Kamenné srdce

(festivalový název)

Heartstone

Drama / Romantický

Island, 2016, 129 min

Chladný a depresívny film, po ktorom sa málokto bude chcieť vrátiť do doby svojej puberty. Problémy s nedostatočným ochplením, tajná masturbácia a pre niektorých aj poznanie, že sú homosexuálne orientovaní – nuž dokopy nič príjemné. Pozitívom je pekná, hoci tmavá príroda. Tlak mi dvihla len šikana, na druhej strane ten chlapec nebol najsympatickejší a žiadna chudinka. Celkovo sa snaží film pôsobiť artovo a vieryhodne, ako by šlo o bežný príbeh z malej dedinky. Ale nejde mi do hlavy, kde sa tu stratilo dobro. Dospelí tú všetci chlastajú alebo sa kurvia, mládež si robí navzájom zle, žiadna pozitívna postava neexistuje. Tak zlé to snáď na Islande ešte nebude.(20.3.2018)

Ako tu už niekto spomenul, Hjartasteinn je film o tom, že vyrastať v lone prírody, nemusí byť vždy výhrou. Esencia priam poetickej prirodzenosti a pocitovosti, plná strachu, utrpenia, bolesti ale hlavne lásky. Našťastie na konci takmer každého tunela bliká svetielko nádeje, len k nemu treba nájsť cestu a hlavne sa po tej ceste nenechať zvalcovať krutými skúškami života...(19.6.2017)

Nádherně nasnímané severské drama pod optikou Guðmundssona. Na debut nevídaně podaná kamera krajiny, detailnost vztahů, jejich hloubky i slow motion záběry na emoce (Grøvlen). Výborné herecké výkony mladých herců. Miluji záběry pod vodou, zoom na zamilované dotyky i spánku. Pro Island vysvítá nová naděje. Film, který se bude líbit Xavieru Dolanovi. [Aff, 2017](19.6.2017)

Je vidět, že autor rozumí dospívání jako takovému. Navíc to je tu ukázáno ve islandské specifičnosti. A věc které se divím obecně. Buďto všechny děti na Islandu vypadají strašně mladě a nebo vyspívají nějak dříve. Jinak si to prostě nedovedu vysvětlit. Ať tak nebo onak, asi bude zvláštností toho velmi zajímavého ostrova. A aby člověk leccos o něm pochopil, tak se musí vydat!(11.9.2017)

3* film o hledání vlastní identity u mladých lidí je oblíbenou tématikou gay filmů. Tento přichází z Islandu a je to na něm znát svou drsnou atmosférou. Sice nepřináší nic nového, ale dá se na něj koukat i kvůli přirozeným hereckým výkonům mladých protagonistů. Prostě lehký festivalový průměr. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](29.12.2019)

• - Všetci detskí herci absolvovali pred natáčaním 8 mesačný herecký tréning. (dwdb)

• - Film se stal vítězem 24. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest, který se konal na jaře roku 2017. (petrsv)