Král Belgičanů

King of the Belgians

Kráľ Belgičanov

Komedie / Drama

Belgie / Nizozemsko / Bulharsko, 2016, 94 min

Vlastně právě v době, kdy se král "se svou družinou" vydá na cestu Balkánem se film skutečně rozjíždí. A já měl tak trochu obavy, jak zde bude Balkán zobrazen, protože trapných scén mohlo býti dost. Naštěstí se nic takového nestalo, vše je snad až "reálné", přesto o vtipné situace není nouze. Styl vyprávění se mi líbí, natáčení dokumentu film ozvláštnilo a zároveň mu přidalo další příběhy. Nějakou větší pointu jsem ani nečekal, tudíž nemohu být zklamán. 70%(15.6.2017)

Chcete instituci nebo loutku? Ti, kdo se točí kolem krále, potřebují loutku, která je uctívána jako instituce. Mimochodem, to neplatí jen pro Belgii. Rázovitý Balkán je využíván přiměřeným způsobem bez prvoplánových trapností a křečovitých situací. Motiv s natáčením dokumentu umožní vytvořit sympatický odstup a znamená jasné sdělení, že záměrem autorů nebylo přesvědčit diváka o uvěřitelnosti příběhu. Bohužel první třetina dost klopýtá, než se film dostane do příjemného tempa.(10.6.2017)

Vzpomněl jsem při tom, jak se i jedno naše Veličenstvo rádo nechává vidět na vodě v člunu. Akorát je škoda, že ten rybník na Vysočině nemá žádný odtok do Albánie... Podařená satira, která sice vážně k ničemu nevede, ale proč by nemohl postrádat pointu film o loutkové politice, když politika sama žádnou pointu nemá? Kdyby aspoň Ovčák vypadal jako Lucka Debayová, hned by se mi z okna na Hrad koukalo líp.(13.6.2017)

Zaujímavá belgická road movie "boratovského" štýlu naprieč Balkánom. Je pozoruhodné sledovať, ako tvorcovia vykreslili balkánske krajiny s priblížením obyvateľov a viacerých trefných hlášok súvisiacich s tou ktorou krajinou. Trošku sa to snažilo ponášať na Borata, ale takú kvalitu to nemá. Odhliadnuc ale od tohto faktu, tento snímok je fajn, občas s hluchými miestami. Na jednu projekciu fajn. 60 %(18.1.2019)

Jo vzpomínám se jak cca před pěti lety tohoto bylo plné noviny, zajímavý že v realu to maskovali, že si Belgický král vzal několika denní dovolenou, ale že kvůli solární mlze putoval přes Bulgárii a místo v Itálii skončil v Albánii odhalilo až pozdější přiznání generální tajemníka UVK Belgie. Další perla, že zatímco u každého druhého filmu máme "na motivy skutečných událostí" zde u příběhu který se skutečně stal nemáme nic.(6.1.2018)

• - Snímok bol uvedený na festivale v Benátkach. Behom premietania sa niekoľkokrát ozval spontánny potlesk, ktorý vyvrcholil so záverečnými titulkami dvadsať minútovými ováciami publika. Keď predstaviteľa kráľa, belgického herca Petra Van den Begina, videli ľudia na uliciach, nadšene na neho pokrikovali, ako na skutočného panovníka. (classic)