Reklama

Reklama

Bratříček Karel

  • Polsko Braciszek Karel (více)
Trailer

Obsahy(1)

Karel Kryl polskýma očima. Nový pohled na legendárního písničkáře, který se stal symbolem Pražského jara, přináší ve svém portrétu režisérka Krystyna Krauze. (Artcam Films)

Videa (1)

Trailer

Recenze (70)

herr_carter 

všechny recenze uživatele

Všechno co patří ke Krylovi a je spojené s jeho tvorbou a tím jak žil, patří k tomu nejlepšímu - toto je zrovna vyprávěno polskýma očima a řada věcí patří k ne zcela tradičním klasickým dokumentárním věcem, líbilo se mi moc..je mi vždycky smutno, když se vcítím do tohoto umělce, který bojoval s větrnými mlýny.................moje hodnocení = 10 z 10. ()

progression 

všechny recenze uživatele

Skvělý dokument o osobnosti, která předběhla dobu. Nejenom v tom osmašedesátém, ale také v té době "novější". Geniální básník a písničkář, který pokaždé "viděl" hodně dopředu a svým nezapomenutelným způsobem dokázal komentovat a glosovat minulost, současnost i budoucnost. Díky tomu měl a má hodně svých fanoušků, ale na druhé straně protože dokázal trefně popsat nejenom to, co se mu líbí, ale také to, co se mu nelíbí a měl ten dar, že "bohužel" viděl i do budoucnosti, množina lidí, kterým "viděl do karet", se také požehnaně rozrůstala a stále rozrůstá. Krystyna Krauze natočila výborný dokument, ale je trošku s podivem, že se o natočení tohoto ryze českého námětu "nervali" tvůrci čeští a daleko dříve. Možná že odpověď je trošku skryta v té poslední větě režisérky : "Čím to je, že ty nejlepší české osobnosti mají vždycky ten nejlepší ohlas v cizině ?" ... Bohužel někdy zapomínáme docela rychle a proto takovéto snímky mají ohromný význam. Jsem docela zvědav, "kolik vody" uteče než se tento snímek dostane do veřejnoprávní TV (v rozumný vysílací čas) a tím pádem k většímu okruhu diváků. Na druhou stranu není tak úplně od věci otázka, kolik z těchto diváků pak raději přepne na některý z nekonečných seriálů či Babovřesky nebo Kameňák 4, 5, 6, 7 .... ()

Reklama

vyfuk 

všechny recenze uživatele

Karel Kryl je pro mne osobně hrdina. Je to obrovská osobnost československých dějin a hlavně doby normalizační. Dostal jsem se k němu v náctiletých letech a oblíbil si jeho hudbu. Tenkrát jsem však ještě ani pořádně nevěděl jaká genialita se v tom skrývá. Poslední měsíce a doba obecně mi pomohla se rozpomenout, abych věděl jaké to vlastně celé bylo. A nějak vlastně i obnovil svou lásku k jeho textům a obecně českým protestsongům. Moc k tomu není, co říci. Zpracováno skvěle, hezky ukazující život umělce. Samozřejmě ne dokonale, ale o to moc ve výsledku nejde. ()

Zagros 

všechny recenze uživatele

Dokument Bratříček Karel jsem viděl bez sentimentu a bez vzpomínek k té době a k jeho postavě. Jsem přeci jen mladší ročník a můžu tak hodnotit s odstupem. To je dost podstatné. Mám pocit, že se v hodnocení často objevují vzpomínky na nelehkou dobu a na postavu samotného Karla Kryla. Se vším respektem k němu, o tom by hodnocení být nemělo. Karel Kryl je bezesporu velká osobnost a zaslouží si uznání. Dokument mi ale nijak skvělý nepřišel. Chybělo mi především hlubší ponoření do jeho osobnosti. Naopak bylo až mnoho obrázků a poznatků o době samé. Ano, ta ho (zčásti) formovala, ale o něm jsem se moc nedozvěděl. Byl to věčný rebel, který se v roli rebela našel a nechtěl ji nakonec opustit ani po revoluci. Rád bych více pohledů do jeho soukromí…. jak žil, jak tvořil, … apod. Také mě zarazilo, že dokument o něm natočili Poláci. Z dokumentu je patrné, že k nim měl blízko a oni jej měli rádi. Ten počáteční důvod mi asi unikl. Přesto mi přijde trochu ostuda, že si podobný dokument neumíme udělat sami. Možná by to bylo lepší, možná horší… tohle je pro mě průměr. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Výstižná Radkova slova poněkud dost smývají řadu falešných idylizací normalizace; nejen dodavatelskoodběratelské vztahy dávaly té době tu žluklou chuť-pachuť, která devastovala i původní ideály komunistického hnutí, jak je vyjadřovala např. Rosa Luxemburgová. Zaparátničtění ideálu i jeho polistopadové pokračování a jeho odrazy-rezonance - asi právě v tom je Krylovo nadčasové poselství. ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama