Bratři Lumiérové

• Francie Lumière ! L’aventure commence (více)

Výjimečný snímek Bratři Lumiérové není tradičním filmovým dílem. Filmoví historici Thierry Frémaux a Bertrand Tavernier vybrali a seřadili 108 krátkých snímků, které vytvořili před více než sto dvaceti lety bratři Louis a Auguste Lumièrové, vynálezci kinematografie. 50 vteřin dlouhé filmy jsou precizně zrestaurované pro digitální projekci a nabízejí mimořádně hodnotné svědectví o kulturním a technologickém rozvoji na přelomu 19. a 20. století. (Film Europe)

Trevor

Vynikajúca sonda do začiatkov kinematografie ktorá veľmi trpezlivému užívateľovi ponúkne možnosť ohodnotiť množstvo filmov na tunajšej databáze. Napriek tomu sa nikomu nikdy nepodarí ohodnotiť všetky, pretože v archíve bratov ich bolo 1422 a nie všetky sa podarilo obnoviť. V tomto dokumente s príjemným hlasom rozprávača sa objaví mnoho takých, ktoré na čsfd nie sú ( nechystám sa ich pridať) ale pravdepodobne by si tu zaslúžili byť. Spomeniem za nich prvý zábery z futbalového zápasu, prvý zaznamenaný záber letu v balóne a záber na námorníkov veslujúcich na krížniku Poťemkin. Tento dokument tak trochu zmení obraz na počiatky kinematografie asi každému fanúšikovi filmu a predstavuje veľkú výzvu pre najväčšieho filmového fanúšika pod Tatrami, pretože sa musí opäť posnažiť aby ma v počte hodnotení predbehol. A netreba zabúdať že v tesnom závese máme ďalšieho fanúšika. ()

ibeh

Perla pro milovníky filmu a historie. Dokonale zrestaurované. Záběry jsou natolik uchvacující, že film budu chtít vidět znovu. Tentokrát již nebudu sledovat titulky, ale vychutnám si všechny detaily obrazu, které opravdu stojí za to. Z let 1895 - 1905, neuvěřitelné! ()

zette

Zajimavy napad, okomentovat pres stovku filmu bratri Lumieru, ktere upozorni na radu detailu. Nekdy se chvali mozna zbytecne moc, ale jinak velmi dobre zpracovani a skutecna oslava filmu. ()

FrankSusta

''...géniové!...''''...kameraman dokazuje svoji znalost...''''...dokonalá kompozice připomínající...''''...obsahuje diagonálu, která vyplňuje celý záběr...''''...*ňáký francouzský slovo pro dokonalost*...'' je to ok, většinu z jejich filmů by měl znát každý filmový nadšenec, co tam dělal Scorsese (i když mám určitou teorii), v podstatě věci jsem za to rád. Jen ten francouzský komentář nemusel být, kvůli titulkům odbíhají oči od těch záběrů, co by měl každý znát. ()

sator

Vlastně velmi banální záběry a rodinná kronika bratrů "světla"... Jejich jedinečnost spočívá v zachycení dávno zmizelého... Všeználkovský komentář místy vyznívá legračně... ()

Barbarica

Obdobné tvrdenie o inšpirácii Lumiéra témami, štýlom či atmosférou impresionistov vzniesol už Henri Langlois (+ Jean Renoir, syn Augusta Renoira, impres. maliara) v dokumente od Erica Rohmera, taktiež s ukážkami z L. filmov https://www.csfd.cz/film/91979-louis-lumiere/komentare/ Frémaux teda nadväzuje na už raz artikulované (i keď stále menšinové) vnímanie L. tvorby nie ako primitívneho proto-štádia naratívnej kinematografie, pridávajúc duchaplné popisy jednotlivých obrazov, občas si ich dovoliac priblížiť súčasnému divákovi za použitia metafor (najúchvatnejšia je tá, kde mu pohybujúca sa lod, reťaz, ktorá spadne a vystraší ľudí na pontóne slúži ako obraz pre akciu, odohrávajúcu sa na plátne, na ktorú diváci, tj. ľudia na pontóne, reagujú) a analógií (aha, táto pozícia kamery je ako z Ozua / Titanicu...). Nebyť však zreštaurovanej podoby, všetky opisy, vysvetlenia, kontextualizácie a vtipy by vyzneli do stratena, pretože rozumové poznanie sa do človeka zapíše až skúsenosťou a preto treba vidieť na vlastné oči. ()

M.Niccals

Snad jediný film, kde mi vadily titulky. Protože francouzsky neumím, musel jsem často volit mezi četbou a pohledem na kouzelné hýbající se obrázky, které položily základ kinematografii jak ji známe dnes! ()

Zagros

Tohle dílko je opravdová delikatesa pro všechny milovníky filmu, filmového světa a jeho historie. Kdo tady by vůbec neznal bratry Lumiérovy? Nevím, zda je to jen řečnická otázka, protože se k ní vztahuje jen jediná výtka k tomuhle dílu. Není to totiž o nich. Sám bych uvítal alespoň pár minut a kontext. Například jak se k tomu vůbec dostali? Kde brali inspiraci? Jak to bylo s technikou? Dokument je o jejich prvních filmových pokusech a o jejich filmovém katalogu, kdy divák dostane 108 zrestaurovaných krátkých filmů s komentářem. Ty jsou v mnoha ohledech pozoruhodné a komentář je vhodně doplňuje. Bratři Lumiérové jsou vlastně spolutvůrci našeho milovaného filmového světa. V dobách před sto dvaceti lety, kdy svět ještě ani neznal filmovou terminologii, oni už naplno filmovali a používali originálních postupy, které řada dnešní režisérů ráda znovu objevuje. Mnoho z těch krátkých filmů má zde na csfd samostatný profil, pokud si chcete ušetřit práci s doplněním prehistorických kousků, můžete to pomocí tohohle dokumentu zvládnout najednou. Hodnocení z dnešního pohledu může být obtížné, ale v době vzniku těchto filmů to byla ryzí magie. Ani se nedivím prvním návštěvníkům kina, že utíkali pryč, když viděli na plátně přijíždějící vlak. :-) ()

Romario

Technická kvalita záběrů je na svou dobu neskutečná. Čekal jsem nějaké roztřesené záběry, trhavě se pohybující postavy a podobně, takže mě kvalita zrestaurovaného materiálu příjemně šokovala. Obsahově a kompozičně taky výborné. ()

Renfield

Nádherně zrestaurované, do povedených kapitol poskládané klenoty kinematografie! Thierry Frémaux jimi žije, z jeho výborného komentáře je to znát. Nejen že filmy doplňuje zajímavými informacemi, on jim přímo dává širší rozměr, kterého by si leckdy divák možná ani nevšiml. Ve filmech je vidět velké umělecké nadání bratrů a také to, že nejsou pouze dokumentární, takových je tu vlastně vcelku málo. Ten nejlepší těžko vyzdvihnout, každý něčím jiným, je to každý z nich. Pocit naprosté radosti po zhlédnutí stále přetrvává, tohle je dílo, ke kterému se budu často vracet. 90% ()

aLPaC

Určitě dokument patřící do kategorie "must see". Bratři Lumiérové, zakladatelé kinematografie si podobný dokument jistě zaslouží. Vidět milníky jako první film všech dob (lidé vycházející z továrny), nebo slavnou lokomotivu přijíždějící na nádraží je pro milovníky filmů naprostá povinnost. Uvidíte rovněž jeden kolorovaný snímek, pár dějových, s dětmi a podobně. Nicméně po nějakých 30-40 minutách mě neustálé statické sledování "ulice" přestávalo bavit a zbytek jsem už tak nějak moc nedával pozor. Komentář mě nijak neuchvátil, jen odrazoval mou pozornost. Takže mrzí mě to, ale zkrátka více dát nemohu. ()

mira007

Zreastaurované filmy vynálezců kinematografu, které jsou vlastně hrozně dojemné a unikátní - nejstarší/první film vůbec, první hrané scénky, první záběry světových metropolí, první fotbalový zápas ... bratři Lumiérové se zapisovali do historie každým svým krokem a vidět tyhle pijonýrské krůčky jejichž výsledkem je zábava, průmysl generující zisky a smysl života pro mnoho lidí, tak se i předplatitel Netflixu, HBO nebo Disney + může nechat dojmout tímto dokumentem. ()

Lukin413

Must see clip show raných snímku bratří Lumiérů a dalších jejich kolegů. Pozorujete zrod základních filmových žánrů a postupů a zaniklý svět přelomu 19. a 20. století. Komentář režiséra je vtipný, odlehčený, ale zároveň je znát, že má hluboké filmové vzdělání a dokáže u každého snímku vystihnout jeho přínos a výjimečnost. ()

Volpe

Jako ze samého počátku, kdy se film teprve dostával do povědomí lidí. Technika tehdy nedovolovala, aby snímek trval déle jak minutu, a tak promítači sestavovali z krátkometrážních filmů tematické programy a oživovaly je hudbou či nápaditým komentářem. Přesně v tomto duchu vzal Frémaux 108 krátkých filmů z katalogu bratří Lumièrů a vytvořil z nich 11 tematických bloků, ve kterých se (s jeho osobním komentářem a stále stejným hudebním doprovodem) dostaneme od vtipných grotesek, přes komplikovanější inscenace, až k pomyslnému vrcholu představení. Občas je až s podivem, že již tehdy přišli s metodami - především v inscenaci mizanscény - které se standardně začali objevovat ve filmu až mnohem později a řídí se jimi tvůrci dodnes. Lumièři možná nebyli první, kdo přišel s filmem, ale jako první ho dokázali technicky i kvalitativně inovovat tak, že se mohl konečně masově rozšířit do celého světa, a to byl ten pravý první krok dobrodružství kinematografie. Střihový dokument, který by měl vidět snad každý skutečný cinefil. ()

Biopler

Výborný dokument vzdávajúci hold významným bratom, ich umeniu, nadšeniu a lásky k filmu. Frémaux chvályhodne zoradil snímky do prehľadných kapitol, z ktorých ma zaujal hlavne Paríž a celkovo nápad natáčať život v iných svetových metropolách a sprostredkovať ho v inom kúte sveta. Film bol už v začiatkoch nástrojom poznania. Čo dokumentu uškodilo bolo prílišné Frémauxovo komentovanie záberov, v ktorých často videl nejaký film natočený o pár desiatok rokov neskôr, resp. komentoval pohnútky budúcich režisérov. Mnohokrát by som si pri obdivovaní záberov vychutnal radšej iba hudbu. ()

Maximilianus

Film má vysokú výpovednú hodnotu jednak z dôvodu, že ukazuje život na prelome 19. a 20. storočia, ale predovšetkým približuje, ako vznikal film, kde režiséri a kameramani prichádzali na nápady a aké inovatívne postupy pri tom využívali. Podľa mňa povinnosť pre každého milovníka filmu. 8,6/10. ()