• Francie

Dokumentární

Francie, 2016, 105 min

Rocco je fakt sympaťák. Môžeme mu veriť alebo neveriť, že jeho životné poslanie je zároveň aj prekliatím, ale keď niekedy ku koncu hovorí o tom, čo robil v nejakej dlhodobejšej prestávke medzi nakrúcaním, tak osobne by som mu veril a asi s ním ani nemenil. No a keď producent hovoril babenke jej program iba na pár dní dopredu, tak som zagúľal očami. Film mi pripadal trochu dlhší, ako v skutočnosti bol, ale to je holt údel dokumentárnej tvorby....aspoň podľa môjho názoru. Som zvedavý, koľko divákov na konci skonštatuje, že najkrajšia a najsympatickejšia žena vo filme bola Roccova manželka.(29.3.2017)

Nejotevřenější dokument, který jsem za poslední roky viděl. Tenhle žánr mám fakt rád, i když si hodně vybírám tématicky, ovšem u Rocca mě přilákaly hlavně ohlasy a velká pozornost, která se k Siffredimu strhla. Občas je to opravdu drsná podívaná, zvlášť pokud jako já úplně hard pornu neholdujete, ale ke konci se i povedlo ždímat emoce, takže jsem spokojen. 😇(14.7.2017)

Ani nie tak čistý dokument ako silno štylizovaný a zromantizovaný portrét. Rocco v ňom oduševnene vysvetľuje ako ním zmieta "démon", nosí v peňaženke fotku svojej matky odobrujúcej mu jeho prácu a zároveň si v skratke vypočujeme názory jeho manželky, detí, chaotického bratranca a kolegov/kolegýň. Nahliadnutie do zákulisia porna je zaujímavé, keďže kontroverznejšie odvetvie showbiznisu asi ani neexistuje, ale nedzovieme sa nič o drogách, zdravotných problémoch, zneužívaní, atď. Tienisté stránky skrátka zostávajú na kompletku ignorované a vidíme len partičku svojských bonvivánov s netradičnou prácou. Škoda, ale zase chápem, že hlavný aktér si nechcel rozbíjať ten hallmarkovský feeling celej veci. Rocco inak pôsobí ako pomerne rozumný chlapík, čo ma napriek jeho brandži vlastne ani neprekvapuje (morálka bokom).(17.7.2017)

Oba režiséři zvládli natočit velmi dobrý dokument. Je z něho celkem zřejmé, že Siffredi se pokouší o sobě vytvořit celkem jednoznačný portrét - obraz člověka, který se pokouší bojovat se závislostí, ale který je ve své podstatě hodný, milující muž. Nakolik je tohle vidění sama sebe přesné, ví jen herec sám. Sympatické ale je, že filmaři mu v tom nejdou úplně na ruku - jeho slzavé monology o matce sice ve filmu ponechávají, zároveň ale citlivou prací s filmovými prostředky (střihem, kompozicí záběrů) tenhle obraz podvracejí, aby o něm mohl divák přemýšlet (viz např. záběr na mlčícího zamračeného syna, když se ho Rocco ptá, zda mu nevadí, co dělá). Zároveň jde o dobrou sondu do samotného pornoprůmyslu - místy hodně vtipnou (pohledy do zákulisí budování pornoscénáře, hloupoučké herečky, Roccův bratranec aka filmový packal), místy dost šokantní (Rocco dusící v dlouhém záběru mladou pornoherečku, která mu pak děkuje, protože je ráda za příležitost zviditelnit se v jeho produkci), ale především informačně celkem nabitou, ačkoli se tyto informace dostávají k divákovi celkem mimovolně. Režiséři si celkem dovedně poradili i s problémem, jak nebýt příliš vulgární v zobrazování, ale zároveň středobod tématu (porno) neponechat úplně mimo záběr (což by působilo krajně podivně). Skvělý je i závěr, kde se Rocco pokouší budovat své kariéře pomník svým posledním filmem, který naplní symbolikou, ale pár šikovných záběrů do zázemí jeho vzniku ukáže, že celé podobenství je vlastně jen simulakrem bez obsahu a myšlenky.(22.3.2017)

Poměrně umělecky pojatý dokument, který se vyhýbá výpravnějšímu stylu a radši než tunu informací nabízí artovější náhled do současného života legendy -- našeho hrdiny z dětství -- na konci kariéry, spolu s kecy hereček (ta držka na začátku byla moc) a záběry do zákulisí. Vyslechnete si strasti mrdací závislosti při snaze vést rodinný život, snad vám to svou upřímností a syrovostí přiblíží odvrácené stránky porno průmyslu. Mně osobně by býval sednul spíš klasický dokumentární přístup než útok na "eurofestivaly" (plus víc Abelly Danger), ale celou dobu jsem se bavil a čest člověku, který si dokázal vybudovat takový status a dlouhodobou pozici zrovna v téhle brandži.(18.3.2017)