Král Belgičanů

Kráľ Belgičanov

Komedie / Drama

Belgie / Nizozemsko / Bulharsko, 2016, 94 min

Přemýšlel jsem, zdali je vlastně dobře, že tento film vznikl. Vědomě dává na odiv dvě rozdílné lidské kasty. Tu obyčejnou a tu vznešenou. Jasný, on se místní balkánský pseudo mafián dá těžko zařadit mezi obyčejný, když právě ono slovní spojení sjednocuje pár vyvolených, kteří získali slávu za války a teď s ní dožívají. Naštěstí ale film nebyl jenom o takových lidech, ale objeví se v něm i ti opravdu obyčejní lidé - jedni z nás. Výsledek je rozhodně absurdní, ale takovou zvláštní, ne úplně nejvtipnější formou. Pokud ale belgický král všechno opravdu zažil...tak vlastně vůbec nevím, jestli mu to jde k plusu. No a pokud mu to Belgičani sežrali a v poklidu se zase sjednotili, tak se zřejmě jedná o divnější národ, než jsem si vůbec myslel.(31.1.2018)

Zaujímavá belgická road movie "boratovského" štýlu naprieč Balkánom. Je pozoruhodné sledovať, ako tvorcovia vykreslili balkánske krajiny s priblížením obyvateľov a viacerých trefných hlášok súvisiacich s tou ktorou krajinou. Trošku sa to snažilo ponášať na Borata, ale takú kvalitu to nemá. Odhliadnuc ale od tohto faktu, tento snímok je fajn, občas s hluchými miestami. Na jednu projekciu fajn. 60 %(18.1.2019)

Takto si predstavujem správnu európsku koprodukciu. Počas filmu som sa veľmi bavil, s kamarátom z Holandska sme sa smiali na celé (prázdne) kino Scala, absurdita príbehu je nádherne osviežujúca. Roadmovie budujúci európsku identitu. Vymyslený kráľ-loutka pôsobil veľmi sympaticky a uveriteľne, rovnako ako všetky scénky a politické udalosti, až na absurdnú naháňačku, ktorá absurdnému deju dodala tú správnu šťavu.(15.6.2017)

Vzpomněl jsem při tom, jak se i jedno naše Veličenstvo rádo nechává vidět na vodě v člunu. Akorát je škoda, že ten rybník na Vysočině nemá žádný odtok do Albánie... Podařená satira, která sice vážně k ničemu nevede, ale proč by nemohl postrádat pointu film o loutkové politice, když politika sama žádnou pointu nemá? Kdyby aspoň Ovčák vypadal jako Lucka Debayová, hned by se mi z okna na Hrad koukalo líp.(13.6.2017)

Chcete instituci nebo loutku? Ti, kdo se točí kolem krále, potřebují loutku, která je uctívána jako instituce. Mimochodem, to neplatí jen pro Belgii. Rázovitý Balkán je využíván přiměřeným způsobem bez prvoplánových trapností a křečovitých situací. Motiv s natáčením dokumentu umožní vytvořit sympatický odstup a znamená jasné sdělení, že záměrem autorů nebylo přesvědčit diváka o uvěřitelnosti příběhu. Bohužel první třetina dost klopýtá, než se film dostane do příjemného tempa.(10.6.2017)

• - Snímok bol uvedený na festivale v Benátkach. Behom premietania sa niekoľkokrát ozval spontánny potlesk, ktorý vyvrcholil so záverečnými titulkami dvadsať minútovými ováciami publika. Keď predstaviteľa kráľa, belgického herca Petra Van den Begina, videli ľudia na uliciach, nadšene na neho pokrikovali, ako na skutočného panovníka. (classic)