Noční směna

• Velká Británie Late Shift

Hlavní postavou filmu Noční směna je chytrý student Matt, který se dostane do svízelné situace. Okolnosti ho donutí se zapojit do brutální loupeže ve slavném aukčním domě v Londýně a on musí dokázat svoji nevinu. Následkem jeho činu je občas krutá a násilná cesta po hlavním městě, na které uniká nejrůznějším nástrahám. Je jen na publiku, jak to celé dopadne. Pro co se rozhodnou diváci, když se proti hrdinovi obrací štěstí zády? (Pannonia Ent.)

Dadel

Protože vím, že to, pánové a dámy z Pannonia Entertainment, tady čtete, tak chci na úvod sdělit, že je to velmi sympatický a zajímavý koncept, a až (jestli) se vychytají mušky a začnou se točit lepší filmy, může jít o zcela novou a životaschopnou formu zábavy. Tento film je ale, jak se dalo čekat, strašně laciné béčko až céčko, které láká jen na onu proklamovanou interaktivitu. Herci a scénář jsou hrozní, a že se hlavní hrdina během pár minut změní z uťápnutého studenta v drsňáka, který vydírá mafiánské bosse a říká jim FUCK YOU do ksichtu, to lze brát jen jako parodii. Ale budiž, lákadlem filmu je interaktivita, tak se to dá odpustit. Tak tedy k té interaktivitě:_____________ Věřím, že technické chyby, jako to, že se mi několikrát přestaly zobrazovat volby nebo se zobrazily desetinu vteřiny před koncem limitu, se časem vychytají. Víc mi vadilo, že jsem občas volbu vůbec nepochopil, protože snaha o co největší stručnost políček (často jediné slovo) je na úkor srozumitelnosti. Když k tomu přidáte krátký časový limit (cca 3 vteřiny), občas jsem byl nucen odkliknout něco náhodně._______ Dále, i když jsem viděl jen jednu verzi, tak je evidentní, že divákovy volby mají na děj minimální vliv a za chvilku už zase děj jede po předem připravené koleji. U her od Telltale (Walking Dead, Game of Thrones) tomu nebylo jinak, ale přeci jen natočit film je snazší než programovat hru, tak bych se rád někdy dočkal interaktivního filmu, kde vaše volby skutečně rozdělí dějovou linku do úplně jiných směrů (příklad ad absurdum: první volba bude, jestli chcete nastoupit do letadla na Sibiř nebo do Brazílie, a následně ani jedna minuta filmu nebude společná pro obě verze. A podobně u dalších voleb, ani by jich nemuselo být tolik. Prostě takový tenisový pavouk). Snažil jsem se hlasování "sabotovat" a schválně volit takové volby, které šly co nejvíc proti očekávanému dějovému vývoji (typicky třeba volba "Jít na policii"), abych se pak mohl bavit tím, jaké trapné kličky museli scenáristi vymyslet, aby děj nahodili na tu správnou kolej, bohužel publikum mě svým konformním hlasováním moc nepodpořilo :-( Takže se obávám, že hlasování bude na všech projekcích končit podobně a některé možnosti nikdo nikdy neuvidí. _____ Co bych chtěl pochválit je to, že švy jsou velmi plynulé a vůbec není poznat, že film je poskládán z různých verzí. A taky to, že aplikace je velmi tmavá a svítící telefony v sále neruší. ____ Ještě dovětek: skutečná délka byla asi 70 minut.______________________ SPOILEROIDNÍ EDIT 27.10.2019: Zahráno na PS4. Při prvním zahrání jsem se snažil volit tak, jak jsem chtěl volit už na CSFD projekci. Proto mne velmi (a příjemně) překvapilo, že ve filmu skutečně JDE jít na policii. Bohužel jsem pokazil závěr u dědka (už jsem si film moc nepamatoval, je to dva a půl roku od projekce) a dostal jsem stejný závěr jako tehdy na projekci (hlavní hrdina rozstřílen na cucky, hádám, že je to ten nejdebilnější konec ze všech). Při dalším hraní už jsem byl poučen, a dočkal jsem se několika dlouhých scén, které jsem viděl poprvé (nemocnice, aukční dům revisited) a skončil jsem na 13 objevených kapitolách ze 14. (a 2 konce ze 7, což po třech zhlédnutích není dobrá vizitka:). Film byl o 20 minut delší! Rád bych viděl další konce, ale od dalšího hraní mne odrazuje, že tam nejde přeskakovat kapitoly, ukládat pozice ani rychloposuv. Jde na to koukat jen od začátku do konce a to asi nedám. Hodnocení nezvyšuju, na to je to strašně amatérská produkce, ale chválím, že ta interaktivita je vyšší než jsem zprvu myslel.________ České titulky jsou hrozné, na úrovni těch horších amatérských překladů, se spoustou překlepů a evidentně překládané bez obrazu, bez znalosti kontextu. () (méně) (více)

HAL

Interaktivní film, nechvalně proslulý žánr počítačových her z devadesátých let, kdy nástup CD nosičů vysral na hráče pokusy o hry vytvořené z natočených filmů s možností rozhodnutím ovlivnit následující děj - a nebo taky nová verze Kinoautomatu, experimentu české nové vlny, která v kinech předvedla úplně to samé co dnes dělá Noční směna, jen k tomu nepotřebovala mobilní telefony připojené na vypadávající wifi. ()

novoten

Průkopnickým přístupům většinou fandím, ale chce to dotáhnout nápad do konce. Interaktivita je tuze lákavá, ale podráží si nohy technickou nedokonalostí, aneb když už se náhodou nezasekává aplikace, alespoň spadne distributorova wi-fi. I bez tohoto škraloupu, který nedává možnost se do děje ponořit, jde ale o polovičatou podívanou. Dějově se totiž jedná o nejprůměrnější napínák, kde na sebe (alespoň v mnou / námi zvolené variantě) scény mnohdy navazují jen velmi kostrbatě. Proto i přes snaživou zábavnost celého konceptu hodnotím takhle nízko. Ačkoli publikum téměř do samého závěru hodnotilo většinou jen samé maličkosti, najednou bylo na základě jediné volby hotovo, aniž by byla šance se vzpamatovat z toho, co se právě na plátně odehrává. Po prozkoumání dalších alternativ vidím, že čsfd publikum dohrálo Směnu do pravděpodobně nejhoršího možného závěru, o to větší je škoda promarněné příležitosti. ()

kajda.l

Co do obsahu to připomíná všechny ty arogantně nablblé filmy s Willem Smithem (Focus), pobavíte se a snad i přijmete extrémně debilní scénář. Ovšem problémem u interaktivního filmu je, když máte pocit, že divák víceméně zasahuje do nepříliš podstatných scén a když už se zasáhne víc, tak se stejně krátkou oklikou, pokud možno ještě v probíhající scéně, vrátíte do předem naplánováné linie vyprávění. Je však možné, že se mýlím a aktivně zasahující divák během projekce na Febiu byl jen přehnaně racionální ve svých volbách. ()

Wacoslav1

Nápad je to bezesporu zajímavý, ale nesmělo by mu podrážet nohy dost naivní zpracování a naprosto idiotský scénář. Jako jednohubka to pravda odsýpá bez problému, ale co se těch různých alternativních vyznění týče, tak tipuji, že je úplně jedno co si diváci zvolí, protože jsou patrně všechny stejně blbé a ve finále tak jako tak chování postav nedává smysl, ale co už svůj účel si to splní, to zase jo.50% ()

Rozhodujte o hrdinovi filmu Noční směna

Rozhodujte o hrdinovi filmu Noční směna

29.03.2017

První digitální interaktivní film v českých kinech bude mít předpremiéru v Premiere Cinemas v pražské Hostivaři, v Olomouci a v Teplicích. Ve filmu Noční směna budou o scénáři a ději rozhodovat sami… (více)