Reklama

Reklama

Skam

(festivalový název) (seriál)
  • Norsko Skam
Norsko, (2015–2017), 19 h 1 min (Minutáž: 14–50 min)

Tvůrci:

Julie Andem

Režie:

Julie Andem

Scénář:

Julie Andem

Hrají:

Josefine Frida Pettersen, Iman Meskini, Lisa Teige, Tarjei Sandvik Moe, Ulrikke Falch, Marlon Valdés Langeland, Ina Svenningdal, Thomas Hayes (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(43)

Obsahy(1)

V seriálu Skam se setkáváme s osudy dospívajících studentů střední školy Hartvig Nissens v Oslu, přičemž se každá série zaměřuje na hlavní dějovou linku jednoho konkrétního páru, s níž se prolínají příběhy všech členů party. Seriál se odehrává na ose reálného času s velkým přispěním propagace a aktivit na sociálních sítích. Skam není jen o lásce a velkých přípravách na tolikrát oslavovaný Russ ("Russefeiring" - tradiční asi měsíc trvající slavnost norských maturantů, kdy si jejich skupinky dávají výstižná jména, nosí stejnokroje a připravují a zdobí svůj vlastní autobus/dodávku, to vše za doprovodu bujarých oslav a večírků). Skam je především o hledání sebe sama, významu přátelství, síle popularity, uvědomění si vlastní sexuality, získání reálného pohledu na svět, umění vážit si sebe sama, obětování se, uvědomění si vlastních chyb a snaze o jejich nápravu, solidaritě s nejbližšími, rodinných vztazích, psychických poruchách, znásilnění, vydírání, nepředpojatosti, toleranci k jiným pohledům, názorům a kulturám... (nahodilova_k)

(více)

Recenze (36)

Reesam 

všechny recenze uživatele

Tenhle seriál si nejde nezamilovat. Vlastně vás pohltí hned ze začátku. Splynete s postavami, jako by to byli vaši známí a chodili jste s nimi do školy. Každá série má to svoje, ať je to Eva a její vztah, Noora s "Wilhelmem", anebo uvědomění si orientace Isaka. Nejde o nějak strojený seriál plný efektů a skvělé režie, ale svou jednoduchostí a tématy, které jsou nám mladým blízké, nás čapnou a nepustí. Mrzí mě, že se nedostalo na všechny, hlavně Vilde, a ne, ani poslední díl mi to nevynahradil. Ale i tak je tenhle seriál něco <3 ()

nevermore 

všechny recenze uživatele

Hodně otřepané, 100x okoukané, a to už od první série. Ta byla zkraje hodně zaměřená především na cicmačky Evy a Jonase - oba spíš nesympatické postavy. Noora, což by představená pokrokové moderní emancipované ženy se, světe div se, spřáhne s největším sígrem a mega nesympatickým klacíčkem Wilhelmem, který hodí pár významných pohledů a Noora nám zvlhne bez ohledu na to, že týpek málem zbouchnul pár dílů zpět její kámojdu. What a mess. 107- nejlepší seriál. Cha, no to určitě. Po 12 dílech to balím, na tohle ať koukají puberťačky. Fucking s*it. ()

Reklama

Vodnářka 

všechny recenze uživatele

V seriálu, který dle deníku The Guardian sledovala celá pětina Norů, se norská veřejnoprávní televize NRK3 nechala inspirovat fenoménem virálních videí a přichází s konceptem zveřejňování krátkých dílů na sociálních sítích - v reálný čas, kterým je uveden samotný díl. Tato krátká videa pak pospojovala do jednotlivých epizod, které vysílala v rámci běžného programu. Možná i proto kamera chvílemi připomíná lásku shora Péti Marka, ovšem tady plní dost jiný účel - přibližuje hlavní hrdiny, středoškoláky, jejichž život se z velké části odehrává na sociálních sítích a v iPhonech, díky nimž je dneska tak jednoduché zachytit život audiovizuálně. A cool forma naštěstí není jediné, co seriál nabízí. Sledujeme každodenní tápání teenagerů, tápání v prvních vztazích, středoškolských přátelstvích, rasových či sexuálních odlišnostech, sobě samých, samotě i školních povinnostech. Žádné téma nás však nenechá zabřednout do bahna patosu a podobně, jako jedna z hrdinek dokáže trefně, s nadhledem, krutým humorem a pragmatičností, shazovat problémy, se kterými se musí jako muslimka každodenně potýkat, také seriál si umí sám "shodit" jednotlivá témata dříve, než začnou být těžká a trapná. Nemusíme se tak mnoho hodin obdivně (nebo znechuceně) dívat na nereálné hrdiny - naopak si s humorem můžeme připomenout situace, které si ještě všichni moc dobře pamatujeme. ()

Kitcat 

všechny recenze uživatele

Norská internetová bomba, která zasáhla nejen Skandinávii, nýbrž celou Evropu i svět. Skam se dokonalým důkazem, že seriál o teenagerech pro teenagery se dá natočit tak aby skutečně uspokojil mládež takovým způsobem, kdy už i ty nakonec pochybuješ o tom zda má Skam scénář, postavy jsou jen fiktivní a vztahy jen fingované. Ani na moment jsem nepřemýšlela, kdo se skrývá za postavou Noory, respektivě jaká herečka se za ní ukrývá. To vše jsem začala řešit až po skončení seriálu. A to jen utvrzuje jak moc je tento seriál opravdový, až Vás donutí si myslet, že Sana, Vilde nebo Isak jsou skutečně kamarádi, kteří teď někde žijí v Oslu a řeší všechny ty věci, co řešíte taky akorát tady v Česku a se svými kamarády. Podaří se někomu ještě natočit něco lepšího, ještě víc propracovaného? Nemyslím si. ()

Narya89 

všechny recenze uživatele

Myslela jsem, že tenhle seriál má trochu přehnané hodnocení - přece jen teenagerských seriálů ze střední je opravdu hodně. Po binge-watching všech sérií musím konstatovat, že je oprávněné. Zaprvé zbožňuju severskou produkci, protože je prostě mnohem kvalitnější než americká a líbí se mi i více to jejich prostředí, za druhé je zde geniální casting s výbornou chemií, za třetí sociální přesah a témata viz. islám, homofobie, předsudky, útlak, rape scare, cyberbullying, eating disorders, mental health apod. která jsou velice aktuální a důležitá zmínit. A za čtvrté pak Thomas Hayes aka William a jeho slow motion, jeho námluvy s Noorou, Isak a Even v bazénu a válecí scéna v kapucích a moje srdcovka losers club a scéna s dodávkou, to je něco, co mi utkví ještě na hodně dlouho. Best of - druhá a třetí série. Skam je skvost, ale na ty napodobeniny z jiných zemí koukat nebudu. ()

Galerie (41)

Zajímavosti (9)

  • Epizody byly původně určeny výhradně pro internet a mají tak nepravidelnou stopáž (15 - 50 minut v rámci prvních 3 sérií). Většina epizod je mezi 20-30 minutami. (TheTrouble)
  • Epizody tvoří krátké kapitoly (klipy), Ty bývají průběžně zveřejňovány na oficiálním webu. A to nepravidelně, vždy v době, kdy se scéna odehrává. Mezi epizodami bývá zveřejněna také mobilní konverzace hlavní postavy s ostatními protagonisty. (TheTrouble)
  • V epizodě se vyskytuje scéna, dívky koukají na Saninu (Iman Meskini) skříňku, která je počmáraná slovem sharmuta (přeloženo jako "mrcha"). Přibližně v 9. minutě se vpravo dole mihne na okamžik mikrofon. (blondcamel)

Reklama

Reklama