Bílý balónek

• Írán Badkonake sefid (více)

Tento film získal v Cannes zlatou kameru a poté obletěl snad všechny festivaly. Na příběhu děvčátka, jež v den oslav Nového roku vymámí na mamince peníze na nákup zlaté rybky, ale cestou do obchodu je ztratí, je podepsán jako scénárista slavný Abbas Kiarostami. Jeho vliv se odráží i na rukopisu režiséra Jafara Panahiho, který byl ostatně nějakou dobu jeho asistentem. Film, který je takříkajíc o ničem: jedinou hádankou je, zda malá Razieh dostane své peníze ze škvíry, kam zapadly, do té doby, než krám s rybkami zavře. Ale kolik postřehů o městě, o životním stylu jeho obyvatel, o jejich lidské podstatě se vyjevuje v řadě setkání malé protagonistky, kolik poetického půvabu má tenhle malý velký film, který by u nás pochopitelně v kinech naprosto propadl? (oficiální text distributora)

Narciska

Je náhodou či charakteristickým rysem íránské kinematografie, že hlavními hrdiny jsou děti. Bylo tomu tak alespoň v šesti filmech od třech různých režisérů, které jsem z těchto končin světa shlédla. Byly o dětech a dětskýma očima zřeny, takže z nepatrného a úsměvného problému (ztracené boty, touha po zlaté rybce) je rázem velké drama. Stejně tak skutečné drama spojené s válkou či chudobou je v dětském světě podáno s takovou lehkostí (dítě není oběť k politování, je plnohodnotným aktérem - statečné a odhodlané), až i já mám pocit, že se měním opět v dítě, jež široce rozevřenýma očima hledí na to, co odehrává se před ním, a jediné, co cítí, je údiv (střídán rychle a lehce jako přelet motýla smutkem či radostí, protože obé jest opět i v Bílém balónku kouzelně porcované), abych pak už zase jako dospělec odnesla si s sebou hlubokomyslnou a velmi sociální pointu. Skláním poklonu íránské kinematografii, jež je pro mě v tomto ohledu zcela ojedinělá, dětské herečce Aidě Mohammadkhani (dnes studentce psychologie) a režiséru Jafaru Panahimu, za svou tvorbu režimem stíhanému. ()

JimiH

Dlouho jsem váhal nad hodnocením, ale závěrečná čtvrthodinka mě přesvědčila, že jde o opravdu zajímavý film s přesahem. ()

Foogas

Když se řekne malý velký film z Íránu, okamžitě se mi vybaví Rozchod Nadera a Simin, Božské děti, Barva ráje nebo Čas opilých koní. Bílý balónek však ne, je to poetický film o ničem. ()

Shaman::..

Božské děti mě přeci jen zasáhly více... Je to možná spíše chyba ve mně, protože oba filmy jsem viděl jen několik dní po sobě. ()