poster

Jowita

Drama

Polsko, 1967, 91 min

Komentáře uživatelů k filmu (5)

 • radektejkal
  ****

  Atmosféra šedesátých let na mě dýchla tak mocně jako při nečekaném poslechu některých písniček z té doby. Nejen filmová estetika, ale i myšlení, slova a činy - to všechno, co tvořilo duchovní kadlub (zásobnice pro ukládání potravin) oné doby. Možná, že i to základní téma s touto dobou konvenovalo: celoživotní hledání, nalezení a okamžité ztracení, a přesto naplnění celého života, neboť to, co jsme hledali, jsme už dávno měli. Pozn. 1: Scéna s návštěvou koncertu byla rovněž povznášející. Klip s Wandou Wiłkomirskou (skrzypaczka, gra samą siebie) by musel obstát i dnes. Pozn. 2: Muloszovi ***** díky za podané informace.(27.3.2018)

 • Mulosz
  *****

  Pro me zatim nejzajimavejsi film Janusze Morgensterna, jeho typicky tajemny pribeh citoveho pnuti mladeho atleta v podani Daniela Olbrychskeho. Vzpominam si, ze Janusz Morgenstern k tomuto filmu vypravel na festivalu Terlicke filmove leto v roce 2004, ze volal Zbygniewu Cybulskemu s nabidkou role v tomto filmu a Zbyszek automaticky pocital se zminenou roli atleta. Az na place se dozvedel, ze mel Morgenstern na mysli roli atletova trenera, nebot v te dobe jiz znacne obezni Cybulski atleta hrat proste nemohl. Po delsim vahani Cybulski nakonec roli prijal, nicmene i tato skutecnost prispela k vyhrocenemu osobnimu vztahu mezi Cybulskim a Olbrychskim, kdy sice jeden druheho profesne velmi respektoval, nicmene ani jeden se nemohl zbavit pocitu prekazky toho duheho. Cybulski duvodne citil, ze se Olbrychski dere na jeho vysostne misto nejvetsi herecke hvezdy, Olbrychski naopak Cybulskeho pokladal za zabranu dostat se na tento primat. Tak uz to obycejne mezi takovymi superstar chodi...(24.9.2008)

 • Stegman
  *****

  Každého tu jistě hned zaujme ústřední dvojice: záhadný Daniel Olbrychski a Barbara Lass-Kwiatkowska - jedna z nejkrásnějších hereček, co jsem kdy na plátně viděl (má něco z mladé Jany Šulcové či Nadi Konvalinkové). Co bohužel zaujme jen někoho, je psychologicky dobře vystavěný (ne)romantický příběh, tak trochu na způsob Evalda Schorma nebo raného Johna Schlesingera.(24.11.2011)

 • lucascus
  ****

  Perfektní psychologický film o mladíkoví, který v životě dokázal všechno, jen ne milovat. Zajímavé je vidět dvě tehdejší herecké superstar polského filmového nebe - Daniel Olbrychski (v hlavní roli) a Zbigniew Cybulski (v roli jeho trenéra) vytvořili z tohoto už tak dobrého filmu, snímek ještě o třídu lepší. Bohužel, pro Cybulského to byl film poslední, premiéra se odehrála až po jeho tragické smrti.(13.9.2013)

 • Beuthen
  ****

  Možná při nějakém dalším zhlédnutí to budu vidět ještě jinak, ale napoprvé cítím nesoulad mezi dvěma vrstvami: výborným zpracováním po stránce filmařské - herecké, režijní, hudební - a psychologií jednajících postav: jako by jim něco zdánlivě málo chybělo, snad větší uvěřitelnost nebo reálnost? Nebo jiný náhled i (sebe-)reflexe antihrdiny Marka Arense? "Ztratilo" se něco ve scénáři - v Konwického adaptaci Dygatova románu Disneyland?__________ Z nezapomenutelných momentů: zuřivý a velmi přesvědčivý dialog trenéra Księżaka s Arensem (a v jiné rovině zároveň Cybulského s Olbrychským jako rivaly), vynikající houslistka Wanda Wiłkomirska (*1929) hrající sama sebe a zároveň Chačaturjanův koncert s Lodžskou filharmonií.(15.3.2015)