Reklama

Reklama

Král Belgičanů

  • Nizozemsko King of the Belgians (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Král Belgičanů je právě na státní návštěvě v Istanbulu, když se dozví, že se jeho země rozpadla. Musí se okamžitě vrátit domů, aby zachránil své království. Sluneční bouře ale způsobí, že vzdušný prostor je kompletně uzavřen a komunikace nefunguje. Žádná letadla. Žádné telefony. S pomocí britského filmaře a tanečnic z bulharského folklórního souboru se králi a jeho doprovodu podaří utéct přes hranice. Inkognito. Tak začíná odysea napříč Balkánem, během níž král objeví skutečný svět - a své pravé já. (Artcam Films)

(více)

Recenze (26)

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Jo vzpomínám se jak cca před pěti lety tohoto bylo plné noviny, zajímavý že v realu to maskovali, že si Belgický král vzal několika denní dovolenou, ale že kvůli solární mlze putoval přes Bulgárii a místo v Itálii skončil v Albánii odhalilo až pozdější přiznání generální tajemníka UVK Belgie. Další perla, že zatímco u každého druhého filmu máme "na motivy skutečných událostí" zde u příběhu který se skutečně stal nemáme nic. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Přemýšlel jsem, zdali je vlastně dobře, že tento film vznikl. Vědomě dává na odiv dvě rozdílné lidské kasty. Tu obyčejnou a tu vznešenou. Jasný, on se místní balkánský pseudo mafián dá těžko zařadit mezi obyčejný, když právě ono slovní spojení sjednocuje pár vyvolených, kteří získali slávu za války a teď s ní dožívají. Naštěstí ale film nebyl jenom o takových lidech, ale objeví se v něm i ti opravdu obyčejní lidé - jedni z nás. Výsledek je rozhodně absurdní, ale takovou zvláštní, ne úplně nejvtipnější formou. Pokud ale belgický král všechno opravdu zažil...tak vlastně vůbec nevím, jestli mu to jde k plusu. No a pokud mu to Belgičani sežrali a v poklidu se zase sjednotili, tak se zřejmě jedná o divnější národ, než jsem si vůbec myslel. ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Trochu zamrzí, když se nakonec ukáže, že to k ničemu nemíří a nemá opravdovou pointu, ale i jako sled komediálně alegorických scének na téma Evropa to jistě funguje. Stejně tak to jde brát jako reflexe dokumentaristiky, nakonec tedy v tomhle ohledu o kus víc, než by se dalo doufat a čekat. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Král Belgičanů je solitér, pro který se těžko hledá jakýkoli ekvivalent. Pro svou nespornou originalitu si zajistil pozornost a právem se slušnými ohlasy prošel řadou festivalů. Mimochodem, jako festivalovka patří k té menšinové sympatičtější části soutěžních snímků, které nepředstavují ušlechtilou nudu pro snoby a sociální bublinu festivalového publika. Kvazidokumentární road movie o putování svrženého monarchy napříč Balkánem zůstává v civilní rovině a nepokouší se rozehrát maraton zábavných skopičin, ke kterým výchozí situace svádí. To na jedné straně vybízí k pocitu nedotaženosti a nevyužitého potenciálu, na straně druhé to navozuje pocit autentičnosti a posiluje snahu o dokumentární vyznění filmu. Za mě sympatická záležitost. Celkový dojem: 75 %. ()

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Vzpomněl jsem při tom, jak se i jedno naše Veličenstvo rádo nechává vidět na vodě v člunu. Akorát je škoda, že ten rybník na Vysočině nemá žádný odtok do Albánie... Podařená satira, která sice vážně k ničemu nevede, ale proč by nemohl postrádat pointu film o loutkové politice, když politika sama žádnou pointu nemá? Kdyby aspoň Ovčák vypadal jako Lucka Debayová, hned by se mi z okna na Hrad koukalo líp. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Vznikl žánr road movie. Film objel mnoho festivalů, u nás se dostal do distribuce. Král cestuje po Bulharsku, Srbsku, Černé Hoře, Albánii. Z milé počáteční absurdity se však rodí málo bizarních situací, Peter Van den Begin coby panovník prostě poznává jiné kraje, poměry a hlavně „vřelé lidi, kteří toho přitom moc nemají“. Postupný přerod jeho uvažování a vnímání navíc dokumentarista v podání Pietera van der Houwena takřka neustále a zbytečně komentuje, o jejich vzájemných rozhovorech nemluvě.Veličenstvo ochutná cizokrajná jídla a hodně rakije, kličkuje v sanitce mezi dobytkem, stopuje vůz s melouny, hodnotí místní jogurty, rozdává polibky dětem. Potkává rozšafné samorosty i celebrity – kupodivu tu kdekdo ovládá angličtinu. Od bývalého sarajevského ostrostřelce dostane základní lekci o Balkánu „my milujeme i nenávidíme naplno“. Zajímavou stránku přináší růst napětí mezi členy králova doprovodu. Hlavním zůstává a romantizované poselství filmu jak král, který na cestě k vlastnímu prozření dobrý dělný lid poznal a ocenil. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Roztomilé téma nabízí spoustu zábavných i sociálně-kritických námětů. Bohužel však většinu z nich autoři nevyužili. ()

Bush13 

všechny recenze uživatele

Málokterý kontrast je tak ostrý jako panovník mezi prostým lidem, přestože víme, že i král je jenom člověk. Král Belgičanů je v podstatě velmi roztomilý fiktivní dokument, který si trochu "ujíždí" v šílené zápletce a následné divoké anabázi na Balkáně (až příliš za vlasy přitažená dvě náhodná setkání v Srbsku), také kromě svého komediálního základu řeší poměrně závažnou lidsko-velkopolitickou rovinu. Takový trošičku Mladý papež o samých "b": Belgii, Bulharsku, Balkáně, bláznivém dobrodružství, blízkých spolupracovnících a bytí jako takovém. ()

Idego 

všechny recenze uživatele

Roadmovie o evropanství, bez zvláštní pointy, zato s dobrým nákladem absurdna a místy dost brutálním deadpan humorem. Hluchý místo se sem tam najde, ale jako celek to bylo strašně osvěžující a originální a ty dialogy na pomezí nudy k uzoufání a natržené bránice mě moc bavily. "Enjoy Swinging Serbia!" ()

angel74 

všechny recenze uživatele

Mám z toho trochu rozporuplné pocity, ale teď, když o téhle kvazi-dokumentární road movie přemýšlím, musím přiznat, že se mi vlastně docela líbila. A to hlavně díky satiricky laděným výjevům při putování přes nevyzpytatelný Balkán. Navíc mi byl hodně sympatický Peter Van den Begin, který ztvárnil právě belgického krále Nicolase III. (70%) ()

Mishqo 

všechny recenze uživatele

75% ... Nenásilne natočený film o filmovom profile belgického kráľa, ktorý sa počas návštevy Turecka dozvie nepríjemné správy, ktoré odštartujú jeho cestu za sebapoznaním a poznaním skutočného sveta. Je až desivé ako nejaký protokol a rigidné pravidlá vedia človeka dehumanizovať. ()

Fox85 

všechny recenze uživatele

Epizodické putování krále Belgie z Turecka přes Balkán oplývá řadou zajímavých momentů, ale působí nevyváženým dojmem. Do komedie tomu hodně chybí, stejně jako dramatu, a pokus o vyvážení obou rovin se taky úplně nepovedl. ()

Danqo 

všechny recenze uživatele

Takto si predstavujem správnu európsku koprodukciu. Počas filmu som sa veľmi bavil, s kamarátom z Holandska sme sa smiali na celé (prázdne) kino Scala, absurdita príbehu je nádherne osviežujúca. Roadmovie budujúci európsku identitu. Vymyslený kráľ-loutka pôsobil veľmi sympaticky a uveriteľne, rovnako ako všetky scénky a politické udalosti, až na absurdnú naháňačku, ktorá absurdnému deju dodala tú správnu šťavu. ()

Renfield 

všechny recenze uživatele

Vlastně právě v době, kdy se král "se svou družinou" vydá na cestu Balkánem se film skutečně rozjíždí. A já měl tak trochu obavy, jak zde bude Balkán zobrazen, protože trapných scén mohlo býti dost. Naštěstí se nic takového nestalo, vše je snad až "reálné", přesto o vtipné situace není nouze. Styl vyprávění se mi líbí, natáčení dokumentu film ozvláštnilo a zároveň mu přidalo další příběhy. Nějakou větší pointu jsem ani nečekal, tudíž nemohu být zklamán. 70% ()

Majkak 

všechny recenze uživatele

Chcete instituci nebo loutku? Ti, kdo se točí kolem krále, potřebují loutku, která je uctívána jako instituce. Mimochodem, to neplatí jen pro Belgii. Rázovitý Balkán je využíván přiměřeným způsobem bez prvoplánových trapností a křečovitých situací. Motiv s natáčením dokumentu umožní vytvořit sympatický odstup a znamená jasné sdělení, že záměrem autorů nebylo přesvědčit diváka o uvěřitelnosti příběhu. Bohužel první třetina dost klopýtá, než se film dostane do příjemného tempa. ()

kolemjdouc 

všechny recenze uživatele

film vás moc nedonutí přemýšlet proč a jak to vůbec bylo,to jde mimo vás ,ale budete se na to dívat ze strany nezávislého diváka který se dívá na příběh lidí kteří byli donuceni okolnostmi k činům o kterých nevěděli že jsou schopni překonat ()

Uesbe 

všechny recenze uživatele

A toto je ten rozdiel medzi feel-good filmami z USA a Európy. Pestré, a to doslova, obsadenie, uveriteľné problémy aj radosti, pre nás z Východu vkusne rozbité cesty, bohovsky autentický prízvuk a normálne skákanie medzi rečami. Hudba minimálna, podľa potreby a atmosféry. Paródia softpropagandy super, škoda že bol film taký krátky. A škoda, že je jar a ešte nie sú melóny..... ()

elimS 

všechny recenze uživatele

60% - komentář 20ti slovy: Takový belgický "anti"Borat roadtrip - král, který poznává obyčejný život svých "poddaných" a sám sebe. Občas zábavné a satirické. Oddechová podívaná. ()

Reklama

Reklama