Kamenné srdce (festivalový název)

• Island

Hjartasteinn

Heartstone

Kamenné srdce

(festivalový název)

Drama / Romantický

Island, 2016, 129 min

Na můj vkus je to trochu víc utahané. Ne, že by se tam nic nedělo, ale mám z toho takový nijaký dojem. Naopak se tam toho děje hodně. Skoro téměř pořád nějaká akce nebo zpestření příběhu. Islandská krajina je krásná, ale ty scény ve tmě mě hrozně vytáčely, už jen z toho důvodu, že jich tam je opravdu hodně a není v nich téměř nic vidět. Člověk prostě kouká do tmy. Ale musím uznat, že příběh je to hezký a má to hloubku.(28.6.2017)

Nádherně nasnímané severské drama pod optikou Guðmundssona. Na debut nevídaně podaná kamera krajiny, detailnost vztahů, jejich hloubky i slow motion záběry na emoce (Grøvlen). Výborné herecké výkony mladých herců. Miluji záběry pod vodou, zoom na zamilované dotyky i spánku. Pro Island vysvítá nová naděje. Film, který se bude líbit Xavieru Dolanovi. [Aff, 2017](19.6.2017)

Zaujimavy islandsky film o dospievani a vecami tymi suvisiacimi.Sila priatelstva medzi Thorom a Christianom je hnacim motorom celeho filmu ,obaja chlapci su skvor outsidermi ktory to doma nemaju uplne lahke.Christian navyše musi bojovat aj so svojov sexualnou orientaciou čo v homofobnej odlahlej rybarskej dedine nie je lahke ,navyše ak vaš otec je alkoholik a nasilnik ,niet sa čo čudovat že sa pokusi o zufaly čin.Prijemnym zistenim je že teenageri na islande počuvaju Bjork a Gus Gus to je možne hadam len na islande.(27.6.2017)

Ako tu už niekto spomenul, Hjartasteinn je film o tom, že vyrastať v lone prírody, nemusí byť vždy výhrou. Esencia priam poetickej prirodzenosti a pocitovosti, plná strachu, utrpenia, bolesti ale hlavne lásky. Našťastie na konci takmer každého tunela bliká svetielko nádeje, len k nemu treba nájsť cestu a hlavne sa po tej ceste nenechať zvalcovať krutými skúškami života...(19.6.2017)

evulienka3 takřka řekla vše. Islandská kinematografie si vzala na paškál i generaci teenagerů a jejich problémů s dospíváním - v tomto směru je film unikátní, většina ostatních islandských filmů které jsem shlédl se zabývájí spíše sociálními problémy dospělých, popřípadě důchodců - viz Börn náttúrunnar, ke kterému mám mnohem blíž než k tomuto snímku i když věkově jsem skoro stejně stár jako některá "děcka" z tohoto počinu. Líbil se mi ovšem styl "vyprávění" příběhu a celkově to působilo přirozeně, jelikož podobné otázky a zážitky z puberty měla většina z nás, a přece jen je to období nových zvláštních pocitů a hlavně příroda v nás, které je nesmysl vzdorovat. Za mě fajn 4(4.8.2017)