Šílenství proutěného košíku (festivalový název)

Basket Case

Komedie / Horor

USA, 1982, 91 min

Frank Henenlotter

Bruce Torbet

Edgar Ievins

Dobrej nápad s tou zrůdičkou, ale nudnej horor, kterej trošku doplácí na styl hororů v 80týh letech, kdy se většinou děj upřednostňoval před zabíjením a jelikož tady ten děj neni nic moc, tak jaksi to nemá pořádně jak zabavit a krom toho triky jsou celkem mizerný, hlavně teda pokud se zrůdčika pohybuje, tak to vypadá jak animace z Pat a Mat, možná ještě hrorší a trhavější(27.3.2009)

• Paldini

Tuto komedii o bratrské lásce si musíte určitě sehnat. Tak úžasné herecké výkony jste již dlouho neviděli. To Vám garantuji. I režisér je ve svém oboru jednička a ukáže užaslému divákovi nejeden nový režisérský nápad. Garantuji vám, že budete žasnout. A co teprve triky. Mistrovské skloubení animace s hraným filmem. Nebo víte co, raději se tomuhle skvostu světové kinematografie vyhněte.(13.12.2005)

[Festival otrlého diváka 2009] Šílenství proutěného košíku se mi líbilo víc než Henenlotterův následující film Mozková příhoda, i když nebyl tak promakanej a šíleně zvrácenej. Zaprvé je to kvůli uvěřitelnějšímu, temnějšímu a také smutněji laděnému ději, ve kterém je nádherně zpracována psychologie bratrů. Ten odříznutej v košíku se dá interpretovat jako Duanovo nevědomí a tak třeba erotická scéna s Duanovou přítelkyní získává opravdu bizarní rozměr. Na amatérské dílo tvořené o víkendech je to minimálně geniální počin. Ne vše je takové jak to na první pohled vypadá. Opravdu mobavilo mě vyprávění o postarší nájemnici, která tvrdila, že má ropné vrty a jdou jí po krku příbuzní.(12.2.2009)

Příjemný osmdesátkový kousek jak od Tromy. Ani ne tak komedie jako spíše drama s výživným gore. Škoda, že je zde v rámci obsahu vyzrazeno, co že vlastně košík ukrývá. Já to nevěděl, a tak překvapení bylo fajn. Kreatura sice není trikově dokonalá a svědčí o levnějším filmu ( na světě už byl Vetřelec, v téže době Věc...), ale masakrování nebohých obětí má své kouzlo. Vina a následný trest jsou hlavním tématem snímku. Aby divák hned neodsoudil brutální jednání, dozvídá se postupně o smutném údělu hlavního hrdiny a o tom, jak byl do celé situace násilně vržen. V závěru pak místo smíchu přichází soucit a smutek. Podivnost jaké se rodily právě v 70. a 80.letech minulého století...(13.1.2012)

Fléda zalitá září svíček, pohodlně zabořen do pohovky se sklenicí bílého vína a kyselými žížalkami... Koukám na film s poetickým názvem Šílenství proutěného košíku a mám namožený břišní svaly jako po desítkách sklapovaček :-) Simultánní překlad tomu taky přidal na zvrhlé vtipnosti. "Tak postavte kocourka na stůl" "No, on to ve skutečnosti není kocourek, ale můj bratr". HUDBA: Gus Russo - no prostě nejlepší.(23.2.2009)

• - Bizarní hororová komedie je prvním režisérovým dílem, které se zabývá symbiotickým vztahem mladého muže a monstra. Příšery v Henenlotterových snímcích lze chápat jako zfyzičtění nevědomí hlavních hrdinů (Belial s Duanem telepaticky komunikuje), ovšem nikdy nejde o jednoznačné symboly. Belial, ztvárněný jako gumová figurína rozpohybovaná pomocí stop-motion animace, je stvořením, které vzbuzuje stejnou měrou zděšení jako soucit. Snad právě proto bývá Henenlotterův snímek srovnáván se Spielbergovým E.T. Mimozemšťanem uvedeným do kin ve stejném roce, kde také sledujeme příběh člověka, který před svým okolím ukrývá monstrum, s nímž ho pojí citový vztah. (Zdroj: Festival otrlého diváka)

• - Henenlotter v letech 1990 a 1992 natočil druhé a třetí pokračování Šílenství proutěného košíku, od kterých se však dnes distancuje jako zahanbený otec vůči svým dětem, které mu nepřipadají dostatečně zrůdné. (Zdroj: Festival otrlého diváka)

• - Celovečerní debut fanouška filmového braku Franka Henenlottera důsledně vychází ze stylu a poetiky jeho milovaných exploatačních filmů, které režisér od dětství vstřebával na slavné newyorské 42nd Street. (Zdroj: Festival otrlého diváka)