Homo sapiens (festivalový název)

• Rakousko

Homo sapiens

Dokumentární

Rakousko, 2016, 94 min

Nikolaus Geyrhalter

Zajímavý pohled na plynutí času, částečně může fungovat i jako opozice k některým filmům Jamese Benninga. O tom pár slov tady.(26.7.2016)

Tento film je príliš dlhý - čiastočne k tomu prispieva monotónne spracovanie, a čiastočne i to, že idea s ktorou film pracuje je pri absencii naratívu alebo akýchkoľvek iných informácii na 90 minútový film príliš jednoduchá. Ide "iba" o statické zábery priestorov, ktoré opustil človek. Pri 90 minútovej dĺžke je to film za silné 3.5*, Geyrhalter proste ponúka príliš málo. Avšak nemožno podceniť priestor pre kontempláciu, ktorý tento film poskytuje. A predovšetkým - film je vizuálna tour de force, a každý záber je strhujúce políčko mŕtvej civilizácie. Keď si k tomu ešte pripočítam môj záujem o túto tému, a moju lásku k tomuto štýlu filmariny - viď napr. Peter Bo Rappmund, ostáva mi len tvrdiť, že ide o skvelý film. Ak ste sa niekedy zaujímali hlbšie o Detroit, tento film doporučujem. Podstatne lepšie by však tento film pôsobil v priestore galérie, kino mu s jeho stopážou až tak nepristane. 4.5*(13.2.2017)

Film je pojat jako lyrická slideshow živých obrazů z opuštěných míst. Tu někde skočí žába, tam vítr poodhalí roletu. Některé záběry jsou díky uhrančivým lokacím a pečlivě promyšlené kompozici krásné, jiné však působí zcela obyčejně. Projekci dokreslují ambientní zvuky na pozadí. 6/10 [KVIFF 2016](2.7.2016)

Francúzsky antropológ Claude Lévi-Strauss raz povedal: "Svet začal bez človeka a dokončí sa bez neho."(26.8.2017)