Bratři Lumiérové

Lumière!

Dokumentární

Francie, 2017, 87 min

Thierry Frémaux

Výborný dokument vzdávajúci hold významným bratom, ich umeniu, nadšeniu a lásky k filmu. Frémaux chvályhodne zoradil snímky do prehľadných kapitol, z ktorých ma zaujal hlavne Paríž a celkovo nápad natáčať život v iných svetových metropolách a sprostredkovať ho v inom kúte sveta. Film bol už v začiatkoch nástrojom poznania. Čo dokumentu uškodilo bolo prílišné Frémauxovo komentovanie záberov, v ktorých často videl nejaký film natočený o pár desiatok rokov neskôr, resp. komentoval pohnútky budúcich režisérov. Mnohokrát by som si pri obdivovaní záberov vychutnal radšej iba hudbu.(25.9.2019)

Jestli ono se to pak nedělá trochu samo, poskládat dokument ze 108 milovaných krátkých filmů a nadšeně si okomentovat jejich bravuru a pionýrství. Co ale na tom, když to úžasně nasnímané svědectví doby vám bezpečně vezme dech téměř každým záběrem. Chválím rozdělení do smysluplných kapitol i komentář, který často jednoduše a názorně ozřejmí, jak se má pracovat s obrazem, prostorem a náladou scény. Luimérové měli pravdu - máte-li kameru, vydejte se s ní do ulic.(30.4.2018)

Tento film je spasenie. Milovník kinematografie si totiž nemusí vyhľadávať cez youtube jednotlivé Lumierovské filmy, pričom by mnohé z tohto dokumentu ani nezhliadol, alebo by na ne proste nenarazil. Nehovoriac o tom, že máme šancu vidieť tieto počiatky kinematografie na veľkom plátne a stačí sa iba pozerať, netreba nič pracne vyhľadávať. Komentár je síce poučný, ale najmä ku koncu už trochu nadbytočný, vážne nepotrebujem vedieť, že Frémaux má prehľad a tá a oná postava mu pripomína niekoho z filmu nakrúteného o desiatky rokov neskôr. Takže géniovia boli Lumiérovci, nie Frémaux, ktorému ale treba zložiť veľkú poklonu, že v podstate spravil robotu za nás a naservíroval nám Lumiérovcov na zlatom podnose.(25.7.2018)

Obdobné tvrdenie o inšpirácii Lumiéra témami, štýlom či atmosférou impresionistov vzniesol už Henri Langlois (+ Jean Renoir, syn Augusta Renoira, impres. maliara) v dokumente od Erica Rohmera, taktiež s ukážkami z L. filmov https://www.csfd.cz/film/91979-louis-lumiere/komentare/ Frémaux teda nadväzuje na už raz artikulované (i keď stále menšinové) vnímanie L. tvorby nie ako primitívneho proto-štádia naratívnej kinematografie, pridávajúc duchaplné popisy jednotlivých obrazov, občas si ich dovoliac priblížiť súčasnému divákovi za použitia metafor (najúchvatnejšia je tá, kde mu pohybujúca sa lod, reťaz, ktorá spadne a vystraší ľudí na pontóne slúži ako obraz pre akciu, odohrávajúcu sa na plátne, na ktorú diváci, tj. ľudia na pontóne, reagujú) a analógií (aha, táto pozícia kamery je ako z Ozua / Titanicu...). Nebyť však zreštaurovanej podoby, všetky opisy, vysvetlenia, kontextualizácie a vtipy by vyzneli do stratena, pretože rozumové poznanie sa do človeka zapíše až skúsenosťou a preto treba vidieť na vlastné oči.(1.5.2018)

Komentované začátky filmu si můžeme užít na zrestaurovaných snímcích Louise Lumièra. Film nám představí jak jeho dokumentární práce, tak i první režijní počiny v oblasti hraného filmu. Kloubouk dolů před technickou kvalitou digitalizovaných snímků. Dîky ní je vidět, jakÿ neskutečný cit pro vizuál Lumièr měl. Některé záběry by se neztratily ani dnes.(12.9.2019)

• - 108 krátkých snímků z přelomu 19. a 20. století na konci doplňuje remake vůbec prvního filmu bratří Lumièrů z roku 1895 nazvaného Dělníci odcházející z Lumièrovy továrny. Remake vznikl 120 let po originálu na stejném místě v Lyonu a režíroval jej Martin Scorsese, který si v něm zároveň i zahrál. (Kivis)