Král Belgičanů

King of the Belgians

Kráľ Belgičanov

Komedie / Drama

Belgie / Nizozemsko / Bulharsko, 2016, 94 min

Pseudodokument o balkánské cestě belgického krále do své vlasti. Aby divák mohl plně vychutnat zvláštní humor tohoto filmu, musel by ho vidět spolu s festivalovým publikem karlovarského festivalu. Projekce v nádherném sále Bia Centrál spolu s jedním dalším divákem ubírá projekci své kouzlo společného prožitku (doma u TV je nás víc). Vidět a slyšet zpívat bulharský ženský soubor Sirény od Černého moře hymnu EU je prostě nezapomenutelný zážitek. Zajímavě volený soundtrack pro královské road movie složený z úryvků děl klasické hudby je nesporně zajímavým oživením pomalu plynoucího děje. Tak postřehnete, že v pozadí krátké dialogové scény v pozadí bulharský lidový pěvec, vyřvává Mozarta spolu s údery bubnu. Tak baťůžkáři, před Varama šup do Bia Centrál na Krále Belgičanů! A rakiji sebou!(29.6.2017)

Vlastně právě v době, kdy se král "se svou družinou" vydá na cestu Balkánem se film skutečně rozjíždí. A já měl tak trochu obavy, jak zde bude Balkán zobrazen, protože trapných scén mohlo býti dost. Naštěstí se nic takového nestalo, vše je snad až "reálné", přesto o vtipné situace není nouze. Styl vyprávění se mi líbí, natáčení dokumentu film ozvláštnilo a zároveň mu přidalo další příběhy. Nějakou větší pointu jsem ani nečekal, tudíž nemohu být zklamán. 70%(15.6.2017)

Jo vzpomínám se jak cca před pěti lety tohoto bylo plné noviny, zajímavý že v realu to maskovali, že si Belgický král vzal několika denní dovolenou, ale že kvůli solární mlze putoval přes Bulgárii a místo v Itálii skončil v Albánii odhalilo až pozdější přiznání generální tajemníka UVK Belgie. Další perla, že zatímco u každého druhého filmu máme "na motivy skutečných událostí" zde u příběhu který se skutečně stal nemáme nic.(6.1.2018)

A toto je ten rozdiel medzi feel-good filmami z USA a Európy. Pestré, a to doslova, obsadenie, uveriteľné problémy aj radosti, pre nás z Východu vkusne rozbité cesty, bohovsky autentický prízvuk a normálne skákanie medzi rečami. Hudba minimálna, podľa potreby a atmosféry. Paródia softpropagandy super, škoda že bol film taký krátky. A škoda, že je jar a ešte nie sú melóny.....(31.3.2018)

Takto si predstavujem správnu európsku koprodukciu. Počas filmu som sa veľmi bavil, s kamarátom z Holandska sme sa smiali na celé (prázdne) kino Scala, absurdita príbehu je nádherne osviežujúca. Roadmovie budujúci európsku identitu. Vymyslený kráľ-loutka pôsobil veľmi sympaticky a uveriteľne, rovnako ako všetky scénky a politické udalosti, až na absurdnú naháňačku, ktorá absurdnému deju dodala tú správnu šťavu.(15.6.2017)

• - Snímok bol uvedený na festivale v Benátkach. Behom premietania sa niekoľkokrát ozval spontánny potlesk, ktorý vyvrcholil so záverečnými titulkami dvadsať minútovými ováciami publika. Keď predstaviteľa kráľa, belgického herca Petra Van den Begina, videli ľudia na uliciach, nadšene na neho pokrikovali, ako na skutočného panovníka. (classic)