Sámská krev je film s hodně zajímavým tématem, průměrně filmařsky zvládnutým 90 minutovým flashbackem a naprosto stupidním dramatickým rámcem. Aneb bába přijede na smuteční oslavu sámských příbuzných, všechny hejtuje, potom se u okna zasní jak to všechno hejtovala i v dětství a najednou jí přepne v makovici, vydrápe se na kopec a z minuty na minutu zcela přehodnotí svůj celoživotní postoj. To je z mého pohledu totální scenáristický bullshit, který předpokládá, že když divák prožije 90 minutový flashback, bude mít pocit, že došlo k vývoji postavy. To nedokážu přijmout a celý film tím pro mě jen ztrácí na smyslu. 5/10(2.2.2018)

Hlavna hrdinka sa rozhodne že už nechce čelit ponižovaniu majority kvôli svojmu etnickemu pôvodu a tak opusti domov a svoj doterjši život aj rodinu aby splinula z väčšinovou švedskov spoločnostou.Elle Marja je silne a odvažne dievča ktore sa nechce a ani nevzda svojho ciela napriek mnohym prikoriam.Režiserka pribeh vystavila so spomienok starej ženy ktora sa po mnohych rokoch vracia domov na pohreb svojej sestry.Ak chcete okusit trpku prichut samskej krvi nevahajte.Tato exkurzia do temnych kapitol švedskej historie stoji za to.(17.8.2017)

"♪ Elle talar svenska ♫". Znalec ugrofinských jazyků si zde musel skutečně smlsnout. My ostatní si můžeme užít poklidné, nicméně skvělé zrežírované a sehrané severské drámo o celoživotním boji Elli Marji s Christinnou. O vzdoru přerůstající v odpor k vlastním lidem a kultuře, už tak utlačované státní mocí. Kde asi ti čistokrevní nordičtí povýšenci tenkrát vzali inspiraci? Naštěstí jejich forma třídění nechávala lidi naživu. Jako debut opravdu velmi dobré. [Filmový Klub Citadela-Litvínov].(25.4.2017)

Komorní příběh jedné odvážné sámské (dříve laponské, dnes Sámové považují za hanlivý název) dívky, která se snaží o osamostatnění a dosažení vyššího vzdělání v Uppsale. Její cesta samozřejmě není snadná, bojuje s nepochopením pedagogů i dívek v internátní škole odtržené od civilizace a plné ponižování, snaží se odpoutat od rodinných tradic, prožije první lásku, bojuje s předsudky švédské společnosti a chce získat finanční prostředky na další studium. Vyzdvihuji výborný herecký výkon hlavní představitelky, krásnou hudbu Andersena a pěkné záběry drsné severské krajiny. Snímek mohu určitě doporučit. SCANDI 2017(22.1.2017)

Stejně tak jako většina ostatních (čest výjimkám) ani já nevím přesné historicko-kulturní nuance vztahů mezi Laponci a Švédy. To však nebrání tomuto snímku, aby na nás bez větší snahy o vysvětlení problému vyklopil pořádný kýbl emocí. A tak jen sedím a pozoruju, jak se ostatní nechávají unášet nabídnutou emocionální vlnou a předstírají soucit a pochopení. Jako bylo to fakt pěkné, jen nevím, co to bylo. 50%(18.9.2017)