poster

Kamenné srdce

 • Island

  Hjartasteinn

 • Slovensko

  Kamenné srdce

  (festivalový název)
 • Velká Británie

  Heartstone

Drama / Romantický

Island, 2016, 129 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • slunicko2
  ****

  Snad nejlepší film, co jsem viděl, o dospívání a uvědomění si své sexuální identity. 1) Pozoruhodná je otevřenost a věcnost, s jakou teenageři mluví o chlapci z vesnice, který si uvědomil svou homosexualitu až poté, co vyprodukoval dvě děti._____ 2) Zmámily mě jemné dotyky pocitů, hovor o nichž je jinak tabuizovaný a občasný pocit, že koukám na dětské porno._____ 3) Za zmínku v této souvislosti stojí citlivá režie. Ve filmu není snad jediný nadbytečný záběr. Rovněž konec vyplynul přirozeně bez násilného roubování happy endu či tragického závěru. 34letý režisér, scenárista a producent Guðmundur Arnar Guðmundsson natočil svůj celovečerní debut podle částečně autobiografického scénáře. I’ve seen so many arthouse coming-of-age films that are super-heavy, that I don’t think teenagers are able to relate to. I wanted the film to be fun, loving, and serious._____ 3) Výrazně působí krása vzdálené vesničky Borgarfjörður eystri u stejnojmenného fjordu na západě Islandu, kde byl snímek natáčen._____ 4) Přirozené herectví 14letého Baldura Einarssona (Thor, ten mladší) a 15letého Blæra Hinrikssona (Kristján, blond, ten starší) umocňuje vyznění snímku. K tomu Blær: It does not matter if you are gay, lesbian, trans or whatever, the feelings are always the same. It‘s just being human. I never thought about playing Kristján any differently because he might be gay. He‘s a boy like every other boy whether he is attracted to boys or girls. That really is not an issue._____ 5) Homosexualita na Islandu byla dekriminalizována v roce 1940. Jóhanna Sigurðardóttir se stala v roce 2009 první otevřeně lesbickou předsedkyní vlády na světě._____ 6) Závěrem si dopřejme trochu islandského humoru. Seděla kráva na stromě a pletla marmeládu. Kolem proletěl slon. Krávo, to mě podrž, dneska je už možné všechno.(26.6.2018)

 • evulienka3
  *****

  Ako tu už niekto spomenul, Hjartasteinn je film o tom, že vyrastať v lone prírody, nemusí byť vždy výhrou. Esencia priam poetickej prirodzenosti a pocitovosti, plná strachu, utrpenia, bolesti ale hlavne lásky. Našťastie na konci takmer každého tunela bliká svetielko nádeje, len k nemu treba nájsť cestu a hlavne sa po tej ceste nenechať zvalcovať krutými skúškami života...(19.6.2017)

 • Cheeter
  ****

  Je vidět, že autor rozumí dospívání jako takovému. Navíc to je tu ukázáno ve islandské specifičnosti. A věc které se divím obecně. Buďto všechny děti na Islandu vypadají strašně mladě a nebo vyspívají nějak dříve. Jinak si to prostě nedovedu vysvětlit. Ať tak nebo onak, asi bude zvláštností toho velmi zajímavého ostrova. A aby člověk leccos o něm pochopil, tak se musí vydat!(11.9.2017)

 • Siegmund
  ****

  Rozhodně zajímavý film. Jen kameraman by zasloužil těch pověstných pětadvacet, protože ve filmu je nespočet záběrů natáčených v takové tmě, že divák má co dělat, aby alespoň z děje pochopil, kde se děj odehrává a kdo asi je zrovna v záběru. Když si tak pročítám komentáře ostatních, tak jsem rád, že nejsem jediný, komu právě tyto záběry vadí.(12.10.2018)

 • pan Hnědý
  ****

  Nádherně nasnímané severské drama pod optikou Guðmundssona. Na debut nevídaně podaná kamera krajiny, detailnost vztahů, jejich hloubky i slow motion záběry na emoce (Grøvlen). Výborné herecké výkony mladých herců. Miluji záběry pod vodou, zoom na zamilované dotyky i spánku. Pro Island vysvítá nová naděje. Film, který se bude líbit Xavieru Dolanovi. [Aff, 2017](19.6.2017)

 • - Film se stal vítězem 24. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest, který se konal na jaře roku 2017. (petrsv)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace