Kamenné srdce (festivalový název)

• Island

Hjartasteinn

Heartstone

Kamenné srdce

(festivalový název)

Drama / Romantický

Island, 2016, 129 min

Je vidět, že autor rozumí dospívání jako takovému. Navíc to je tu ukázáno ve islandské specifičnosti. A věc které se divím obecně. Buďto všechny děti na Islandu vypadají strašně mladě a nebo vyspívají nějak dříve. Jinak si to prostě nedovedu vysvětlit. Ať tak nebo onak, asi bude zvláštností toho velmi zajímavého ostrova. A aby člověk leccos o něm pochopil, tak se musí vydat!(11.9.2017)

Tak neviem, čakal som niečo podstatne lepšie. Myšlienka dospievania so všetkými tými problémami okolo, vrátane šikany, homosexuality... bola fajn, a jej poetickejšie priblíženie divákovi v náväznosti na okolitú chladnú prírodu tiež, no nepáčili sa mi niektoré technické filmárske postupy. Napríklad kamera. Bola dobrá, avšak nepochopil som tie časté vsuvky tmavých scén, a to práve v miestach, ktoré boli najzaujímavejšie. Dosť to kazilo dojem. Tiež niektoré udalosti okolo hlavných postáv boli prinajmenšom čudné, alebo možno len boli slabo vysvetlené, neviem. V každom prípade to chcelo lepší scenár. Ale tá metafora s kamennou rybou a povahou tamojších ľudí sa mi páčila. Priemer. 60/100(29.6.2017)

Islandská kinematografia vie byť dosť depresívna (teda aspoň z doterajších skúsenosti). Nebola to taká sentimentálna depresia, ale skôr typicky seversky chladná. To však bola zrejme najväčšia prednosť celého filmu, keďže zápletka bola prakticky dosť jednoduchá - no aj tak sa im to podarilo natiahnuť na dve hodiny, takže sa to miestami zbytočne vlieklo. Ale keď sa tak zamyslím, tak musím uznať, že film ako taký nebol vôbec na zahodenie a aj tá ústredná zápletka plná platonických lások ma svojim spôsobom bavila. Len to zdĺhavé spracovanie tomu akosi ublížilo, inak by som bol ochotný dať kľudne aj 4 hviezdy.(2.7.2017)

evulienka3 takřka řekla vše. Islandská kinematografie si vzala na paškál i generaci teenagerů a jejich problémů s dospíváním - v tomto směru je film unikátní, většina ostatních islandských filmů které jsem shlédl se zabývájí spíše sociálními problémy dospělých, popřípadě důchodců - viz Börn náttúrunnar, ke kterému mám mnohem blíž než k tomuto snímku i když věkově jsem skoro stejně stár jako některá "děcka" z tohoto počinu. Líbil se mi ovšem styl "vyprávění" příběhu a celkově to působilo přirozeně, jelikož podobné otázky a zážitky z puberty měla většina z nás, a přece jen je to období nových zvláštních pocitů a hlavně příroda v nás, které je nesmysl vzdorovat. Za mě fajn 4(4.8.2017)

Neuvěřitelně nádherný film, který umí velice přesně zachytit pocity dospívání a ty jsou za pomocí velice dobrých výkonů všech mladých herců vypáleny divákovi do mysli. Scénáristicky se rozhodně nejedná o úplnou špičku, ale film možná i díky tomu působí tak nějak "normálně", lidsky a blízce. Nelze než těšit se na další díla "islandského Dolana"(23.6.2017)

• - Film se stal vítězem 24. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest, který se konal na jaře roku 2017. (petrsv)