David Lynch: Život v umění

• USA David Lynch: The Art Life (více)

Světoznámý filmový režisér ve výtvarném ateliéru aneb vzpomínky jednoho génia... David Lynch je světoznámým filmařem, jehož snímky jako Mazací hlava, Modrý samet, Twin Peaks či Sloní muž patří ke zlatému fondu kinematografie. Tento dokument se však filmovou tvorbou zaobírá jen okrajově. Nahlédneme totiž nejen do Lynchova ateliéru, ale i do raného dětství a mládí nerozlučně spojeného s výtvarným uměním. V katalogu Mezinárodního festivalu Karlovy Vary se dočteme: „Na hodinu a půl vystoupí do popředí David Lynch malíř, sochař a muzikant, pro nějž je film syntézou všech uměleckých disciplín, ve kterých je on sám aktivní. Současnost je reprezentována ateliérem v Lynchově domě, minulost množstvím obrazových archivů. Obě linie pak organicky splynou v portrét komplexního umělce, který neotevírá dveře do bizarních fikčních světů, ale naopak nás pouští do toho svého, soukromého.“ Dodejme, že Lynche v ateliéru často pozoruje a doprovází i jeho tehdy tříletá dcera Lula. Film měl premiéru v roce režisérových sedmdesátých narozenin, v premiéře jej Česká televize uvádí u příležitosti jeho pětasedmdesátin, které slaví 20. ledna. (Česká televize)

Vajonek

Nepřečetla jsem si k dokumentu předem popisek, takže mě trochu překvapilo, jak málo toho zaznělo o Lynchových filmech, procesu jejich příprav či vzniku (doufala jsem, že se třeba konečně dozvím něco víc k některým záhadám z Twin Peaks nebo o dalších Lynchových kultovních věcech - asi jsem byla moc naivní, když jsem si myslela, že by nám některé taje ten pán odkryl, že?). Každopádně je snímek ale velice zajímavý, poodhaluje nám zase něco málo z mysli tohohle velmi svého, zvláštního, snad ve všem se vymykajícího umělce (pokud nám tedy říká pravdu, u něj člověk nikdy neví :)). Lynch je muž, který má opravdu zajímavé myšlenky, člověk má pocit, že ho něčím obohacuje už jen to, když toho chlapa chvíli poslouchá a dívá se na něj jak přemýšlí, pracuje nebo si kouří ta svá cigára. Být v jeho společnosti (i když jen přes obrazovku televize) na mě trochu působí jako některé jeho filmy - ocitnete se na chvíli v nějakém úplně jiném, zvláštním, magickém světě, který chvílemi pobíráte, chvílemi ne, chvílemi je vám v něm divně, ale většinou vlastně hrozně hezky, i když tak úplně nedokážete říct proč... Lynchovy obrazy bych teda asi úplně doma mít nemusela. Ale vážně (krom některých - ne všech - jeho filmů či seriálů) miluju jeho vlasy - doufám, že mu vydrží takhle ještě dlouho a že ho třeba nenapadne měnit účes! :D ()

Rozjimatel

O filmoch svojho obľúbeného režiséra som sa k môjmu smútku nedozvedel takmer nič, ale aj tak som vďačný za tento výborný dokument, ktorý mi umožnil nahliadnuť do jeho súkromia - sám režisér rozpráva o svojej mladosti, o svojej rodine. David Lynch tu je predstavený ako umelec venujúci sa hlavne výtvarnému umeniu a dokument tiež opisuje jeho cestu vedúcu k tomu, aby sa stal svetoznámym filmárom (dokument je zakončený jeho filmovým debutom Mazacia hlava (1977)). Zaujalo ma, ako sympaticky pôsobí celá jeho rodina, aký je on sám charizmatický a aká pohoda z neho vyžaruje. Až mi to nejde dokopy s bizarnými predstavami režiséra Davida Lyncha, s jeho prapodivným filmovým svetom.     "He misunderstood my experiments for some kind of diabolical man who needs serious help mentally and probably emotionally." ()

Oralfabet

Trochu naštve, že to vlastně skončí ve chvíli, kdy Lynchova filmařská kariéra teprve začíná, ale mám po shlédnutí pocit, že svého oblíbeného režiséra zase chápu o trochu líp, takže nemůžu být nespokojen. Jeho tvorba byla vždycky o kontrastu temnoty a světla, dobra a zla - a myslím, že za to může z velké části kombinace jeho idylického dětství v Boise a pozdějších let v pochmurné Philadelphii, z jeho vyprávění to tak aspoň rozhodně vyznívá. Taky jsem až doposud nikdy nevěnoval tolik pozornosti jeho malbám, a teď bych si nejradši hned nějaký obraz pořídil a pověsil v pokoji. Jinak chápu, že Lynchův styl vyprávění může leckomu připadat jako bezpředmětně blábolení, ale já bych ho dokázal poslouchat bez přestávky celé hodiny, ať už mluví o čemkoli. Měl bych víc tvořit. 8/10 ()

Copcorn

Vynikající dokument o zajímavé osobnosti. Film jako takový se nezabývá pouze Lynchem jako filmařem, ale také Lynchem jako člověkem a malířem. Právě tento snímek mě navedl na cestu nenahlížet na Davidovu tvorbu jako na film, ale spíše na jednotlivé obrazy a výtvarnou tvorbu. Ale výtvarno tak nějak obecně ke všem filmům prostě patří. ()

zdeny99

Tento životopisný snímek pojednává o Davidu Lynchovi coby člověku, studentovi a umělci v jeho počátcích. Představuje se nám tu jako ten, co nesnášel školu, jako malíř, jaké měl pocity z Philadelphie, v jakých nuzných poměrech bydlel a defacto vše, co prožíval než natočil svůj nezapomenutelný film MAZACÍ HLAVA. Proto mě i tento životopisný film zklamal. Čekal jsme více o jeho filmech, jenže zmíněné jsou ty jen právě MAZACÍ HLAVA a tak trošku studentské filmy jako například ABECEDA. [303. hodnocení, 17. komentář, 78%] ()

Dvoja

Skvělé zpracování. Dokument, jež si na nic nehraje a jen vypráví část osudu jednoho umělce. Je to zábavné, originální a zajímavé. Ocenila jsem taky skvělou délku, kdy si člověk vůbec nestačil říct "Kdy bude konec?". Ráda jsem poznala Lynche z této stránky a jeho začátky celkově a jeho uměleckou tvorbu, která rozhodně není jen filmová. Závidím mu ten klidný čas, který číšil ze snímku a jeho ateliér :) Život je umění. Lynch je umění. ()

m4xp4yn3

Jakkoliv to zní nepatřičně při pověstné interpretační náročnosti jeho filmů, David Lynch není tvůrcem složitých myšlenek. Svým uměleckým, ale dětským okem plasticky portrétuje základní lidské d/běsy. Jde na to podobně jako Kafka v literatuře - přímo, nejkratší možnou cestou, vlastním jazykem, bez ohledů k publiku, přesto s laskavým úmyslem. Skrze toto povídání o předfilmovém životě je mi fenomén Lynch zase o kus blíž. Při jeho naléhavém líčení banálních situací z dětství získávám nový náhled na pozdější scény např. z Modrého Sametu. ()

Adrio

Čo dodať, vždy som mal slabosť pre tvorbu Pána Lyncha. Tento dokument priblíži divákovi kreatívny proces ale aj myslenie režiséra už od čias dieťaťa. Samozrejme obsahuje aj zaujímavé ukážky malieb, modelov tak aj amatérskej filmovej produkcie. Je zaujímavé počúvať režisérove myšlienky o temnote a jej nádhere, až potom divák zistí ako odlišné myslenie môže mať jeho obľúbený tvorca. ()

tomkat

Ten dokument dokonale symbolizuje Lynchovy filmy: i když oficiálně rozhodně nechce interpretovat kterýkoli z nich, ve skutečnosti vám při pozorném sledování nadhodí vodítek hned několik. Bonus - Lynchova dikce a jeho příhody jsou k pomilování. ()