poster

Noční směna

 • Velká Británie

  Late Shift

Thriller

Švýcarsko / Velká Británie, 2016, 90 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • gudaulin
  **

  Tohle už tu samozřejmě dávno bylo. Tobias Weber oprášil starý nápad československého kinoautomatu ze 60. let a který pamětníci jako já mají spojený se seriálem Rozpaky kuchaře Svatopluka. Kdysi dávno v 80. letech pracující z celé republiky usedali k televizorům, aby hromadným zapojováním elektrospotřebičů rozhodovali o dění na obrazovce. Samozřejmě Noční směna je nesrovnatelně dál směrem k hi-tech a film odpovídá vkusu mladé generace věku sociálních sítí a všudypřítomných aplikací. S režií Tobiase Webera a hereckým obsazením nemám problém a za ně dostane film dvě hvězdičky. Bohužel snímek doplácí na špatný scénář, kdy příliš mnoho energie věnoval tvůrčí tým herní podstatě, místo aby zapracoval na charakterech a smysluplnosti jejich počínání. Všechno je tady moc prvoplánové a dění na plátně nevyplývá z motivace postav a logiky zápletky, ale z přání scénáristy vést to tam, kam potřebuje. Někde je to jen lehce naivní a bezzubé, jinde to už zavání hloupostí. Samozřejmě pokud vypnete mozek, oddáte se pohledu na luxusní rychlé káry, sexy holku, dobrodružství, napětí a především mačkání tlačítek chytrého telefonu, tak vám to nemusí přijít špatné, ale já patřil k těm, kteří uposlechli rady zástupkyně distributora, že pokud nechci hrát, mám se soustředit na film a skvěle si ho užít. U mě bohužel neobstál z těch filmařských důvodů. Mimochodem, ačkoliv je Noční směna technicky nepoměrně dál, dojíždí na podobné nešvary jako někdejší Rozpaky. Často totiž divák rozhoduje nikoliv v klíčových situacích, ale tam, kde jde o banalitu, a zabíjí to i forma. Rozpaky byly blbý normalizační seriál, Noční směna je blbý thriller. Natočit ale tímhle způsobem něco šmrncovního a chytrého, jako byly první Ritchiovky Sbal prachy a vypadni nebo Podfu(c)k, jo to by byla chuťovka. Celkový dojem: 45 %. Nijak to sice nesouvisí s filmovými kvalitami, ale pochválit musím marketingový nápad, protože těch sedm alternativních konců přímo volá po tom, aby navnaděný fanoušek utrácel v multiplexu prachy opakovaně.(27.3.2017)

 • HAL
  **

  Interaktivní film, nechvalně proslulý žánr počítačových her z devadesátých let, kdy nástup CD nosičů vysral na hráče pokusy o hry vytvořené z natočených filmů s možností rozhodnutím ovlivnit následující děj - a nebo taky nová verze Kinoautomatu, experimentu české nové vlny, která v kinech předvedla úplně to samé co dnes dělá Noční směna, jen k tomu nepotřebovala mobilní telefony připojené na vypadávající wifi.(5.4.2017)

 • Wacoslav1
  ***

  Nápad je to bezesporu zajímavý, ale nesmělo by mu podrážet nohy dost naivní zpracování a naprosto idiotský scénář. Jako jednohubka to pravda odsýpá bez problému, ale co se těch různých alternativních vyznění týče, tak tipuji, že je úplně jedno co si diváci zvolí, protože jsou patrně všechny stejně blbé a ve finále tak jako tak chování postav nedává smysl, ale co už svůj účel si to splní, to zase jo.50%(10.4.2017)

 • Vančura
  ***

  Trailer mě příjemně navnadil, ale ze samotné projekce jsem byl nakonec jen otrávený. Jak už zde zaznělo v předchozích komentářích od lidí, kteří to viděli na Febiofestu, technické řešení hlasování je spíš trapas - hlasovací appka mi fungovala jen prvních pár minut, pak to fachčit přestalo (iOS 10.2.1), a po opakovaných restartech mi došly nervy a vypnul jsem to (navíc jsem měl pocit, že se stejně hlasuje jen o nepodstatných kravinách, které by ve většině případů nakonec v obou variantách vyšly nastejno - zřejmě aby si tvůrci usnadnili práci). Dokonce jsem na chvíli pojal podezření, že to je celé jen jako, a že mají prostě natočenou jen jednu verzi, a ten povyk kolem možnosti ovlivnit děj je jen dovedně připravené PR - tuto domněnku by vyvrátila jen opakovaná projekce, k níž už však chuť nemám. K rozladěnosti z té slavné "interaktivity" se postupně přidalo i zklamání ze samotného filmu - scénář je neskutečně stupidní, herecké výkony hodně špatné, a celkově v tom filmu není nic, co bychom předtím neviděli stokrát jinde. Celé je to vystavěné jen na efekt a u mě to dojelo v první řadě na nesympatickém obsazení a ohraném ději o týpkovi, který se připletl, kam neměl. Bavila mě tam jen kamera a soundtrack, který se hodně povedl. Btw. smysl závěrečného hlasování o věku / pohlaví atd. jsem nepochopil.(4.4.2017)

 • DaViD´82
  **

  Jako interaktivní experiment nezajímavé a s křížkem po funuse, jelikož jiní to samé již zvládli lépe. Volby navíc na podobný typ experimentu nejsou příliš časté. A když už, tak až na něco málo čestných výjimek jde spíše o zdání volby, jelikož alternujete reakce hlavní postavy na dění spíše než že byste ovlivňovali přímo dění. Což by nemusel být nutně problém, kdyby za něco stáli neherci; nestojí. Kdyby za něco stála režie; nestojí. Nebo alespoň scénář, který je ovšem otřesný a nedává smysl. Jako film to tedy nefunguje vůbec. A jako hra také ne, protože ty cca dva tucty nic neřešících ano/ne rozhodnutí je na "celovečerní" zážitek příliš málo, než abyste se cítili jako aktivní hybatel dění a ne pasivní divák, který má mezi dlouhými nudnými neinteraktivními bloky udržet pozornost natolik, aby neusnul před další (ne)volbou. Navíc většina voleb je jednoslovných a s ohledem na jejich vyústění vyloženě zavádějících. Na tvůrci zamýšlené opakované průchody to pak není už vůbec, právě proto, že se na to nedá kvůli nekvalitám koukat a díky absentujícímu množství smysluplných voleb se to nedá ani hrát.(29.9.2019)

 • - Spoiler: Film má 7 možných konců. (TheSlezy)