Nádherně nasnímané severské drama pod optikou Guðmundssona. Na debut nevídaně podaná kamera krajiny, detailnost vztahů, jejich hloubky i slow motion záběry na emoce (Grøvlen). Výborné herecké výkony mladých herců. Miluji záběry pod vodou, zoom na zamilované dotyky i spánku. Pro Island vysvítá nová naděje. Film, který se bude líbit Xavieru Dolanovi. [Aff, 2017](19.6.2017)

Je vidět, že autor rozumí dospívání jako takovému. Navíc to je tu ukázáno ve islandské specifičnosti. A věc které se divím obecně. Buďto všechny děti na Islandu vypadají strašně mladě a nebo vyspívají nějak dříve. Jinak si to prostě nedovedu vysvětlit. Ať tak nebo onak, asi bude zvláštností toho velmi zajímavého ostrova. A aby člověk leccos o něm pochopil, tak se musí vydat!(11.9.2017)

Ako tu už niekto spomenul, Hjartasteinn je film o tom, že vyrastať v lone prírody, nemusí byť vždy výhrou. Esencia priam poetickej prirodzenosti a pocitovosti, plná strachu, utrpenia, bolesti ale hlavne lásky. Našťastie na konci takmer každého tunela bliká svetielko nádeje, len k nemu treba nájsť cestu a hlavne sa po tej ceste nenechať zvalcovať krutými skúškami života...(19.6.2017)

Islandská kinematografia vie byť dosť depresívna (teda aspoň z doterajších skúsenosti). Nebola to taká sentimentálna depresia, ale skôr typicky seversky chladná. To však bola zrejme najväčšia prednosť celého filmu, keďže zápletka bola prakticky dosť jednoduchá - no aj tak sa im to podarilo natiahnuť na dve hodiny, takže sa to miestami zbytočne vlieklo. Ale keď sa tak zamyslím, tak musím uznať, že film ako taký nebol vôbec na zahodenie a aj tá ústredná zápletka plná platonických lások ma svojim spôsobom bavila. Len to zdĺhavé spracovanie tomu akosi ublížilo, inak by som bol ochotný dať kľudne aj 4 hviezdy.(2.7.2017)

Tak neviem, čakal som niečo podstatne lepšie. Myšlienka dospievania so všetkými tými problémami okolo, vrátane šikany, homosexuality... bola fajn, a jej poetickejšie priblíženie divákovi v náväznosti na okolitú chladnú prírodu tiež, no nepáčili sa mi niektoré technické filmárske postupy. Napríklad kamera. Bola dobrá, avšak nepochopil som tie časté vsuvky tmavých scén, a to práve v miestach, ktoré boli najzaujímavejšie. Dosť to kazilo dojem. Tiež niektoré udalosti okolo hlavných postáv boli prinajmenšom čudné, alebo možno len boli slabo vysvetlené, neviem. V každom prípade to chcelo lepší scenár. Ale tá metafora s kamennou rybou a povahou tamojších ľudí sa mi páčila. Priemer. 60/100(29.6.2017)

• - Film se stal vítězem 24. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest, který se konal na jaře roku 2017. (petrsv)