Šílenství proutěného košíku (festivalový název)

Basket Case

Komedie / Horor

USA, 1982, 91 min

Frank Henenlotter

Bruce Torbet

Edgar Ievins

Hnusné,oplzé,brutální,děsivé,amatérské.(27.3.2008)

Zajimavý úkaz, který byl tvořen ve volném čase po dobu několika let se nakonec ukázal jako hodně zdařilý na takovouto prvotinu. Bratři, kteří byli násilím rozděleni se se svým osudem vypořádávají po svém a touží po pomstě. Nenudil jsem se a celkem jsem si film užíval.(14.2.2015)

Basket Case ponúka hororovú zábavu, ktorá je cielená, plus prvky celkom pekných nechutností a uletené zábavné efekty. Frank Henenlotter nám porozprával príbeh o nešťastnom počatí mutanta, počas ktorého matka zomiera a otec preklína toho neznaboha pekelného. Bohužiaľ pre rodinu a okolie prišiel na svet mutant (t.j siamské dvojčatá zrastené bokmi). Jedno sa vyvinulo dobre, druhé je ohyzdné, zakrpatené s kukučom vesmírneho kanibala z BAD TASTE. Oddelia ich, avšak po čase sa nájdu a začína pomalá pomsta a pátranie po tých, ktorí majú na svedomí ich rozdelenie. A divák sa ocitá v kolotoči zaujímavého príbehu, divného humoru a efektov a hororu (ale hlavne sa jedná o nechutnejšiu zábavku pre dospelých). Veľa nechýbalo do 4*, rozhodne stojí za námahu si tento film zohnať, poteší a rozšíri obzory hororových nadšencov (čiže aj mňa, ale tento raz „len“ za 3*).(24.4.2007)

[Festival otrlého diváka 2009] Šílenství proutěného košíku se mi líbilo víc než Henenlotterův následující film Mozková příhoda, i když nebyl tak promakanej a šíleně zvrácenej. Zaprvé je to kvůli uvěřitelnějšímu, temnějšímu a také smutněji laděnému ději, ve kterém je nádherně zpracována psychologie bratrů. Ten odříznutej v košíku se dá interpretovat jako Duanovo nevědomí a tak třeba erotická scéna s Duanovou přítelkyní získává opravdu bizarní rozměr. Na amatérské dílo tvořené o víkendech je to minimálně geniální počin. Ne vše je takové jak to na první pohled vypadá. Opravdu mobavilo mě vyprávění o postarší nájemnici, která tvrdila, že má ropné vrty a jdou jí po krku příbuzní.(12.2.2009)

Milovník expoitationov zo 60. a 70. rokov Frank Henenlotter dal hneď vo svojom celovečernom debute jasne najavo, akým smerom sa bude jeho tvorba uberať a že nebude len tak nejakým tuctovým režisérom. Basket Case skutočne nie je rádovým filmom, jeho podstata je naopak tak bizarná, že naň divák určite tak ľahko nezabudne... Pravda, Henenlotter tu dopláca hlavne na nízky rozpočet, čo je vidieť najmä na trikovej stránke v momentoch, keď sa dá Belial do pohybu, treba však akceptovať, že k dispozícii mal iba skromných 35 000 dolárov, takže to, čo sa mu za tieto peniaze podarilo vytvoriť je dosť slušné...(2.9.2010)

• - Henenlotter v letech 1990 a 1992 natočil druhé a třetí pokračování Šílenství proutěného košíku, od kterých se však dnes distancuje jako zahanbený otec vůči svým dětem, které mu nepřipadají dostatečně zrůdné. (Zdroj: Festival otrlého diváka)

• - Celovečerní debut fanouška filmového braku Franka Henenlottera důsledně vychází ze stylu a poetiky jeho milovaných exploatačních filmů, které režisér od dětství vstřebával na slavné newyorské 42nd Street. (Zdroj: Festival otrlého diváka)

• - Snímek se začal natáčet v roce 1978 v amatérských podmínkách ve špinavých uličkách New Yorku. Tvůrci dílo tvořili o víkendech a jeho celkový rozpočet činil 160 000 dolarů. (Zdroj: Festival otrlého diváka)