Reklama

Reklama

Král Belgičanů

  • Nizozemsko King of the Belgians (více)
Trailer 1

VOD (1)

Obsahy(1)

Král Belgičanů je právě na státní návštěvě v Istanbulu, když se dozví, že se jeho země rozpadla. Musí se okamžitě vrátit domů, aby zachránil své království. Sluneční bouře ale způsobí, že vzdušný prostor je kompletně uzavřen a komunikace nefunguje. Žádná letadla. Žádné telefony. S pomocí britského filmaře a tanečnic z bulharského folklórního souboru se králi a jeho doprovodu podaří utéct přes hranice. Inkognito. Tak začíná odysea napříč Balkánem, během níž král objeví skutečný svět - a své pravé já. (Artcam Films)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (26)

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Jo vzpomínám se jak cca před pěti lety tohoto bylo plné noviny, zajímavý že v realu to maskovali, že si Belgický král vzal několika denní dovolenou, ale že kvůli solární mlze putoval přes Bulgárii a místo v Itálii skončil v Albánii odhalilo až pozdější přiznání generální tajemníka UVK Belgie. Další perla, že zatímco u každého druhého filmu máme "na motivy skutečných událostí" zde u příběhu který se skutečně stal nemáme nic. ()

Danqo 

všechny recenze uživatele

Takto si predstavujem správnu európsku koprodukciu. Počas filmu som sa veľmi bavil, s kamarátom z Holandska sme sa smiali na celé (prázdne) kino Scala, absurdita príbehu je nádherne osviežujúca. Roadmovie budujúci európsku identitu. Vymyslený kráľ-loutka pôsobil veľmi sympaticky a uveriteľne, rovnako ako všetky scénky a politické udalosti, až na absurdnú naháňačku, ktorá absurdnému deju dodala tú správnu šťavu. ()

Reklama

Marze 

všechny recenze uživatele

Vznikl žánr road movie. Film objel mnoho festivalů, u nás se dostal do distribuce. Král cestuje po Bulharsku, Srbsku, Černé Hoře, Albánii. Z milé počáteční absurdity se však rodí málo bizarních situací, Peter Van den Begin coby panovník prostě poznává jiné kraje, poměry a hlavně „vřelé lidi, kteří toho přitom moc nemají“. Postupný přerod jeho uvažování a vnímání navíc dokumentarista v podání Pietera van der Houwena takřka neustále a zbytečně komentuje, o jejich vzájemných rozhovorech nemluvě.Veličenstvo ochutná cizokrajná jídla a hodně rakije, kličkuje v sanitce mezi dobytkem, stopuje vůz s melouny, hodnotí místní jogurty, rozdává polibky dětem. Potkává rozšafné samorosty i celebrity – kupodivu tu kdekdo ovládá angličtinu. Od bývalého sarajevského ostrostřelce dostane základní lekci o Balkánu „my milujeme i nenávidíme naplno“. Zajímavou stránku přináší růst napětí mezi členy králova doprovodu. Hlavním zůstává a romantizované poselství filmu jak král, který na cestě k vlastnímu prozření dobrý dělný lid poznal a ocenil. ()

angel74 

všechny recenze uživatele

Mám z toho trochu rozporuplné pocity, ale teď, když o téhle kvazi-dokumentární road movie přemýšlím, musím přiznat, že se mi vlastně docela líbila. A to hlavně díky satiricky laděným výjevům při putování přes nevyzpytatelný Balkán. Navíc mi byl hodně sympatický Peter Van den Begin, který ztvárnil právě belgického krále Nicolase III. (70%) ()

Bush13 

všechny recenze uživatele

Málokterý kontrast je tak ostrý jako panovník mezi prostým lidem, přestože víme, že i král je jenom člověk. Král Belgičanů je v podstatě velmi roztomilý fiktivní dokument, který si trochu "ujíždí" v šílené zápletce a následné divoké anabázi na Balkáně (až příliš za vlasy přitažená dvě náhodná setkání v Srbsku), také kromě svého komediálního základu řeší poměrně závažnou lidsko-velkopolitickou rovinu. Takový trošičku Mladý papež o samých "b": Belgii, Bulharsku, Balkáně, bláznivém dobrodružství, blízkých spolupracovnících a bytí jako takovém. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (1)

  • Snímok bol uvedený na festivale v Benátkach. Behom premietania sa niekoľkokrát ozval spontánny potlesk, ktorý vyvrcholil so záverečnými titulkami dvadsať minútovými ováciami publika. Keď predstaviteľa kráľa, belgického herca Petra Van den Begina, videli ľudia na uliciach, nadšene na neho pokrikovali, ako na skutočného panovníka. (classic)

Reklama

Reklama