Bratříček Karel

Česko / Polsko, 2016, 79 min

Krystyna Krauze

Krystyna Krauze

Petr Haas

K úplnému zážitku mi chybělo, že polsky hovořící protagonisté nebyli překládáni - moje znalost polštiny není valná a rušilo mě, že dobré třetině filmu ne úplně rozumím. Na druhou stranu si říkám, že se patrně jednalo o chybu promítače v kině Portyč v Písku, který prostě nezapnul titulky. Ale ať už tak nebo tak, film Bratříček Karel nabízí trochu jiný - možná krapet moc idealializovaný - pohled na jednoznačně nejvlivnějšího československého barda. Vždy je fajn vidět, jak naše kulty vnímá někdo ze zahraničí - poskytuje to malému sebestřednému národu příležitost alespoň k částečné sebereflexi. Tady se to povedlo a výsledek určitě stojí za zhlédnutí...(4.12.2016)

Dnes se už skoro zdá, že úloha osobnosti Karla Kryla v dějinách sestávala prakticky z ochoty dotyčného zemřít (či se nechat okolnostmi zabít?) dříve než si jej někteří jeho tehdejší bratři z krve Kainovy nakrájeli na kostičky do guláše. Předvolebního. Ovšem lze čekat v době, kdy nám na rohu ulice opět vrah o morálce káže, nad mozkem jest poslušnost, nad rozumem víra a správná příslušnost je opět nadřazena závadě na obuvi, že tomu bude jinak? Kdybych si o našem národě historických mistrů světa v kolaboraci s jakoukoliv mocí dělal iluze (zdravím na Hrad, a to nikoliv pouze současného nájemníka, ale jaksi průřezově), řekl bych, že je ostuda, že tento film musela natočit Polka. Ale nakonec je to asi lepší. Tak zase při výročí v srpnu pustíme Bratříčka, kdejakého rozumbradu necháme ve jménu humanity levou rukou krást z odkazu naší podle mě nejnedoceněnější historické osobnosti a pravou dělat přesně to, proti čemu ona osobnost brojila. A když si k tomu dáme koblihu, můžeme pak klidně předstírat, že Demokracie vlastně vůbec neexistuje.(10.1.2017)

• nascendi

Karel Kryl je pre mňa nespochybniteľná básnická, spevácka a ľudská autorita. Neviem, či je lepšie jeho tvorbu označovať za nadčasovú alebo jeho ako vizionára. V každom prípade patril medzi prvých, ktorí ešte v ponovembrovej eufórii upozorňovali na limity tzv. nežnej revolúcie. Tešil som sa na poľský dokument v nádeji, že sa niečo nové dozviem a iné si oživím v pamäti. Nebol som sklamaný, pretože pohľad zboku je vždy zaujímavý a nový. Trochu ľutujem svoje rozhodnutie nehodnotiť dokumenty hviezdičkami, pretože v tomto prípade by som nimi nešetril. Takto môžem napísať iba o mojom veľmi dobrom pocite z filmu a myslím si, že ani to nie je málo.(17.11.2017)

Tak tedy Polka Krystyna Krauze mi nakonec ukázala Kryla pětihvězdičkového. Člověka vzrůstu nevelkého, všestranného umělce, cholerika, bezdomovce, geniálního textaře a básníka, člověka, kterého jeho nadčasová tvorba vlastně zastiňuje. "Nikdo neví, jak vypadá, ale všichni ho znají". Hlavně si nezoufejme, nebo ne moc často, hleďme kupředu a vyhlížejme dobu Krylovu, do které nás zve tento inspirativní a zcela objektivní dokument o prosťáčkovi, jenž se odváží proti jakkoli zbarvenému politickému zlořádu jen s kytarou a rovnou páteří. [Filmový Klub Citadela-Litvínov](11.4.2017)

Snad nejvýstižnější dokument, který jsem kdy o Karlu Krylovi viděl. 1) Snímek obsahuje spoustu neznámých fotek a záběrů z mládí. 2) Pokud jde o 49letou Krystynu Krauze, doporučuji výstižný životopis zde na ČSFD a dále pak velmi zajímavý rozhovor s ní .(13.3.2018)