Král Belgičanů

Kráľ Belgičanov

Komedie / Drama

Belgie / Nizozemsko / Bulharsko, 2016, 94 min

Zaujímavá belgická road movie "boratovského" štýlu naprieč Balkánom. Je pozoruhodné sledovať, ako tvorcovia vykreslili balkánske krajiny s priblížením obyvateľov a viacerých trefných hlášok súvisiacich s tou ktorou krajinou. Trošku sa to snažilo ponášať na Borata, ale takú kvalitu to nemá. Odhliadnuc ale od tohto faktu, tento snímok je fajn, občas s hluchými miestami. Na jednu projekciu fajn. 60 %(18.1.2019)

Jo vzpomínám se jak cca před pěti lety tohoto bylo plné noviny, zajímavý že v realu to maskovali, že si Belgický král vzal několika denní dovolenou, ale že kvůli solární mlze putoval přes Bulgárii a místo v Itálii skončil v Albánii odhalilo až pozdější přiznání generální tajemníka UVK Belgie. Další perla, že zatímco u každého druhého filmu máme "na motivy skutečných událostí" zde u příběhu který se skutečně stal nemáme nic.(6.1.2018)

Vzpomněl jsem při tom, jak se i jedno naše Veličenstvo rádo nechává vidět na vodě v člunu. Akorát je škoda, že ten rybník na Vysočině nemá žádný odtok do Albánie... Podařená satira, která sice vážně k ničemu nevede, ale proč by nemohl postrádat pointu film o loutkové politice, když politika sama žádnou pointu nemá? Kdyby aspoň Ovčák vypadal jako Lucka Debayová, hned by se mi z okna na Hrad koukalo líp.(13.6.2017)

Takto si predstavujem správnu európsku koprodukciu. Počas filmu som sa veľmi bavil, s kamarátom z Holandska sme sa smiali na celé (prázdne) kino Scala, absurdita príbehu je nádherne osviežujúca. Roadmovie budujúci európsku identitu. Vymyslený kráľ-loutka pôsobil veľmi sympaticky a uveriteľne, rovnako ako všetky scénky a politické udalosti, až na absurdnú naháňačku, ktorá absurdnému deju dodala tú správnu šťavu.(15.6.2017)

A toto je ten rozdiel medzi feel-good filmami z USA a Európy. Pestré, a to doslova, obsadenie, uveriteľné problémy aj radosti, pre nás z Východu vkusne rozbité cesty, bohovsky autentický prízvuk a normálne skákanie medzi rečami. Hudba minimálna, podľa potreby a atmosféry. Paródia softpropagandy super, škoda že bol film taký krátky. A škoda, že je jar a ešte nie sú melóny.....(31.3.2018)

• - Snímok bol uvedený na festivale v Benátkach. Behom premietania sa niekoľkokrát ozval spontánny potlesk, ktorý vyvrcholil so záverečnými titulkami dvadsať minútovými ováciami publika. Keď predstaviteľa kráľa, belgického herca Petra Van den Begina, videli ľudia na uliciach, nadšene na neho pokrikovali, ako na skutočného panovníka. (classic)