Hlavna hrdinka sa rozhodne že už nechce čelit ponižovaniu majority kvôli svojmu etnickemu pôvodu a tak opusti domov a svoj doterjši život aj rodinu aby splinula z väčšinovou švedskov spoločnostou.Elle Marja je silne a odvažne dievča ktore sa nechce a ani nevzda svojho ciela napriek mnohym prikoriam.Režiserka pribeh vystavila so spomienok starej ženy ktora sa po mnohych rokoch vracia domov na pohreb svojej sestry.Ak chcete okusit trpku prichut samskej krvi nevahajte.Tato exkurzia do temnych kapitol švedskej historie stoji za to.(17.8.2017)

Excelentný severský film o neznášanlivosti a rasizme,kde v nádhernej prírode žijú uz 5000 rokov ludia v súzvuku s nou.Samovia,ale čelili v 30tych rokoch opovrhovaním.Náražky na ich maly mozog,smrad a neschopnosť robiť nic iné iba chovať soby,podrobovali ich výskumu atd.Mlade samske dievča sa chce vymaniť z pre ňu určenej budúcnosti a ide za svojim snom študovať a byt učiteľkou.Herecky výkon výborný.(26.1.2017)

Stejně tak jako většina ostatních (čest výjimkám) ani já nevím přesné historicko-kulturní nuance vztahů mezi Laponci a Švédy. To však nebrání tomuto snímku, aby na nás bez větší snahy o vysvětlení problému vyklopil pořádný kýbl emocí. A tak jen sedím a pozoruju, jak se ostatní nechávají unášet nabídnutou emocionální vlnou a předstírají soucit a pochopení. Jako bylo to fakt pěkné, jen nevím, co to bylo. 50%(18.9.2017)

Ďalší dôvod, prečo obdivovať Škandinávsku kinematografiu. Veľmi detailný a osobný pohľad do života dievčaťa, ktoré je sužované Švédmi kvôli svojej menšinovej národnosti. Naozaj fantastický debut od režisérky Amandy Kernell, ktorá zvládla poukázať na hrôzy danej doby, avšak nie priamo okatým spôsobom. Čo samozrejme pre niekoho môže byť negatívum celého filmu, mňa osobne však miestami mrazilo aj práve vďaka tomu chladnému prístupu. 80%(21.12.2017)

Sámská krev je film s hodně zajímavým tématem, průměrně filmařsky zvládnutým 90 minutovým flashbackem a naprosto stupidním dramatickým rámcem. Aneb bába přijede na smuteční oslavu sámských příbuzných, všechny hejtuje, potom se u okna zasní jak to všechno hejtovala i v dětství a najednou jí přepne v makovici, vydrápe se na kopec a z minuty na minutu zcela přehodnotí svůj celoživotní postoj. To je z mého pohledu totální scenáristický bullshit, který předpokládá, že když divák prožije 90 minutový flashback, bude mít pocit, že došlo k vývoji postavy. To nedokážu přijmout a celý film tím pro mě jen ztrácí na smyslu. 5/10(2.2.2018)