Kúkai

Legend of the Demon Cat

• Nový Zéland

Legend of the Demon Cat

Historický / Drama / Fantasy / Mysteriózní

Čína / Japonsko, 2017, 129 min (Director's cut: 120 min)

Kaige Chen

Předloha:

Baku Jumemakura (kniha)

Kaige Chen

Misha Segal
  • ScarPoul

Ako keby väčšina súčasných filmov od režisérov, ktorých tvorbu som mal naozaj rád, išlo dole vodou. Chen je super v kostýmových filmoch. Dokázal podávať krásne príbehy, ktoré ma prinútili zamilovať si niektoré aspekty Číny a jej mytológie, rozprávok a histórie. Toto má dobrý nápad. Dokonca mi nevadili ani výrazne digitálne prostredia a zvieratá. Ale ten príbeh na to, že to má byť z časti detektívka je rozťahaný, nezaujímavý a čo je horšie nudný. Atraktívne prostredia a kostýmy, zabíjané ďalším nánosom informácií, ktoré sú nám dávno známe. V prvej polovici filmu totiž všetko zistíme. V druhej sa dostávame do retrospektívy, kde si to akože potvrdíme a ktorá by nám mala pomôcť vytvoriť si voči hrdinom nejaké silnejšie emocionálnejšie puto. Nestalo sa tak. Sám zo seba som prekvapený, že som to dopozeral. Nebolo to ľahké.(9.2.2019)

Kaige Chen připravoval svůj opus 5 let (postavilo se kvůli tomu celé město) na námět japonského spisovatele, který je slavný svými nadpřirozenými, fantasy náměty zasazených do historického prostředí. Historie je v tomto případě spíše omyl editora, stejně jako v mnoha jiných čínských případech, bych zde mluvil o fantasy, mytologii, která se jen velmi volně a ve svých kulisách odehrává za doby dynastie Tang na počátku 9.stol., kam přicestoval k císařskému dvoru mnich Kúkai. Ovšem nejen jako učenec buddhismu, ale jako exorcista, aby zjistil, co zabilo posledního císaře a jaký démon chce zabít jeho syna. Odhaluje se postupně příběh života krásné konkubíny Yang Giufei, spletitá směs intrik, historie, postav. Film nabízí vizuálně opulentní hody tehdejší metropolí Chang'an, působivé kouzelnické iluze, triky, fantasy háv a prvky nadpřirozena se táhnou celým filmem (jsem rád, že to prošlo cenzurou, asi díky tomu, že to byla koprodukce). Kúkai a jeho průvodce písař Bai (Chunag Xuan, jeden z nejvýraznějších mladých talentů) putují městem, bojují, vyšetřují a je to rozhodně zajímavé, zábavné. Perfektní výprava, kamera hudba, na diváka se toho hrne tolik, že opakovaná repríza samozřejmostí, stejně jako koupě DVD.(21.5.2018)

Navzdory názvu solidní asijská fantasy romantika/kriminálka, v níž mnich a básník vyšetřují záhadu mstícího se démona v podobě černé kočky. Rozjíždí se sice pomaleji, zhruba po půl hodině se ale zápletka solidně zašmodrchá a odhalováním střípků minulosti královské čínské rodiny se razantně zvedá koeficient zábavnosti. Triky jsou samozřejmě – jako většinou u čínských spektáklů – nic moc. Vzhledem k zaměření na postavy a děj to však vůbec nevadí. Solidní zábava, která by fanoušky filmové Asie neměla urazit.(13.9.2018)

První hodina - až na tu úděsně animovanou kočku - je skvělá. Máme zde záhadu, tajemno, skoro až detektivní pátrání jednoho japonsko-čínského mnicha a jeho kolegy písaře-básníka, jsou tu úžasné lokace (většina z nich nahoněná triky, ale u těch exteriérů nebo u té knihovny mi to ani tak nevadilo), aby se zhruba v půlce film zlomil, protože se dozvíme, oč šlo, a pak se vlastně už jen rozemílá, kdo kdy kde - což je nesmírně nezajímavé. Zaujme vlastně jen scéna hostiny, kde jde o vizuální orgie, ale jinak druhá hodina filmu nenabízí už nic překvapivého, a dokonce i s tou manželkou císaře jsem myslel, že bude nějaký zajímavý zvrat, a ono nic. A jak začátek šlapal, druhá půlka filmu se vlekla neskutečně. Protože chybělo cokoliv překvapivého a nějaký další možný zvrat, ne že najednou zcela náhodou objeví nějaký deník a přečtou si, jak to vlastně přesně bylo. A když už to vědí, stejně se nic nestane.(16.3.2019)

Výpravná fantastická detektivka, kde japonský mnich s básníkem/písařem vyšetřují řadu úmrtí v hlavním městě říše Tchang spojených s roztomile digitálním kočičím démonem. Triky jinak nejsou moc kvalitní a některé scény až směšné, příběh však, alespoň v první polovině filmu, odsýpá rychle. Zbytek přeplácaného filmu už mě zanechal v mírné letargii, takže mi nebylo dost věcí jasných, třeba proč je ta ženská tak důležitá nebo proč režisér "Konkubíny" točí takové slátaniny.(18.11.2018)