Král Belgičanů

King of the Belgians

Kráľ Belgičanov

Komedie / Drama

Belgie / Nizozemsko / Bulharsko, 2016, 94 min

Jo vzpomínám se jak cca před pěti lety tohoto bylo plné noviny, zajímavý že v realu to maskovali, že si Belgický král vzal několika denní dovolenou, ale že kvůli solární mlze putoval přes Bulgárii a místo v Itálii skončil v Albánii odhalilo až pozdější přiznání generální tajemníka UVK Belgie. Další perla, že zatímco u každého druhého filmu máme "na motivy skutečných událostí" zde u příběhu který se skutečně stal nemáme nic.(6.1.2018)

Chcete instituci nebo loutku? Ti, kdo se točí kolem krále, potřebují loutku, která je uctívána jako instituce. Mimochodem, to neplatí jen pro Belgii. Rázovitý Balkán je využíván přiměřeným způsobem bez prvoplánových trapností a křečovitých situací. Motiv s natáčením dokumentu umožní vytvořit sympatický odstup a znamená jasné sdělení, že záměrem autorů nebylo přesvědčit diváka o uvěřitelnosti příběhu. Bohužel první třetina dost klopýtá, než se film dostane do příjemného tempa.(10.6.2017)

Vzpomněl jsem při tom, jak se i jedno naše Veličenstvo rádo nechává vidět na vodě v člunu. Akorát je škoda, že ten rybník na Vysočině nemá žádný odtok do Albánie... Podařená satira, která sice vážně k ničemu nevede, ale proč by nemohl postrádat pointu film o loutkové politice, když politika sama žádnou pointu nemá? Kdyby aspoň Ovčák vypadal jako Lucka Debayová, hned by se mi z okna na Hrad koukalo líp.(13.6.2017)

Pseudodokument o balkánské cestě belgického krále do své vlasti. Aby divák mohl plně vychutnat zvláštní humor tohoto filmu, musel by ho vidět spolu s festivalovým publikem karlovarského festivalu. Projekce v nádherném sále Bia Centrál spolu s jedním dalším divákem ubírá projekci své kouzlo společného prožitku (doma u TV je nás víc). Vidět a slyšet zpívat bulharský ženský soubor Sirény od Černého moře hymnu EU je prostě nezapomenutelný zážitek. Zajímavě volený soundtrack pro královské road movie složený z úryvků děl klasické hudby je nesporně zajímavým oživením pomalu plynoucího děje. Tak postřehnete, že v pozadí krátké dialogové scény v pozadí bulharský lidový pěvec, vyřvává Mozarta spolu s údery bubnu. Tak baťůžkáři, před Varama šup do Bia Centrál na Krále Belgičanů! A rakiji sebou!(29.6.2017)

A toto je ten rozdiel medzi feel-good filmami z USA a Európy. Pestré, a to doslova, obsadenie, uveriteľné problémy aj radosti, pre nás z Východu vkusne rozbité cesty, bohovsky autentický prízvuk a normálne skákanie medzi rečami. Hudba minimálna, podľa potreby a atmosféry. Paródia softpropagandy super, škoda že bol film taký krátky. A škoda, že je jar a ešte nie sú melóny.....(31.3.2018)

• - Snímok bol uvedený na festivale v Benátkach. Behom premietania sa niekoľkokrát ozval spontánny potlesk, ktorý vyvrcholil so záverečnými titulkami dvadsať minútovými ováciami publika. Keď predstaviteľa kráľa, belgického herca Petra Van den Begina, videli ľudia na uliciach, nadšene na neho pokrikovali, ako na skutočného panovníka. (classic)