Pohádka o ztraceném čase

Skazka o poteryannom vremeni

Rozprávka o stratenom čase

Pohádka / Fantasy

Sovětský svaz, 1964, 85 min

Komediální pohádka o partičce prohnaných čarodějů,kteří se rozhodnou proměnit malé děti ve starce.Jdeš doleva-jenom les.Jdeš doprava-také les.Ale když vlezeš do vykotlaného stromu,je před tebou čarodějný les,,,***(25.10.2011)

Mravoučná pohádka o tom, jak máme čas využívat a zbytečně jím nemrhat. Otázkou je, jestli děti tím, že si hrají, ztrácejí čas. Jasně, když má být jeden ve škole, není úplně chytré si v centru města pouštět ve fontánce papírové lodičky, už jen proto, že je dost velká šance, že vás uvidí někdo známý, kdo nebude mít pochopení a nabonzuje vás rodičům, ale je tohle ztráta času? Konečně mám potvrzeno, že hodiny s kukačkou, po kterých toužím od útlého dětství, jsou kouzelný artefakt. Pro mluvící psy mám obecně slabost a začínám uvažovat o založení fanklubu pro pohádkové pomáhající a vše chápající šoféry. Jen na obalu uvedená informace, že to je pohádka ve stylu Arabely, mi připadá jako hodně chorá klamavá reklama.(21.7.2011)

Jedna vec je "mravoučná pohádka", ktorej aspekty pekne vystihla užívateľka Jezinka.Jezinka. No a vec druhá, ktorá ma prinajmenšom rovnako zaujala sú kulisy, v ktorých sa táto rozprávka odohráva. V kontexte celku ide o okrajové záležitosti, no mňa upútali tak, že mi nedá aby som sa tu o nich nezmienil. O čo ide? Napr. letmý záber na panelákové jednofarebno šedivé sídlisko plné hnedých výmoľov bez jediného stromčeka, rozbité cesty bez nakreslených cestných pásov, monotónny prúd rovnakých ozrutných sovietskych osobných automobilov alebo "pripečene nadskutočná dobrota v správaní dospelých" mi totiž viac než čokoľvek iné pripomenuli scény z Chytilovej Panelstory. Navyše všetko zasadené do príbehu, kde naozaj je na pováženie, či ústredný motív: hranie sa detí mimo organizovaného vyučovacieho procesu je možné považovať za stratený a premrhaný čas. Dobový kontext dotvára Leninova podobizeň nad triednou katedrou a zopár skvele výtvarno-úderných plagátov o budovaní komunizmu alebo potrebe dodržania bezpečnosti pri práci poriadnym zahasením špakov a zápaliek v kabíne žeriava. 70%(9.12.2011)

Péťa Zubov rád sní, ale tím se svým snům vzdaluje, neboť tak mrhá časem, který by mohl věnovat učení se. Dostane však nechtěnou možnost načas žít životem dospělého a pochopit, že nic neumí a tak musí učit se, učit se, učit se. Průměrně zábavná pohádka vychovávající fantaskními kulisami, groteskou a kombinací hraného filmu s animovaným. Ten poslední prvek ukazující ožívající sny hlavní postavy má kouzlo nefalšované dětské radosti z exotického safari.(3.11.2014)

Jdeš doleva – jenom les. Jdeš doprava – také les. Ale když vlezeš do vykotlaného stromu, je před tebou: rozpustilá, současná, mírně trhlá, ale taky patřičně poučná pohádka o tom, jak se malým pionýrům nevyplácí marnit tolik drahocenný čas. Nejdřív povinnost potom zábava! Co chcete; tvůrci jsou soudruzi ze Sovětského Svazu a píše se rok 1964, že je to pravěk, tak ať-:)(29.8.2011)