dostávajú na povrch. Ešte to čítate? Už ste ho mali sledovať... ()

Uroboros

Desetihodinová nuda, u které mi bylo často hodně špatně od žaludku..Přesto velmi návyková záležitost, kterou musíte za každou cenu dokoukat. Možné SPOILERY: Hlava mi nebere, kde mohli tvůrci sehnat takovou kupu autentických videozáznamů a nahrávek ať už z výslechů, či z reálného života všech zainteresovaných. Při konečném vynesení rozsudku a pohledu na nechápajícího Averyho mě mrazilo, jak už dlouho ne. Nejsem sice schopen určit, zda je skutečně vinný, avšak snad jenom největší hlupák na světě by spáchal něco takového a nechal zakrvácené klíčky od auta ve svém bytě, auto oběti na svém pozemku a ostatky si zahrabal metr od svého baráku. I když, pokud má IQ 70... ()

Vikez

Uff. Niečo podobne silné som snáď ešte nevidel. Pre mňa dokonalé nahliadnutie do špinavosti justičného/policajného systému (iste nielen) v USA. Ťažko opísať pocity pri sledovaní tohoto "thrilleru/horroru". Kto ešte stále verí, že dobro vždy zvíťazí nad zlom - pre neho (ako aj pre všetkých ostatných), je vidieť Making a murderer povinnosť.. ()

jfaba

Nevím na jakou stranu se přiklonit. Dokumentaristé určitě "neřekli" všechno, ale to co řekli, to bylo chvilkami jemně řečeno DIVNÉ ze strany obžaloby. Takové skutečné Rectify! ()

zenit

Už dlouho ve mě nic nic nevyvolalo tolik pocitů jako Making a Murderer. Jak "málo" stačí, aby se i z tebe v očích soudního systému a hlavně veřejnosti stal vrah. Mráz po zádech... ()

matushsvk

Netflix sa prekonáva. Po tohtoročných novinkách streamovacej služby (Narcos, Daredevil, Jessica Jones) prišiel v chladných decembrových dňoch bonbónik, ktorý žiaden priaznivec kvalitných dokumentárnych diel nemôže prehliadnuť. Neuveriteľný príbeh a udalosti rodiny Stevena Averyho vás nenechajú chladnými ani niekoľko dní, či týždňov po pozretí finále 10 dielnej mini-série. Plných 5* ()

OmarLittle

Uffff. Po třech dnech neučení se a koukání jsem dokoukal poslední díl. Nechci tady nic spoilovat, ale pokud chcete vidět "lidi" tak hnusný, že vám z toho bude špatně, zažít stavy zoufalosti, že po zhlédnutém díle jen nadáváte nebo se vám chce brečet, tak je tady pro vás MaM. Žádnej True Detective, ty nejneuvěřitelnější příběhy napsal život. 10/10 ()

doriana.g

Tvl... kdybych to chtěla natočit jako fikci, NIKDY to tak dokonale neobsadím! A kdyby jo, už by to zavánělo prvoplánovostí až dnes tak omílanou nekorektností. Averys osůbky ani nezmiňuju, ale - ten zmrd žalobce s hláskem Marge S. a se svým knírečkem byl jasný úchyl od začátku, ti dva údajní podsouvači důkazů s máslem na hlavě byli chladnokrevní a zároveň posraní upocení záporáci, synovcův právník načesaný lúzr a všichni svědkové obžaloby tupé xichty. A obhájcové - sympaťáci jak noha... To by zkrátka neprošlo. Ovšem jak je vidět, tak někdy je vidět... Otřesné, hnusné odhalení lenosti, předpojatosti a kamarádšoftu. Že jsou přitom dány v sázku dva možná nevinné životy je každému šumák. Strašné. ()

Netflix vyhodil zásadní manažerku

Netflix vyhodil zásadní manažerku