Reklama

Reklama

Cesta na Měsíc

  • Francie Le Voyage dans la Lune (více)

V květnu 1902 Georges Méliès natočil film, Cesta na Měsíc. Do kin šel v černobílé a také barevné verzi, ručně kolorovaný. V té době byl považován za celovečerní film – kolem 14 minut – a stal se celosvětovým úspěchem. První blockbuster v historii filmu byl však okamžitě zkopírován a plagován. V roce 1913 se Georges Méliès rozhodl na protest spálit sadu negativů tohoto snímku. Jedna černobílá kopie však přežila. Barevná verze byla považována za ztracenou. Až do roku 1993… (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (484)

H34D 

všechny recenze uživatele

Zatímco bratři Lumièrové se v době vzniku filmu snažili co nejvěrněji zachytit realitu, Méliès se vydal opačnou cestou a chtěl realitu přetvořit, nebo se jí úplně vyhnout. A tak není divu, že jeho Cesta na Měsíc je plná fantazie - Měsíc trefený do oka obří nábojnicí osazenou lidskou posádkou, deštník měnící se v houbu a nakonec sami Měsíční marťánci... Na svou dobu pěkně výtvarně zvládnuté "veledílko" s příjemným hudebním doprovodem umožňující nostalgicky náhlédnout do doby, kdy filmy i zkoumání vesmíru bylo ještě v plenkách. Milé a svým způsobem fascinující. 8/10 ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Nedávám to kvůli nostalgii, nebo tomu, že by byli první. Kdepak. Mně se to vážně líbilo. Děj je sice jednoduchej, ale to zpracování nemá chybu. Hodně mi to připomnělo Zemanův Vynález zkázy, nejen zpracováním, ale i pojetím scén. A ty kulisy jsou nádherný. Mnohem hezčí, než nejnovější počítačově animovaný triky v nových trhácích. A navíc všechno tam bylo vytvořeno ručně. Tomuhle říkám klasika. Povinně pro každýho fandu SF. Ti mimozemšťani mi hodně připomněli pozdější ještěrkáče z Flashe Gordona z roku 1982. A co se týká doprovodnýho mluvení, tak to jsem vypnul a pustil si k tomu jiný. Na začátku, než odletí jsem si pustil znělku ze seriálu Law and Order, potom když jsou na měsící jsem si pustil melodii Maddalena z filmu Profesionál s Belmondem a když začnou bojovat jsem si pustil melodii ze Sedmi statečných a zakončil to hudbou z Rudé Soni. A ani jsem nemusel poslouchat nějaký pitomý žvásty, který stejně jen popisujou, co se děje na obrazovce. ()

Reklama

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

Už je tomu nějaký ten pátek, co spatřil světlo světa tento na svou dobu ohromující a překotný snímek. Jako chtivého diváka mě zajímalo, jak vypadá film, který je pořadím první na seznamu "1001 filmů, které musíte vidět než umřete". Musím říct, že ta čtvrthodinka stála za to. Dnes může Cesta na Měsíc působit z mnoha směrů naivně - už jen kvůli nápadu s obří střelou plnou lidí, vystřelenou na Měsíc. Nicméně zde se musí brát zřetel na období před více jak sto lety. Prakticky jde o revoluční film své doby, ve kterém se mi nejvíce líbily kulisy na Měsíci, vzhled jeskyně a "Měsíčňani". ()

Véča 

všechny recenze uživatele

Cesta na měsíc je asi nejznámnějším dílem Meliese.Film působí,jakoby oživly ilustrace z románů Julesa Verna,jeho uchvacující pohádkovost,fantastičnost a trochu i dětinskost z něj dělají nejlepší sci-fi/pohádku,kterou jsem kdy viděl.Jediný problém u Meliese,který provází celou jeho tvorbu,jeho režijní styl je vlastně nafilmované divadelní představení a postavy se pohybují celý film ve stejné dálce od kamery,jakoby na jevišti.Měl jsem příležitost vidět dvě verze,jednu anglicky komentoval Francouz,kterému nebylo nic rozumět,takže bych spíš doporučil verzi s hudebním doprovodem. ()

Zodd 

všechny recenze uživatele

Vědecká naivita je obrovská, ale výprava bere dech, zvlášť když to srovnáte s těmi kvanty krátkých kamerových záznamů z přelomu 19. a 20. století. Dechberoucí je nasnímaný obličej Měsíce a v podstatě pobaví i zároveň vám je líto, když mu raketa vlítne rovnou do oka. Nevím, zda-li emzáci byli v Julesovi Verneovi, ale prý jsou v H.G.Wellsovi, měsíční povrch je vědeckofantasticky krásný. Inu, představte si, že jste malý špunt narozený na konci 19. století na tom v kině a v důchodcovském věku sledujete Apollo 11 s Neillem Armstrongem… ()

Galerie (13)

Zajímavosti (45)

  • Záběry přistání na Měsíci byly použity ve filmu The Adventures of Pluto Nash (contrastic)
  • Zvláštností filmu je zobrazení stejné události různými způsoby. Jedná se o přistání astronomů na Měsíci. Nejprve narazí do oka člověka, hrajícího Měsíc, a podruhé je přistání zobrazeno jako dopad do hladkého terénu. (Mr.Ocek)

Reklama

Reklama