poster

Novitiate

 • Kanada

  Novitiate

Drama

USA, 2017, 123 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • silentname
  ****

  "Novitiate" otvára môj filmový marec 2018 a môžem povedať, že som nakoniec s celkovým výsledkom viac-menej spokjný. Mám pocit, že Margaret Qualley je dobrou hlavnou hrdinkou, film má v sebe dobré momentky a trošku nám ukáže kultúru katolíckej cirkvi z obdobia 60-tych rokov. A celkom to funguje. A práve ta kultúra ma dokázala najviac asi pri filme udržať. Osobne mám pocit, že prvá polka filmu je trošku rozbitá. Je tu niekoľko dejových línii, ktoré buď nevedú nikam, alebo nerozumiem ich pointe. Okrem toho mám tiež pocit, že sa sústredíme na niekoľko rôznych postáv a nedávame ani jednej dostatok priestoru na to, aby sa nejako prejavila. V druhej polke sa to trošku upraví a dokonca mám pocit, že sa veci niekam aj dostali a dalo sa to lepšie sledovať. Minimálne sme sa už k niečomu dostali, niečo sme načrtli a dávalo to viac zmysel. Plus aj naša hlavná hrdinka sa stala skutočne hlavnou hrdinkou a začal jej film venovať potrebnú dávku pozornosti. Vizuálne je tu pár skvelých momentov. Najmä, keď majú mladé mníšky postupovať na vyššiu úroveň. Je to pekne spracované. Herecké výkony sú fungujúce, kultúra je fungujúca, atmosféra je dobrá a plus je dostatočne aj okorenená kostolnou hudbou, ktorá je tu neustále prítomná. Alebo minimálne chorály. Neviem, či je to film, ktorý by som dokázal aj odporúčať, ale na jedno pozretie si myslím, že stačí. A je to dobré otvorenie nového filmového mesiaca. Hodnotenie: B(2.3.2018)

 • kaylin
  ***

  Tenhle film je dobrý hlavně proto, že ukazuje, jak pošahané mohou řády také být, pokud mají členy, kteří jsou magoři. A je jedno, jestli je to řád sester, anebo jsou to kněz a jeho ovečky mužského pohlaví. Dejte lidem moc a dogmata a budou ovládat druhé jako šílenci. Bohužel ti druzí se nechají, což je to nejsmutnější.(15.3.2018)

 • Maximilianus
  ***

  Myslel som si, že to bude film o náboženstve a nejakom zneužívaní alebo týraní záujemkyň o povolanie budúcich Kristových manželiek, a pritom to bol film o dospievaní, spoznávaní seba samej, vlastnej sexualite a trochu aj prostredia kláštorov a razantnej zmene fungovania cirkvi v 60-tých rokoch 20. storočia. Film ale príjemný a celkom ma potešilo, že nikomu nebolo (minimálne telesne) ublížené. Viac ma bavila časť, kedy si dievčatá prechádzali rôznymi skúškami na ceste za cieľom stať sa celoživotnými manželkami Boha, ale aj zvyšok filmu vedel zaujať a bolo tam načrtnutých pár zaujímavých príbehov, ktoré ale nie úplne boli dotiahnuté do konca. 6,7/10.(7.3.2018)

 • Lucy39
  ****

  zajímavý pohled na dobu těsně po druhém vatikánském koncilu v návaznosti na jakousi modernizaci církve a zjm. odebrání speciálního statutu jeptiškám - ze kterých se stal "katolík jako každý druhý", který může nosit "šaty jaké chce".. očima mladé hezké a hledající novicky - situace celkem dost k nezávidění... Zejména když i stará scvrklá matka představená leží v takové chvíli na zádech pod křížem a mluví se svým "manželem" , kterého nikdy neviděla, o tom, že ji opustil, ale že mu zůstane věrná... V takové chvíli může být opravdu více uspokojivé vzít někoho živého za ruku... Herectví nepřestřelené a výprava i hudba přesně jakou čekáte a jaká tam patří.. za mne ****(6.3.2018)

 • Konev
  **

  Děj: Na počátku šedesátých let minulého století a v době druhé Vatikánské konference se mladá žena, která se chtěla stát jeptiškou, potýká s otázkami víry, měnící se církve a sexuality. Po zhlédnutí: děj filmu je jasný, trochu mi vadilo, že tam hrály herečky, které znám z jiných romantických filmů, ale je to jen film. Celkově je námět zpracován velmi citlivě, s vkusnou a zapadající hudbou. Mně spíš, jako věřícího, který svoji víru opírá o Písmo, zajímaly odpovědi na otázky PROČ? Přece jako věřící člověk musím mít svoji víru postavenu na slově Božím, jinak je to slepá víra a to si pak můžu věřit čemu chci? Proč museli kněží a jeptišky nosit hábit a po nějakém koncilu už nemuseli? Proč se říká představené kláštera Matko? Proč velké a malé ticho /podobně to mají kněží/, když jsme byli stvořeni se schopností mluvit a tím se odlišujeme od zvířat? Proč uzavření do kláštera a sebezapírání, když Ježíš řekl: "Jděte ke všem národům a čiňte mi učedníky" /stejně jako to dělali on i jeho následovníci/? Proč se mladá novicka směla sejít s matkou jen přes pletivo, nebo nešla na pohřeb otce, když Písmo praví Cti otce svého a matku svou? A mnoho dalších otázek /vyznávání "hříchů" před ostatními, "pokání" plazením se po podlaze /co by asi museli dělat pedofilní kněží?/ které mě utvrzují v tom, že "vymývání mozků" nebo sektářství /ve smyslu uzavřené společnosti odtržené od ostatních/ skutečně existuje, ale svědkové Jehovovi to nejsou. Skutečně obdivuji věřící lidi, kteří mají takovouhle víru v Boha! Jak se píše v Bibli: „mají horlivost pro Boha, ale ne podle přesného poznání“. (Římanům 10:2) , nebo Ježíšova slova u Jana 8:32: "poznáte pravdu a pravda vás osvobodí.“ Více o otázkách víry a biblické odpovědi na ně zde: jw.org. Tohle je můj nejdelší komentář zde, tak děkuji všem, kdo jste ho dočetli až sem.(1.3.2018)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace