Odvaha

Pavel Štingl

Miroslav Janek

Miloš Vacík

Jaroslav Róna

Kolem koně chodím velice často a čím déle kolem něj chodím, tím ho mám radši. Pohled pod mistrovi ruce je fascinující.(1.11.2016)

Róna je fakt borec! Měla jsem to štěstí, že po promítání na Letním filmovém a hudebním festivalu ve Slavonicích byl pan sochař osobně přítomný a odpovídal zvědavcům na otázky, kde jsme se mimo jiné dozvěděli, že kdyby do toho dokumentu dali opravdu všechno, trval by dvě a půl hodiny :-) Osobně nemám zkušenosti se sochařstvím, proto pro mě bylo velice překvapující, jak se vlastně všechno dělá, kolik je to piplání, kolik potřebujete těžké techniky, že je občas nutné rozebrat střechu, že sochař dnem a nocí nespí, aby stihl termín, že se všechno v každym okamžiku může po*rat, že Váš vývor, kde jste nechal duši a mozoly, může kdokoli odsoudit... Velmi doporučuji toto krásné svědectví o porodu Odvahy.(22.8.2016)

O sochařství či moderním umění toho moc nevím, takže děkuji Pavlu Štinglovi za fascinujícího průvodce dva a půl roku dlouhým procesem vzniku velké bronzové jezdecké sochy. Ústředním motivem je dialog se sochařem Jaroslavem Rónou, ale ten na to nemohl být sám bez štukatéra, bronzíře, cizeléra, patinéra, svářeče, řady pomocníků až po jeřábníka. Nakonec těch 7 miliónů vypadá jako vlastně téměř nedostatečná částka a napjatý časový termín je skoro šibeniční. Teď bych si asi měl udělat výlet do Brna...(3.11.2016)

Hm...(30.10.2016)

Krásná práce! Zaslouží si oslavu písní: https://www.youtube.com/watch?v=JBM0NroupRk(3.11.2016)

• - „Dialog dokumentaristy Pavla Štingla se sochařem Jaroslavem Rónou“ pojmenovaný Odvaha vznikl v průběhu realizace sochy, která od 28. října 2015 stojí na Moravském náměstí v Brně a byla vztyčena na počest markraběte Jošta z rodu Lucemburků (1351–1411). Osmimetrový bronzový jezdecký pomník, mnohdy srovnávaný s Myslbekovou sochou svatého Václava v Praze, vyvolal silné kontroverze i odsudky, o čemž svědčí i přezdívky, jimiž ho Brňané častují (Žirafa, Trojský kůň aj.). (Zdroj: Letní filmová škola)