Bratři Lumiérové

• Francie Lumière ! L’aventure commence (více)

Výjimečný snímek Bratři Lumiérové není tradičním filmovým dílem. Filmoví historici Thierry Frémaux a Bertrand Tavernier vybrali a seřadili 108 krátkých snímků, které vytvořili před více než sto dvaceti lety bratři Louis a Auguste Lumièrové, vynálezci kinematografie. 50 vteřin dlouhé filmy jsou precizně zrestaurované pro digitální projekci a nabízejí mimořádně hodnotné svědectví o kulturním a technologickém rozvoji na přelomu 19. a 20. století. (Film Europe)

elimS

50% - komentář 20ti slovy: Pouze z úcty, jakožto milovník filmů, dávám maximálně průměrných 50%. Pár snímků zajímavých, ale po půl hodině stereotypní zývačka. Čekal jsem jiný koncept. ()

jungewolf

Vynikající : 5 hvězd a 90 % , víc procent bohužel nedám - přesně to vystihl komentář M.Niccals (měl jsem stejný problém... . ()

Blazis34

Nemůžu tvrdit, že mě dokument úplně bavil, ale oceňuji jeho kvalitu. Je úžasné vidět záběry více než 100 let staré a jak vznikaly první krátké filmy. Bratři Lumiérové byli velcí mistři v oboru a tyto zrestaurované snímky si určitě zasloužili. Dokumentu dávám 80%, čtyři hvězdy. ()

Kivis

Tohle je laskomina. Já jsem člověk, který od malička preferuje fotografii před video záznamy. Vždy mě fascinovalo zachycení jedinečného okamžiku. Velká část 50 vteřinových filmů bratří Lumièrů nemá žádný zásadní děj, ale mají dokonalou kompozici. Rozpohybované obrázky ve své nejryzejší podobě. Ale i do 50 vteřin se dá příběh vložit a i to se Lumièrům už v prvopočátcích filmové tvorby dařilo s elegancí a vtipem. Na některé z jejich filmů se odkazují i scény ze slavných snímků jako Titanic či Poslední samuraj. Jsem rád, že jsem se to díky tomuto netradičně pojatému filmu dozvěděl. Jsem rád, že jsem díky němu poznal kouzlo tvorby bratří Lumièrů a jejich početného kameramanského týmu. Někde jsem četl, že pro studenty filmových věd se jedná možná až o příliš povrchní podání filmové historie a tento snímek ocení spíš laici. No, na mě jakožto laika zase obsahoval film poměrně hodně odkazů na různá díla a osoby, které neznám. Takže jsem se svou vlastní nevědomostí připravil o dokonalost zážitku z tohoto netradičně pojatého dokumentu. Moje chyba. ()