Islandská kinematografia vie byť dosť depresívna (teda aspoň z doterajších skúsenosti). Nebola to taká sentimentálna depresia, ale skôr typicky seversky chladná. To však bola zrejme najväčšia prednosť celého filmu, keďže zápletka bola prakticky dosť jednoduchá - no aj tak sa im to podarilo natiahnuť na dve hodiny, takže sa to miestami zbytočne vlieklo. Ale keď sa tak zamyslím, tak musím uznať, že film ako taký nebol vôbec na zahodenie a aj tá ústredná zápletka plná platonických lások ma svojim spôsobom bavila. Len to zdĺhavé spracovanie tomu akosi ublížilo, inak by som bol ochotný dať kľudne aj 4 hviezdy.(2.7.2017)

Na můj vkus je to trochu víc utahané. Ne, že by se tam nic nedělo, ale mám z toho takový nijaký dojem. Naopak se tam toho děje hodně. Skoro téměř pořád nějaká akce nebo zpestření příběhu. Islandská krajina je krásná, ale ty scény ve tmě mě hrozně vytáčely, už jen z toho důvodu, že jich tam je opravdu hodně a není v nich téměř nic vidět. Člověk prostě kouká do tmy. Ale musím uznat, že příběh je to hezký a má to hloubku.(28.6.2017)

Je vidět, že autor rozumí dospívání jako takovému. Navíc to je tu ukázáno ve islandské specifičnosti. A věc které se divím obecně. Buďto všechny děti na Islandu vypadají strašně mladě a nebo vyspívají nějak dříve. Jinak si to prostě nedovedu vysvětlit. Ať tak nebo onak, asi bude zvláštností toho velmi zajímavého ostrova. A aby člověk leccos o něm pochopil, tak se musí vydat!(11.9.2017)

Chladný a depresívny film, po ktorom sa málokto bude chcieť vrátiť do doby svojej puberty. Problémy s nedostatočným ochplením, tajná masturbácia a pre niektorých aj poznanie, že sú homosexuálne orientovaní – nuž dokopy nič príjemné. Pozitívom je pekná, hoci tmavá príroda. Tlak mi dvihla len šikana, na druhej strane ten chlapec nebol najsympatickejší a žiadna chudinka. Celkovo sa snaží film pôsobiť artovo a vieryhodne, ako by šlo o bežný príbeh z malej dedinky. Ale nejde mi do hlavy, kde sa tu stratilo dobro. Dospelí tú všetci chlastajú alebo sa kurvia, mládež si robí navzájom zle, žiadna pozitívna postava neexistuje. Tak zlé to snáď na Islande ešte nebude.(20.3.2018)

Snad nejlepší film, co jsem viděl, o dospívání a uvědomění si své sexuální identity. 1) Pozoruhodná je otevřenost a věcnost, s jakou teenageři mluví o chlapci z vesnice, který si uvědomil svou homosexualitu až poté, co vyprodukoval dvě děti._____ 2) Zmámily mě jemné dotyky pocitů, hovor o nichž je jinak tabuizovaný a občasný pocit, že koukám na dětské porno._____ 3) Za zmínku v této souvislosti stojí citlivá režie. Ve filmu není snad jediný nadbytečný záběr. Rovněž konec vyplynul přirozeně bez násilného roubování happy endu či tragického závěru. 34letý režisér, scenárista a producent Guðmundur Arnar Guðmundsson natočil svůj celovečerní debut podle částečně autobiografického scénáře. I’ve seen so many arthouse coming-of-age films that are super-heavy, that I don’t think teenagers are able to relate to. I wanted the film to be fun, loving, and serious._____ 3) Výrazně působí krása vzdálené vesničky Borgarfjörður eystri u stejnojmenného fjordu na západě Islandu, kde byl snímek natáčen._____ 4) Přirozené herectví 14letého Baldura Einarssona (Thor, ten mladší) a 15letého Blæra Hinrikssona (Kristján, blond, ten starší) umocňuje vyznění snímku. K tomu Blær: It does not matter if you are gay, lesbian, trans or whatever, the feelings are always the same. It‘s just being human. I never thought about playing Kristján any differently because he might be gay. He‘s a boy like every other boy whether he is attracted to boys or girls. That really is not an issue._____ 5) Homosexualita na Islandu byla dekriminalizována v roce 1940. Jóhanna Sigurðardóttir se stala v roce 2009 první otevřeně lesbickou předsedkyní vlády na světě._____ 6) Závěrem si dopřejme trochu islandského humoru. Seděla kráva na stromě a pletla marmeládu. Kolem proletěl slon. Krávo, to mě podrž, dneska je už možné všechno.(26.6.2018)

• - Film se stal vítězem 24. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest, který se konal na jaře roku 2017. (petrsv)