Šílenství proutěného košíku

(festivalový název)
  • USA Basket Case
Trailer

New York - zde se nachází špinavý hotel Broslin. Jednoho dne sem zavítá podivný mladý muž, který sebou stále nosí zamčený koš. Do tohoto koše dává maso a povídá si s ním. Co tento koš skrývá za tajemství? Je jasné, že něco v koši žije, ale rozhodně se nejedná o domácího mazlíčka - nýbrž o monstrum, které brzy dostane chuť na nájemníky hotelu. (Chupacabre)

Trailer

Xeelee

[Festival otrlého diváka 2009] Šílenství proutěného košíku se mi líbilo víc než Henenlotterův následující film Mozková příhoda, i když nebyl tak promakanej a šíleně zvrácenej. Zaprvé je to kvůli uvěřitelnějšímu, temnějšímu a také smutněji laděnému ději, ve kterém je nádherně zpracována psychologie bratrů. Ten odříznutej v košíku se dá interpretovat jako Duanovo nevědomí a tak třeba erotická scéna s Duanovou přítelkyní získává opravdu bizarní rozměr. Na amatérské dílo tvořené o víkendech je to minimálně geniální počin. Ne vše je takové jak to na první pohled vypadá. Opravdu mobavilo mě vyprávění o postarší nájemnici, která tvrdila, že má ropné vrty a jdou jí po krku příbuzní. ()

ledzepfan

Takové filmy mám rád... Technicky to sice má pár chyb a Henenlotter to evidentně ještě nemá tak pevně v ruce, ale jinak je jasné, že je to točené od srdce, námět je osobní(vzhledem k tomu, že motiv muže ovládaného nějákou malou parasitickou kreaturou není v jeho tvorbě ojedinělý)a hlubší než by se na první pohled mohlo zdát. Originální a smutné. ()

Ten Druhy

Veľmi bizardne uchopený príbeh o zlom (oddelenom siamskom) dvojčati, v ktorom sa neustále stupňuje očakávanie, čo sa bude ďalej diať. Nápad je originálny - napätie, gore aj atmosféra sú podmanivé. S prezentáciou netvora sa Henenlotter prezieravo neponáhľa, objaví sa v správnej chvíli ako pomerne desivé prekvapenie. Keď sa však monštrum začne pohybovať po hotelovej izbe, animácia jeho pohybov je sklamaním a je už jasné, že tento horor nemôže technicky konkurovať súčasným. Napriek tomu ide o atraktívny film, ktorý sa odohráva vo veľkomeste aj v zapadákove, v minulosti aj v aktuálnom čase a vyvoláva rôzne emócie od zhnusenia po súcit. Je to taká "strašne" smutná hororová komédia. ()

Slasher

Košíkový případ je hodně povedený horor. Těžko ale něco psát a přitom neprozradit příběh (myslím že tady na tom záleží), jen se nechte překvapit, jedná se totiž o na horor docela netuctovou záležitost. A vážně nejde o komedii, je to spíš smutně laděné. Občas je to taky dobré maso, gore efekty a dokonce animace (i když ta někdy při pohybech 'bytosti' vypadá spíš jako z českých Chobotniček, ale mně osobně to vůbec nevadilo, jinak je zmáklá na jedna) tady hraje důležitou roli a obojí vypadá výborně. Paldini to trochu setřel, já bych si z jeho komentáře vypůjčil tu první větu - určitě si to sežeňte a myslím, že nebudete litovat. ()

SOLOM.

Dlouho jsem se odhodlával, než jsem se vrhl na první díl této série, protože ohlasy na Basket case mě zrovna nepřesvědčili, že by mělo jít o kvalitní film. No a po jeho zhlédnutí jsem se jim ani moc nedivil. Nicméně se jedná o klasickou béčkovou podívanou, která nám sice nabídne několik humorných situací, ale jinak jde spíše o smutný příběh. Jsem opravdu zvědavý na další dvě pokračování. Co se týká atmosféry tak tady jsem jasně cítil velké výkyvy a reservy, které se bohužel nepodařilo dotáhnout do zdárného konce. I já bych to celé shrnul spíše jako hororové drama s prvky černého humory, kdy se snaží tvůrci na jednu stranu útočit na divákovi city (to hlavně díky záběrům z minulosti), při kterých se snaží vysvětlit co „bratry“ žene za jejich pomstou, ale zároveň je jejich rozdílnost i jejich zkázou (žárlivost). Na druhou stranu je tu k vidění několik mordů, ale ty já bych osobně neoznačil za moc zdařilé. Přece jenom se spousta toho nejzajímavějšího odehrává opět mimo záběr kamery a drásání obětí vypadá až moc uměle. To samé by se dalo říci i o vzhledu Beliala. Tady se projevil malý rozpočet asi nejvíc, ale milovníci béčkové podívané nad tím jistě přimhouří oko. Vždyť jde taky o amatérský film. 60% ()

• Celovečerní debut fanouška filmového braku Franka Henenlottera důsledně vychází ze stylu a poetiky jeho milovaných exploatačních filmů, které režisér od dětství vstřebával na slavné newyorské 42nd Street. (Zdroj: Festival otrlého diváka)
  • Na začátku filmu Duane (Kevin Van Hentenryck) vytáhne v hotelu balíček peněz, aby zaplatil za pokoj. Podle režiséra Franka Henenlottera to byl celý rozpočet filmu. (Mol)
  • Snímek se začal natáčet v roce 1978 v amatérských podmínkách ve špinavých uličkách New Yorku. Tvůrci dílo tvořili o víkendech a jeho celkový rozpočet činil 160 000 dolarů. (Zdroj: Festival otrlého diváka)