Somálští piráti

• USA The Pirates of Somalia (více)

Skutečný příběh o odvaze, ambicích a štěstí. V roce 2008 měl začínající novinář Jay Bahadur napůl propracovaný plán, jak se dostat mezi somálské piráty. O rok později  se mu podařilo poskytnout první detailní pohled na to, kdo jsou tito muži, jak žijí a jaké síly je pohánějí... Po absolvování univerzity v Torontu se novinář Jay Bahadur marně snaží uplatnit ve své profesi. Stále žije se svými rodiči a drží se nad vodou s prací anketáře pro umisťování produktů do supermarketů. Šance se mu naskytne, když ho jeho novinářský idol Seymour Tolbin inspiruje k uskutečnění snu o žurnalistice nikoli konvenčním způsobem, ale prostřednictvím vzrušující mise. Jay se hodlá věnovat pozadí pirátství v Somálsku. Zajistí si podporu u místních lidí a letí do země zničené občanskou válkou. S pomocí tlumočníka Abdího se mu podaŕilo navázat kontakty s místními somálskými piráty a vést s nimi rozhovory. Jay chce naplnit svůj sen a pokračuje ve své činnosti. Dostává se tak do stále většího nebezpečí, až ho vír událostí stáhne s sebou. (TV JOJ)

BOURQUE

Hneď na začiatku by som chcel povedať (alebo spíš napísať), že problémom tohto filmu nie je jeho príbeh. Ten si myslím, že je dostatočne zaujímavý a vhodný pre filmovú adaptáciu. Problém je výsledný film ako taký, ako celok. Tu prakticky žiadnu vážnejšiu alebo akčnejšiu scénu nenájdete. Sú tu dosť pasívne scény a ich hlavné výstupy ťažko nájdu cestu k divákovi. Z toho pohľadu ten takmer dvojhodinový pasáž je priveľa. Priemerné herecké výkony, kde však prítomnosť Al Pacina strašne pomáha vo vedľajších scénach. Obrovská škoda, že sa objaví (myslím) v troch alebo štyroch scénach. Film v žiadnom prípade neporovnávať s Captain Phillips. Osobné hodnotenie: 69% (**) ()

Dogfish

Málo akce, slabý děj a spoustu Somálců, kteří unášejí zahraniční lodě, ale samozřejmě NE pro peníze. Zajímavostí je, že ten šmejd, co přepadl Toma Hankse, je tady kladný... ()

vozralec

Pan autor nám chtěl asi říct, že jsou to vlastně fajn kluci. Akorát všude musí každý nosit kalašnikova. Jinak zpracování poměrně kvalitní. ()

nula87

Téma rozhodně zajímavé, ale to, že se tam vlastně skoro nic neděje, je prostě divné. A že film čerpající z jednoho z nekvýbušnějších oblastí i problematik světa, není vlastně vůbec napínavý, je prostě velký problém. 45% ()

Jadro

Pustil som si to kôli rozporuplným reakciám. Toto sa nedalo dopozerať. Jediná hviezdička za "tour de imagination heroism" ()

Aniki

Hned jako první musím zmínit, že jsem právě dokoukal film 33 životů v hlavní roli s Banderasem a ejhle, do tohoto snímku mi jakoby náhodou vklouzla jeho ex Griffith, kterou jsem navíc vůbec nepoznal, no, blázinec. Dle komentářů to mělo být totálně zpackaný psycho, ale mě film kupodivu celkem sednul a žádná trapná ostuda se nekonala. Peters jako vousáč byl už přijatelnej, Al Pacina jsem zde tedy neočekával, ale budiž, no a "Ronaldino" Abdi, to byla velká paráda. O komické situace a somálské nachytávky nebyla občas nouze, takže se trochu té svěžesti do všudypřítomného vedra vecpalo, nebezpečí se nekonalo, zato v pohodě odpočinková podívaná ano a co chtít víc, že? Za mne průměr, ovšem srágora to fakt nebyla. ()

meatball

Filmařsky i lidsky potřebný protipól Kapitánu Phillipsovi, který až vzbuzuje dojem, že únos lodi Maersk Alabama byl ve větším kontextu vlastně štěstí v neštěstí. A skvělý příběh o obyčejném klukovi, který nakonec tak trochu změnil svět. ()

Bogrant

Na úvod asi len toľko, že ono to je naozaj niečo ako Kapitán Phillips, akurát z opačnej strany barikády. Iba namiesto akcie a priameho ohrozovania životov, tu máme na prvý pohľad neškodné rozhovory s pár pirátmi niekde v somálskej pustatine. Na tak "malý" film je to však aj tak dostatočne napívané a ku koncu aj nejaký odkaz nechávajúce dielo, navyše inšpirované podľa skutočnosti. Kvalitný snímok z miesta, odkiaľ sa veľa informácií nezískava a ktorý obsahuje aj jeden zaujímavý názor na Black Hawk Down. Výborný Peters a znovu aj Abdi. Tentokrát však nečakajte nič veľké od Al Pacina, ten sa tu objaví dokopy možno na 5 minút. ()

Pierre95

Moc dobrý film a Evan Peters má konečně pořádnou filmovou hlavní roli. Jen je potřeba, aby film byl lépe vidět! ()

Zaks

Ako bolo spomenuté aj vo filme, nielen knihe, ale aj filmu chýba poriadny „říz“. Veľmi nudným spôsobom vyrozprávaný príbeh pseudo novinára v Somálsku, ktorý nezachránil ani pokus o občasný trápny humor. Celý čas to vyzeralo ako v pionierskom tábore, kde sa deti hrajú s drevenými samopalmi na vojakov. Do oči bijúci somálski (juhoafrickí) neherci ale až tak nevadili, asi je problém zohnať vôbec nejakého, lenže samotný príbeh sa dal zobraziť určite pútavejšie a viac sa malo pritlačiť na pílu, strašná zívačka. ()