poster

Bratři Lumiérové

 • Francie

  Lumière ! L’aventure commence

 • anglický

  Lumière!

  (festivalový název)
 • Slovensko

  Lumière!

Dokumentární

Francie, 2017, 87 min

Scénář:

Thierry Frémaux
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • lamps
  *****

  Je úžasné, že se povedlo celý dokument koncipovat tak, aby kromě cinefilů zaujal stejnou měrou i úplně všedního diváka. Okey, všichni do jednoho určitě ve 108 statických záběrech zalíbení nenajdou, ale přesto smekám před Frémauxem, který si dal tu práci a vdechl těm úplně nejklasičtějším dílům kinematografie takhle nový dobrodružný nádech a pocit radosti z objevování prvních krůčků dnes nejvlivnějšího globálního média. A potitulková sekvence je lepší než všechny od Marvelu. :D(1.5.2018)

 • Barbarica
  *****

  Obdobné tvrdenie o inšpirácii Lumiéra témami, štýlom či atmosférou impresionistov vzniesol už Henri Langlois (+ Jean Renoir, syn Augusta Renoira, impres. maliara) v dokumente od Erica Rohmera, taktiež s ukážkami z L. filmov https://www.csfd.cz/film/91979-louis-lumiere/komentare/ Frémaux teda nadväzuje na už raz artikulované (i keď stále menšinové) vnímanie L. tvorby nie ako primitívneho proto-štádia naratívnej kinematografie, pridávajúc duchaplné popisy jednotlivých obrazov, občas si ich dovoliac priblížiť súčasnému divákovi za použitia metafor (najúchvatnejšia je tá, kde mu pohybujúca sa lod, reťaz, ktorá spadne a vystraší ľudí na pontóne slúži ako obraz pre akciu, odohrávajúcu sa na plátne, na ktorú diváci, tj. ľudia na pontóne, reagujú) a analógií (aha, táto pozícia kamery je ako z Ozua / Titanicu...). Nebyť však zreštaurovanej podoby, všetky opisy, vysvetlenia, kontextualizácie a vtipy by vyzneli do stratena, pretože rozumové poznanie sa do človeka zapíše až skúsenosťou a preto treba vidieť na vlastné oči.(1.5.2018)

 • Snorlax
  *****

  Komentované začátky filmu si můžeme užít na zrestaurovaných snímcích Louise Lumièra. Film nám představí jak jeho dokumentární práce, tak i první režijní počiny v oblasti hraného filmu. Kloubouk dolů před technickou kvalitou digitalizovaných snímků. Dîky ní je vidět, jakÿ neskutečný cit pro vizuál Lumièr měl. Některé záběry by se neztratily ani dnes.(12.9.2019)

 • Othello
  ****

  Jestli ono se to pak nedělá trochu samo, poskládat dokument ze 108 milovaných krátkých filmů a nadšeně si okomentovat jejich bravuru a pionýrství. Co ale na tom, když to úžasně nasnímané svědectví doby vám bezpečně vezme dech téměř každým záběrem. Chválím rozdělení do smysluplných kapitol i komentář, který často jednoduše a názorně ozřejmí, jak se má pracovat s obrazem, prostorem a náladou scény. Luimérové měli pravdu - máte-li kameru, vydejte se s ní do ulic.(30.4.2018)

 • Matty
  *****

  Dokonalé naplnění jednoduchého konceptu: 108 (nikoliv 114) restaurovaných lumiérovských filmů v původním formátu od „klasiky“ po kuriozity, které na YouTube budete hledat marně, rozdělených do 11 tematických bloků (např. počátky, lidé při práci, děti, komedie). Každý z nich vidíme od začátku do konce a s doprovodem Frémauxova komentáře. Vtipně a poučeně vypráví o historii jednotlivých snímků i kinematografu jako takového, pokud je to relevantní, upřesňuje, koho a co přesně vidíme, analyzuje kompozice (oblíbené dělení obrazu do několika plánů), „herectví“ (přehrávající chlapík se plácá do kolen, aby nám došlo, že daný výjev má být legrační), načasování akce (vše se muselo odehrát během cca 50 vteřin) nebo způsob jejího inscenování do hloubky (využívání diagonálních linií, pohyb v pozadí), upozorňuje na detaily, kterých by si divák jinak nemusel všimnout a které jsou někdy poměrně zásadní, jindy slouží hlavně k pobavení (tady pochoduje 5 tisíc vojáků, tři z nich nemají knír, tenhle, tenhle a tenhle; v pravém dolním rohu vidíme lahev koňaku, takže jde zjevně o francouzskou snídani). Na konci budete mít solidní přehled o tom, co Lumiérové (a jejich kameramani vysílání do světa) točili a uvědomíte si, že třeba přemýšlením, kam nejlépe umístit kameru, strávili podstatně víc času, než naznačuje zdánlivá primitivnost oněch filmů. Pro cinefily film z kategorie „viděl jsem a můžu zemřít“, pro studenty filmu užitečná učební pomůcka, pro všechny ostatní hodina a půl filmečků, které jsou tak krátké, že nikdy nezačnou nudit. 90%(27.11.2017)