Reklama

Reklama

Svět ticha

  • Francie Le Monde du silence (více)
Trailer

Obsahy(1)

Zveme vás na výpravu do minulosti. Tento dokument je totiž jedním z prvních barevných filmů pořízených podmořskou kamerou. V roce 1956 jej natočil bývalý námořní důstojník Jacques Cousteau, který se stal průkopníkem výzkumu světa pod mořskou hladinou. Snímek získal Oscara za nejlepší celovečerní dokumentární film, to ale není hlavní důvod, proč jsme se rozhodli jej znovu uvést. Dnes je to doklad, který ukazuje, jak moc se za tu dobu změnil přístup k výzkumu moří a k jejich ochraně. Tehdejší metody jsou pro dnešní badatele naprosto nepřijatelné, ale přesto jim věda o oceánu vděčí za svůj vznik. Ještě připomeňme, že to byl právě Jacques Cousteau s Emilem Gagnanem, kteří sestrojili první akvalung, tedy přístroj, jenž umožňuje potápěči pohyb nezávislý na lodi, protože ho zásobuje vzduchem z tlakových lahví. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (36)

Kass

všechny recenze uživatele

Velmi poutavě a profesionálně natočeno. Ale - "veselá" jízda na želvách, lovení ryb dynamitem, najíždění do stáda vorvaňů a následně krutý masakr žraloků... děkuju, nechci. Ono by se dalo klidně i napsat, že spíše než výprava do (pod)mořského "světa ticha" to byl místy pozoruhodný pohled do duše samozvaného pána tvorstva. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Sú časy, kedy biológovia používali pri výskume dynamit, aby pozbierali a identifikovali všetky morské živočíchy, žijúce v istej lokalite, už za nami? Alebo sa to deje dodnes, len sofistikovanejšie? Aj dnes pri skúmaní prírody ovládne výskumníkov inštinktívna nenávisť a zaútočia na predátora so všetkou zúrivosťou a zbraňami, čo sú poruke? Ako to vidno pri dorážaní ranených žralokov vo filme? Alebo zase: deje sa to isté, len so zdanlivo menej nápadnými prostriedkami aj dnes ? Cousteau nepochybne zvieratá rád mal, čo dokazujú aj intenzívne hostiny z darov mora na palube lode. Jazvečík, ukázaný na odľahčenie v pár záberoch hojdajúcej sa lode, bol posádkou nepochybne tiež milovaný. Ale morské živočíchy akoby boli z druhoradejšej kategórie, než tie suchozemské. Áno, skrýva sa tu veľa milých záberov, plných farebných rybičiek. No tie s ubližujúcimi výjavmi sú prezentované ako niečo prirodzené a vedcom a biológom vlastné. Vnímanie po 60. rokoch je dnes vo všeobecnom povedomí iné. Iste i vďaka tisícom aktivistov, uvedomujúcich si, že každý živočích na Zemi má rovnaké právo na život. A že zbytočné zabíjanie za účelom vedy, testovania či výskumu nie je kóšer. Nemôžem udeliť plný počet - pri niektorých záberoch od hnusu striasalo. Oceňujem historický prínos. Spočíva v zachytení niekdajšieho vnímania prieskumu tajuplných priestorov pod hladinou morí a oceánov a nevyhýba sa ani kontroverzným obrazom a myšlienkam. Dnes vnímanými ako čosi barbarské a protiprírodné. ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

Na jednu stranu super, protože zde jsou skutečně úchvatné záběry na život v moři, které ani po šedesáti letech nezestárly, na stranu druhou je pro mě docela nepříjemné sledovat tyhle "vědce", jak se nám snaží něco odhalit. Jejich chování k přírodě je mnohdy naprosto bez respektu, což mě děsí. Film pak podle mě jen splňuje efekt něčeho zajímavého za každou cenu. ()

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Z časů velkých objevů. Skvostná dokumentace dnešním pohledem šíleného (vlastně již spíše pro silnější žaludky) dobového přístupu ke zkoumání přírody a k mediální prezentaci bádání i průvodce pionýrskými technologiemi pohledů pod hladinu v dramaticky strojených situacích. Připomínka série cousteauovských dokumentů, které jsme v 70.letech jako děti hltali i v naší tv. Technicolor a Calypso. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Malle začínal jako dokumentarista, určitě se tedy Cousteauovi hodil. Společně natočili nezvykle krásný snímek, který si neodpustil i drsné momenty. Takže z dokumentaristického hlediska je vše v pořádku. Z lidského hlediska je divákovi tak nějak těsno na duši, když vidí scénu se žraloky, při níž se jako jediný rozumný zachoval jezevčík. ()

Galerie (20)

Reklama

Reklama