Kamenné srdce

(festivalový název)

Heartstone

Drama / Romantický

Island, 2016, 129 min

Je vidět, že autor rozumí dospívání jako takovému. Navíc to je tu ukázáno ve islandské specifičnosti. A věc které se divím obecně. Buďto všechny děti na Islandu vypadají strašně mladě a nebo vyspívají nějak dříve. Jinak si to prostě nedovedu vysvětlit. Ať tak nebo onak, asi bude zvláštností toho velmi zajímavého ostrova. A aby člověk leccos o něm pochopil, tak se musí vydat!(11.9.2017)

Snad nejlepší film, co jsem viděl, o dospívání a uvědomění si své sexuální identity. 1) Pozoruhodná je otevřenost a věcnost, s jakou teenageři mluví o chlapci z vesnice, který si uvědomil svou homosexualitu až poté, co vyprodukoval dvě děti._____ 2) Zmámily mě jemné dotyky pocitů, hovor o nichž je jinak tabuizovaný a občasný pocit, že koukám na dětské porno._____ 3) Za zmínku v této souvislosti stojí citlivá režie. Ve filmu není snad jediný nadbytečný záběr. Rovněž konec vyplynul přirozeně bez násilného roubování happy endu či tragického závěru. 34letý režisér, scenárista a producent Guðmundur Arnar Guðmundsson natočil svůj celovečerní debut podle částečně autobiografického scénáře. I’ve seen so many arthouse coming-of-age films that are super-heavy, that I don’t think teenagers are able to relate to. I wanted the film to be fun, loving, and serious._____ 3) Výrazně působí krása vzdálené vesničky Borgarfjörður eystri u stejnojmenného fjordu na západě Islandu, kde byl snímek natáčen._____ 4) Přirozené herectví 14letého Baldura Einarssona (Thor, ten mladší) a 15letého Blæra Hinrikssona (Kristján, blond, ten starší) umocňuje vyznění snímku. K tomu Blær: It does not matter if you are gay, lesbian, trans or whatever, the feelings are always the same. It‘s just being human. I never thought about playing Kristján any differently because he might be gay. He‘s a boy like every other boy whether he is attracted to boys or girls. That really is not an issue._____ 5) Homosexualita na Islandu byla dekriminalizována v roce 1940. Jóhanna Sigurðardóttir se stala v roce 2009 první otevřeně lesbickou předsedkyní vlády na světě._____ 6) Závěrem si dopřejme trochu islandského humoru. Seděla kráva na stromě a pletla marmeládu. Kolem proletěl slon. Krávo, to mě podrž, dneska je už možné všechno.(26.6.2018)

Na můj vkus je to trochu víc utahané. Ne, že by se tam nic nedělo, ale mám z toho takový nijaký dojem. Naopak se tam toho děje hodně. Skoro téměř pořád nějaká akce nebo zpestření příběhu. Islandská krajina je krásná, ale ty scény ve tmě mě hrozně vytáčely, už jen z toho důvodu, že jich tam je opravdu hodně a není v nich téměř nic vidět. Člověk prostě kouká do tmy. Ale musím uznat, že příběh je to hezký a má to hloubku.(28.6.2017)

Naprosto nádherné melancholické psychologicko-romantické drama. V hlavní roli pocity - těm je zde přizpůsobeno vše. Vypráví se zde o důležitých momentech dospívání, vše je podáno velmi naturálně, avšak jaksi čistě, jemně a s citem. Přesto zde skvěle hrají i detaily a emoce. Nejvíce unešený jsem byl ale z vizuální stránky. Kamera byla jednoduše mistrným dílem a já jen žasl. Ani artová, ani běžná, ani klasická ruční, ani nijak výrazněji extra nápaditá. Jen mnoho detailů, rakurzy a já měl pocit, že kamera prožívá situace stejně jako herci uvnitř sebe sama.(31.5.2017)

Nádherně nasnímané severské drama pod optikou Guðmundssona. Na debut nevídaně podaná kamera krajiny, detailnost vztahů, jejich hloubky i slow motion záběry na emoce (Grøvlen). Výborné herecké výkony mladých herců. Miluji záběry pod vodou, zoom na zamilované dotyky i spánku. Pro Island vysvítá nová naděje. Film, který se bude líbit Xavieru Dolanovi. [Aff, 2017](19.6.2017)

• - Film se stal vítězem 24. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest, který se konal na jaře roku 2017. (petrsv)