Bratři Lumiérové

Lumière!

Dokumentární

Francie, 2017, 87 min

Thierry Frémaux

Skvělý koncept, dobrý výběr filmů, jejich chronologie dává smysl. ALE - jedna velká, velká výtka. I v tomto krásném dokumentu se objevuje velká nepravda, zakořeněná ve většině zdrojích o dějinách filmu - diváci před přijíždějícím vlakem bratří Lumierů neutíkali, ani se nebáli, že vyjede z plátna mezi ně! Je to pověra, opakovaná tak často, až se z ní bohužel stává pravda...(15.5.2018)

Určitě dokument patřící do kategorie "must see". Bratři Lumiérové, zakladatelé kinematografie si podobný dokument jistě zaslouží. Vidět milníky jako první film všech dob (lidé vycházející z továrny), nebo slavnou lokomotivu přijíždějící na nádraží je pro milovníky filmů naprostá povinnost. Uvidíte rovněž jeden kolorovaný snímek, pár dějových, s dětmi a podobně. Nicméně po nějakých 30-40 minutách mě neustálé statické sledování "ulice" přestávalo bavit a zbytek jsem už tak nějak moc nedával pozor. Komentář mě nijak neuchvátil, jen odrazoval mou pozornost. Takže mrzí mě to, ale zkrátka více dát nemohu.(18.11.2018)

Obdobné tvrdenie o inšpirácii Lumiéra témami, štýlom či atmosférou impresionistov vzniesol už Henri Langlois (+ Jean Renoir, syn Augusta Renoira, impres. maliara) v dokumente od Erica Rohmera, taktiež s ukážkami z L. filmov https://www.csfd.cz/film/91979-louis-lumiere/komentare/ Frémaux teda nadväzuje na už raz artikulované (i keď stále menšinové) vnímanie L. tvorby nie ako primitívneho proto-štádia naratívnej kinematografie, pridávajúc duchaplné popisy jednotlivých obrazov, občas si ich dovoliac priblížiť súčasnému divákovi za použitia metafor (najúchvatnejšia je tá, kde mu pohybujúca sa lod, reťaz, ktorá spadne a vystraší ľudí na pontóne slúži ako obraz pre akciu, odohrávajúcu sa na plátne, na ktorú diváci, tj. ľudia na pontóne, reagujú) a analógií (aha, táto pozícia kamery je ako z Ozua / Titanicu...). Nebyť však zreštaurovanej podoby, všetky opisy, vysvetlenia, kontextualizácie a vtipy by vyzneli do stratena, pretože rozumové poznanie sa do človeka zapíše až skúsenosťou a preto treba vidieť na vlastné oči.(1.5.2018)

108 padesátivteřinových filmů bratří Lumièrových by si samozřejmě zasloužilo plné hodnocení, ale já tu nehodnotím jejich filmy (nebo ne tak úplně – zcela od nich samozřejmě odhlédnout nemohu), ale práci Thierryho Frémauxe. Seřazení do jednotlivých bloků to zpřehledňuje, ale jeho komentář mi ne vždy sedl, navíc jeho neustálé čtení odvádělo pohled od obrazu (prý existuje i dabovaná verze, což mi výjimečně dává smysl, ale nenatrefil jsem na ni).(1.9.2018)

Tento film je spasenie. Milovník kinematografie si totiž nemusí vyhľadávať cez youtube jednotlivé Lumierovské filmy, pričom by mnohé z tohto dokumentu ani nezhliadol, alebo by na ne proste nenarazil. Nehovoriac o tom, že máme šancu vidieť tieto počiatky kinematografie na veľkom plátne a stačí sa iba pozerať, netreba nič pracne vyhľadávať. Komentár je síce poučný, ale najmä ku koncu už trochu nadbytočný, vážne nepotrebujem vedieť, že Frémaux má prehľad a tá a oná postava mu pripomína niekoho z filmu nakrúteného o desiatky rokov neskôr. Takže géniovia boli Lumiérovci, nie Frémaux, ktorému ale treba zložiť veľkú poklonu, že v podstate spravil robotu za nás a naservíroval nám Lumiérovcov na zlatom podnose.(25.7.2018)