Reklama

Reklama

Král Belgičanů

  • Nizozemsko King of the Belgians (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Král Belgičanů je právě na státní návštěvě v Istanbulu, když se dozví, že se jeho země rozpadla. Musí se okamžitě vrátit domů, aby zachránil své království. Sluneční bouře ale způsobí, že vzdušný prostor je kompletně uzavřen a komunikace nefunguje. Žádná letadla. Žádné telefony. S pomocí britského filmaře a tanečnic z bulharského folklórního souboru se králi a jeho doprovodu podaří utéct přes hranice. Inkognito. Tak začíná odysea napříč Balkánem, během níž král objeví skutečný svět - a své pravé já. (Artcam Films)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (25)

Marze 

všechny recenze uživatele

Vznikl žánr road movie. Film objel mnoho festivalů, u nás se dostal do distribuce. Král cestuje po Bulharsku, Srbsku, Černé Hoře, Albánii. Z milé počáteční absurdity se však rodí málo bizarních situací, Peter Van den Begin coby panovník prostě poznává jiné kraje, poměry a hlavně „vřelé lidi, kteří toho přitom moc nemají“. Postupný přerod jeho uvažování a vnímání navíc dokumentarista v podání Pietera van der Houwena takřka neustále a zbytečně komentuje, o jejich vzájemných rozhovorech nemluvě.Veličenstvo ochutná cizokrajná jídla a hodně rakije, kličkuje v sanitce mezi dobytkem, stopuje vůz s melouny, hodnotí místní jogurty, rozdává polibky dětem. Potkává rozšafné samorosty i celebrity – kupodivu tu kdekdo ovládá angličtinu. Od bývalého sarajevského ostrostřelce dostane základní lekci o Balkánu „my milujeme i nenávidíme naplno“. Zajímavou stránku přináší růst napětí mezi členy králova doprovodu. Hlavním zůstává a romantizované poselství filmu jak král, který na cestě k vlastnímu prozření dobrý dělný lid poznal a ocenil. ()

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Vzpomněl jsem při tom, jak se i jedno naše Veličenstvo rádo nechává vidět na vodě v člunu. Akorát je škoda, že ten rybník na Vysočině nemá žádný odtok do Albánie... Podařená satira, která sice vážně k ničemu nevede, ale proč by nemohl postrádat pointu film o loutkové politice, když politika sama žádnou pointu nemá? Kdyby aspoň Ovčák vypadal jako Lucka Debayová, hned by se mi z okna na Hrad koukalo líp. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Přemýšlel jsem, zdali je vlastně dobře, že tento film vznikl. Vědomě dává na odiv dvě rozdílné lidské kasty. Tu obyčejnou a tu vznešenou. Jasný, on se místní balkánský pseudo mafián dá těžko zařadit mezi obyčejný, když právě ono slovní spojení sjednocuje pár vyvolených, kteří získali slávu za války a teď s ní dožívají. Naštěstí ale film nebyl jenom o takových lidech, ale objeví se v něm i ti opravdu obyčejní lidé - jedni z nás. Výsledek je rozhodně absurdní, ale takovou zvláštní, ne úplně nejvtipnější formou. Pokud ale belgický král všechno opravdu zažil...tak vlastně vůbec nevím, jestli mu to jde k plusu. No a pokud mu to Belgičani sežrali a v poklidu se zase sjednotili, tak se zřejmě jedná o divnější národ, než jsem si vůbec myslel. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Král Belgičanů je solitér, pro který se těžko hledá jakýkoli ekvivalent. Pro svou nespornou originalitu si zajistil pozornost a právem se slušnými ohlasy prošel řadou festivalů. Mimochodem, jako festivalovka patří k té menšinové sympatičtější části soutěžních snímků, které nepředstavují ušlechtilou nudu pro snoby a sociální bublinu festivalového publika. Kvazidokumentární road movie o putování svrženého monarchy napříč Balkánem zůstává v civilní rovině a nepokouší se rozehrát maraton zábavných skopičin, ke kterým výchozí situace svádí. To na jedné straně vybízí k pocitu nedotaženosti a nevyužitého potenciálu, na straně druhé to navozuje pocit autentičnosti a posiluje snahu o dokumentární vyznění filmu. Za mě sympatická záležitost. Celkový dojem: 75 %. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Jo vzpomínám se jak cca před pěti lety tohoto bylo plné noviny, zajímavý že v realu to maskovali, že si Belgický král vzal několika denní dovolenou, ale že kvůli solární mlze putoval přes Bulgárii a místo v Itálii skončil v Albánii odhalilo až pozdější přiznání generální tajemníka UVK Belgie. Další perla, že zatímco u každého druhého filmu máme "na motivy skutečných událostí" zde u příběhu který se skutečně stal nemáme nic. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (1)

  • Snímok bol uvedený na festivale v Benátkach. Behom premietania sa niekoľkokrát ozval spontánny potlesk, ktorý vyvrcholil so záverečnými titulkami dvadsať minútovými ováciami publika. Keď predstaviteľa kráľa, belgického herca Petra Van den Begina, videli ľudia na uliciach, nadšene na neho pokrikovali, ako na skutočného panovníka. (classic)

Reklama

Reklama