• Tunisko

Tunisko / Belgie, 2016, 88 min

Mohamed Ben Attia

Omar Aloulou

Dora Bouchoucha

Recenzie a chvála na tento snímok z Berlinale neklamali a na prvotinu, režiséra Ben Attii , ide o veľmi vyspelý film, ktorý vie, čo chce divákovi povedať a priblížiť. Príjemné spestrnie tohtoročného Be2Can. Film dokonale funguje v dvoch rovinách a alegoricky popisuje osud Hediho ako aj Tuniska, ktoré stojí na rozcestí a váha, ktorou cestou sa má vydať - tou liberálnejšou alebo naopak konzervatívnejšou a vrátiť sa k hlboko zakoreneným tradíciam. Príbeh sa odohráva len niekoľko týždňov po atentátoch v Tunisku, ktorá dokonale vykresľuje ekonomickú situáciu vo vyľudnených turistických hoteloch a poklese kúpyschopnosti podnikov a zamestnanosti. Introvert Hedi je uväznený pod krídlami tradicionalistickej matky, ktorá mu našla manželku a pletie sa mu do života. Všetko sa mení, keď Hedi stretne ženu, do ktorej sa zaľúbi a ktorá mu pomáha dostať sa z pomaly uťahujúcej sa slučky okolo jeho krka. Hedi je dokonalým intorvertom, ktorý neustále prehodnocuje svoje stanoviska a východiska, čo sa premietne aj do samotného záveru filmu, kde si Hedi nakoniec vyberie vlastnú cestu, a ak chce Tunisko prežiť malo by ísť vlastnou cestou tiež. 8/10.(28.10.2016)

Pokiaľ je doma Hedimu úzko, doporučujem mu emigrovať do Európy ako ideologickému emigrantovi. Kľudne by som mu a jeho priateľke prenajal izbu u mňa doma. Ak sa pozeráme na jeho milostný príbeh čisto ako na milostný príbeh, môžeme byť z predvídateľnosti deja sklamaní. Ak ho ale vnímame v širších súvislostiach, ako tu už niekto spomínal, film dostáva širší rozmer. Celý čas za tri, ale to záverečné objatie bolo neuveriteľne silné a veľavravné.(29.10.2016)

Současné Tunisko skrze příběh mladého muže, který si nedovede vybrat mezi plánem (tradicí) a žádným plánem (liberálním vztahem). Co může znít jako modelová milostná suchařípa se pod rukama debutanta Mohameda Bena Attii mění v živou, bystrou a strhující pouť zemí, která visí v bezčasí mezi tradicemi a modernitou. Mezi revolucí a vystřízlivěním. Katastrofou a...? Silný film, svojsky inspirovaný dardennovskou kinetikou, z níž si režisér bere část, ale nepůsobí jako epigon, ale jako vynalézavý pozorovatel intimních vztahů a jejich sociálního kontextu. Potěšení na mnoha úrovních. Tuniská verze Rozchodu Nádera a Simin. [Berlinale 2016](13.2.2016)

Po nedávném diváckém hitu Mustang je zde další film, který tematizuje problematiku předem domluvených sňatků - u nás už něco zcela nemyslitelného, na blízkém východě stále běžná realita. Tentokrát ovšem z mužského pohledu - za sebe bych k tomu měl mimochodem poznámku, že mi ta domluvená manželka přišla mnohem hezčí než ta tanečnice, ale každému co jeho jest. Pokud mohu soudit, ten film je velmi dobrá věc, která určitě stojí za to, aby ji člověk vydržel dokoukat do konce (spousta netrpělivých lidí v kině odešla předčasně, nelze se jim ovšem moc divit, protože ten film si vyloženě dává na čas, než se tam začne něco zajímavého dít). Nedělal bych si ale iluze, že má takový film v našich podmínkách šanci na nějaký větší divácký úspěch - té hrstce lidí, co na to vyrazí, by se to ale mohlo líbit, a osobně se také počítám ke spokojeným divákům, byť samotný závěr mi úplně nesednul. Druhé dějství na hotelu mi mimochodem připomnělo německý film Love Steaks, podobnost mezi oběma filmy je však malá, a jako referenční film se spíše nabízí slavné íránské drama Rozchod Nadera a Simin, které s filmem Hedi spojuje mj. můj údiv na tím, jaktože se tam v ulicích prohání téměř jen samé peugeoty (Hedi dokonce pro Peugeot pracuje) - v našich podmínkách by se jednalo o jasný product placement, v těch jejich je za tím spíš něco, co mi zatím uniká.(27.10.2016)

Už dlouho se mi nestalo, abych měl po skončení filmu tak příjemně hřejivý pocit. Vlastně skoro že všechno, scénáře, zkracování, dialogů, herců. Velmi nenápadné překvapení z Tunisu, které boří tradiční konvence a patří k tomu nejlepšímu, co jsem zatím letos viděl. Wau. Když máš sílu změnit svůj osud, neváhej...(28.7.2017)